Skip to content Skip to footer

Bağkur Borcu Dondurma Sildirme Yapılandırma

Bağkur Borcu Dondurma Sildirme Yapılandırma, Bağkur Borcu Dondurma, Yapılandırma Silme İşlemleri Nasıl Yapılır

Bağkur Borcu Dondurma Sildirme Bağkur Borcu Dondurma Sildirme Yapılandırma

Bağkur borcu dondurma sildirme yapılandırma torba kanunun Resmi Gazetede yayınlanması ile SGK, KYK, vergi borçları gibi pek çok borca yapılandırma fırsatı geldi. Salgın sırasında prim borcunu ödeyemeyenler için Bağ-Kur üyeleri Bağ-Kur borçlarını iptal etme imkânı buldu. Buna göre, vatandaşların 31 Ekim 2020 tarihinden bu zamana kadar olan bütün Bağ – Kur borçlarını dondurma olanakları olacaktır. Bu durumdan dolayı Sosyal Güvenlik Kurumuna Bağ- Kur borcu olan insanların, ödemedikleri döneme ait borçları silinecektir. Bağ- Kur borçları silinecek olan vatandaşların, sonrasında 1 Kasım Bağ – Kur’lukları yeniden başlatılacaktır. Prim borçları silindikten sonra emeklilik sürelerine dahi edilmeyecektir. Ancak bu durumun ileride değiştirilecek emeklilik süresinin de eklenmesi mümkün olacaktır.

BağKur Borcumu Sildirebilir Miyim?
Bağkur Borcu Dondurma Sildirme Yapılandırma

KREDİ BAŞVURUSU

[iphorm id = “2” name = “hızlı kredi”]

Bağkur borcu sildirme yapılandırma torba Kanununda yer alan Bağ – Kur prim borçları sildirme maddesinden, eski ve yeni yasaya göre bütün Bağ – Kurlu ve 4/B’li kişiler bu sildirme işleminden yaralanabilecektir. 1479 ve 2926 sayılı kanunlara göre sigortalı olarak tescilleri yapılanlar, kesintiye istinaden geriye dönük olarak 2926 sayılı kanun kapsamında tescili yapılanlar, 5510 sayılı kanunun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının bendi kapsamında sayılanlar (köy ve mahalle muhtarları ile isteğe bağlı sigortalılar) hariçtir.

BağKur Yapılandırmasından Kimler Yaralanabilir?

Bağkur borcu dondurma yapılandırma bağ – Kur prim borçlarınızı daha öncesinde başka yasalara göre yapılandırıp (yapılandırma borcunun tamamını ödeyenler hariç) yapılandırmanızın iptal edilmesi için yazılı beyanda bulunduysanız veyahut yapılandırmanız bozulduysa, Sosyal Güvenlik Kurumuna olan borçlarınız doğal afetler (sel, deprem, yangın) sebebi ile ertelenmiş sigortalılardan yazılı istekte bulunduysanız, Prim borçlarınızı 6183 sayılı Kanunın 48’inci maddesi uyarınca taksitlendirip, borcunuzu ertelettirdiyseniz, Erteleme ve taksitlendirmenizi bozup veya bunların iptali için yazılı beyanda bulunduysanız yapılandırmadan yararlanabilirsiniz.

Bağkur borcu dondurma sildirme sosyal Güvenlik Kurumuna borcununuzu sildirdiyseniz dondurma işleminin sonrasında cari aylar için (Kasım 2020 sonrası) 5 puanlık bir indirimden yararlanmaya başlayabilirsiniz. Şayet Sosyal Güvenlik Kurumuna borcunuz var ise ve borcunuzu dondurmuş iseniz indirim almaya Kasım ayı itibari ile başlayabilirsiniz. Ayrıca prim borçlarınızı her ay düzenli ve problemsiz ödemeleri halinde ise bu indirim devam edebilirsiniz.

Bağkur Borcu Dondurma

31 Ekim 2020 ‘den başlamak üzere prim borcunun bulunuyor ise, bu müddetlere ait prim borçlarınızı, 31 Ocak 2021 tarihine kadar ödememeniz veya alakalı yasaları uyarınca yapılandırmamanız halinde, 31 Ocak 2021’e kadar ödenen primler de dikkate alınmak yolu ile, önceden ödemiş olduğunuz primlerin mevcut ise tam olarak karşıladığı ayın sonu itibarıyla, hiç prim ödemesi yapmamış iseniz erteleme tarihinden başlamak üzere sigortalılığınız durdurulacaktır. Dolayısıyla Ocak 2021’e kadar SGK’ya prim borcunuz var ise dondurma işlemleri SGK tarafından otomatik olarak yapılacaktır. Bu durumda iseniz  SGK’ya olan borçlarınız silinecek, Bağ-Kur’lu süreleniz de dondurulacak.

Bağ-Kur borcunuzun bulunduğu dönemlere ait dondurma işlemi yaptığınızda  Bağ-Kur dahilinde sigortalı olmanızı gerektiren vaziyetin devam etmesi halinde, sözgelimi şirket ortaklığının veyahut kendi nam ve hesabınızın devam ediyor olması vaziyetinde Bağ-Kur’luğunuz 1 Kasım 2020 tarihi itibarıyla tekrar başlatılacaktır. Dolayısıyla dondurma işlemi yaptığınızda Bağ-Kur’luğunuz sürecekse prim ödemeye devam etmeniz gerekmektedir.

Bağkur Borcu Dondurma Nasıl Silinir

Borcu sildirmeden önce dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta emekliliğinizdir. Borcunuzu sildirmeden önce emekliliğinizle ilgili iyi bir analiz yaptırmalısınız. Eğer askerlik borçlanması, Bağ – Kur dışındaki sigortalarınız veya Emekli Sandığına tabi çalışmalarınız var ise, emeklilik açısından Bağ – Kur borcunuz sizin için bir fazlalık ise bunu sildirip, hizmet günlerini iptal ettirmeniz sizin için faydalı olacaktır. Bu analiz sonrasında eğer Bağ -Kur günlerine ihtiyacınız varsa bir şekilde borcu ödemeniz daha mantıklı olacaktır.

Uzmanlar kredi borçsuz günler diler..

Yorum Yap

0.0/5