Taşıt kredisi Sıfır ya da 2. el araç, otomobil, oto, araba alımları için kullanabileceğiniz bir bireysel tüketici kredisidir. Bankadan bankaya farklı vadeler olmakla beraber 48 ay vadeye kadar kullanılabilmektedir.

Taşıt Kredisi Başvurusu İçin

Taşıt sahibi olmak isteyen kişiler için bankaların kredi vermesine taşıt yada araç kredisi denilir. Hem ikinci el hem de sıfır araç kredisi almak için başvurulmaktadır. İkinci el araç kredisine başvurmak için alınacak aracın en az 5 yaşında olması gerekmektedir. Akbank, İş Bankası, TEB, Garanti Bankası, Ziraat Bankası ya da Yapı Kredi gibi pek çok banka da araç kredisi alma imkanı bulunmaktadır. Araç kredisi başvurularında bankalar arasında verilen vade sayıları değişmektedir. 12 aydan başlayarak 48 aya kadar vade imkanı sunmaktadır. Aynı zamanda taşıt kredisi motosiklet, otomobil, traktör, kamyonet, tır, kamyon gibi pek çok taşıt için kullanılmaktadır.

Taşıt Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır

Taşıt kredisi başvurusu yapmak istiyorsanız öncelikle sıfır bir araç kredisi ile 2. el araç almak isteyen kişinin başvuracağı kredi şartları aynı değildir. Sıfır kilometre de olan bir araç için kredi başvurusunda bulunmak istiyorsanız bankaya getirmeniz gereken belgeler arasında proforma faturası yer almaktadır. Fakat 2. el bir araba almak için kredi başvurusunda bulunacaksanız noterin onayı bulunan bir satış belgesi ve aracın ruhsatını getirmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda taşıt kredisinde bireysel kredisi ve kurumsal taşıt kredisi olarak ayrışma bulunmaktadır. Yine her ikisinde bankaya getirilmesi gereken belgeler farklıdır.

Bireysel Taşıt Kredisi Başvurusu

Bireysel araç kredisi almak için T.C. kimlik belgesi, ikametgah belgesi ve gelir belgesi gibi kişiye ait olan bazı belgeler bankalar tarafından talep edilmektedir. Fakat kurumsal araç kredisi için ise ticaret sicil gazetesi, bilanço kayıtlarının bulunduğu belgeler, vergi levhası gibi kuruma ait olan belgeler banka tarafından istenmektedir.

Taşıt Kredisi Başvurusu Belgeleri

Taşıt kredisi başvurusu yapmak için genel olarak istenilen bazı evraklar bulunmaktadır. Pek  tabii bunlar yukarı da belirtildiği gibi şartlara göre değişiklik gösterse de istenilen ortak pek çok evrakta bulunmaktadır. Nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport fotokopisi, araç kredisi başvurusu yapan kişinin güncel bir faturası ya da ikametgah adresini gösteren bir belge gerekmektedir. Ayrıca satın alınacak aracın sıfır kilometre ya da 2. el olduğunda gerekli belgeler de getirilmelidir. Araç kredisi için başvuru bankalardan yüz yüze görüşme ile yapılabilir. Bunun yanı sıra internet ve telefon bankacılığı, ATM ya da mobil uygulamadan da yapılmaktadır.

Taşıt Kredisi Avantajları

Araç kredisi hesaplaması yaparken bütçenizi ön planda tutarak bir hesaplama işlemi gerçekleştirmelisiniz. Otomobil sahibi olmak isterken yanlış kredi ile maddi zorlukla yaşamayı kimse istemez. Taşıt kredisi için faiz oranı, sigorta giderleri, dosya masrafı gibi pek çok kredi de hesaplanan şeylerin yanı sıra vergi giderlerinin de hesaplanması gerekmektedir. Taşıt kredisi başvurusu yapılan banka da aldığınız taşıt ipotek olarak kalmaktadır. Son ödemenizi yapıp bankaya olan borcunuzu bitirdikten sonra taşıt yasal olarak sizin olmuştur. 18 yaşını doldurmuş ve düzenli gelir sahibi olan herkes araç kredisine başvuru yapılabilir. En uygun araç kredisi için öncelikle bütçenize uygun olan bankayı seçmenizle başlamaktadır. Bunun için Uzmanlar Kredi’den yardım alabilirsiniz.

Araç kredisi başvurma işlemi için Uzmanlarkredi.com en hızlı, en kolay ve en güvenilir yoldur. Nakit para sıkıntısı nedeniyle sahip olmak istediğiniz arabayı alamıyorsanız, 0 km ya da ikinci el otomobil için en uygun araç kredisi başvurusunu Uzmanlarkredi.com ile online olarak yapabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Günümüzde olmazsa olmaz şeylerden birisi araç sahibi olmaktır. Hem özel hem de ticari anlamda oldukça gerekli görülen araçları birikimle almak eskiye oranla artık daha zordur. Bu durum için bankalar müşterilerine kolaylık sağlamaktadır. Araç kredisi bankanın araç sahibi olmak isteyenlere sunduğu aylık geri ödemeli kredilerdir. Hem sıfır araçlar için hem de 2. el araçlar için kullanılmaktadır. Sıfır araç ve 2. el araç için istenilen şartlarda bankalara göre farklılıklar bulunabilir.

Taşıt Kredisi Sıfır Araç Alımı

Öncelikle sıfır araç almak isteyen kişi araç kredisine başvururken kefil zorunluluğu bulunmamaktadır. Yalnızca banka alınan aracı ipotek etmektedir, borç bittiği taktirde araçta bulunan ipotek banka tarafından yeniden kaldırılır ve araç tamamen kişiye ait olur. 2. el araç almak için araç kredisine başvurmak isteyen kişilerden bankalar kefil istemektedir. Yine banka araca el koymaktadır, borcun ödeme tutarı tamamlanınca ipotek kaldırılmalıdır.

Taşıt Kredisine Başvuranlar

Taşıt kredisine başvururken bankaların istediği bazı belgelerde bulunmaktadır. Öncelikle kredi almak isteyen kişiye ait bir T.C. kimlik kartı, gelir durumu belgesi, adınıza düzenlenmiş bir fatura ya da ikametgah belgesi ve araç için istenilen belge bankaya verilerek başvuru yapılmaktadır. Araç kredisi almak isteyen kişiler ilk olarak bankanın faiz oranı ve masraflarına dikkat etmelidir. Bunun yanında bankanın vade sayıları da dikkate alınmalıdır. Tüm bu durumlara bakılarak bankanın size verdiği krediyi geri ödemenizi hesaplayabilirsiniz ya da size ve bütçenize uygun araç kredisini bulmak için bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Bu sayede bütçenize en uygun olan bankayı seçmeniz de kolaylaşmaktadır.

Taşıt Kredisinde Bankalar Ve İmkanları

Bankalar araç kredisinde hem alınan taşıt hem de müşteriye göre farklı imkanlar sunmaktadır. Bu imkanlardan yararlanabilmek adına bazı koşullar da bulunmaktadır. Bütçenize ve istediğiniz araç için en uygun krediyi belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Bu işlem sırasında Uzmanlar Kredi’den yardım alabilirsiniz. Alınacak araç ve araç kredisi alınmak istenen banka belirlendikten sonra bankanıza başvuru yapabilirsiniz. Burada ise bankalar aracın özelliğine bakmaktadır. Eğer sıfır bir araç için araç kredisi çekmek istiyorsanız, aracın bedelinin %70 ile %90 arasında bir kredi kullanabilirsiniz. Yani siz alacağınız aracın yaklaşık olarak %10 ile %30 arasında bir ücretini bütçenizden vereceksiniz.

İkinci El Taşıt Kredisi Başvurusu

Eğer ki alacağınız araç 2. el bir araç ise bu sefer aracın yaşına göre bankanın ödeyeceği tutar değişiklik göstermektedir. Yaklaşık olarak aracın kasko bedelinin %60 ile %80 arasında bir tutarı bankanız tarafından ödenmektedir. Diğer kredilerde büyük önem arz eden bankalar tarafından kişiye tanımlanan vadeler, araç kredisinde de oldukça önemlidir. Taşıt kredisinde bankaların maksimum olarak verebileceği vade 60 aydır. Bu da geri ödeme yaptığınız tutarı etkileyecektir. Taşıt kredisi veren bankalara gerekli olan belgelerle giderek kredi için başvuru yapılabilir.

Uzmanlar Kredi Taşıt Kredisi Konusu

Uzmanlar Kredi olarak sizlere en uygun araç kredisini belirleyerek yardımcı olmak isteriz ve borçsuz günler dileriz.

Araç kredisi hesaplama sayfası ile tüm bankaların en düşük faiz oranlarını, en uzun vade sürelerini, en az geri ödeme taksit miktarlarını, kefil durumlarını ve dosya masrafı ücretlerini listeleyerek kıyaslayabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Veren Bankalar Listesi 2022

Taşıt kredisi, araç kredisi ya da otomobil kredisi olarak pek çok ismi bulunmaktadır. Hem sıfır araçlar almak için hem de 2. el olan ve 5 yaşa kadar olan tüm araçlarda kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra bazı durumlarda 10 yaşa kadar olan taşıtlar için de taşıt kredisi imkanı sunan bankalar yer almaktadır. Araç kredisinde verilen vade sayısı ve faiz oranı bankaya göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden araç kredisi alarak araç sahibi olmak istiyorsanız tüm bankaların kredilerini karşılaştırarak size en uygun olan krediyi bulabilirsiniz.

Araç Kredisi Hesaplama

Araç kredisi hesaplarken dikkat edilecek bazı hususlar bulunmaktadır. Bütçenizi sarmayan kredi bulmak tamamen sizin elinizdedir. Araç sahibi olmak isteyip yüksek krediler ödemekte pek doğru bir durum olmayabilir. Araç kredisi hesaplarken dikkat etmeniz gereken hususlar arasında pek tabii bankanın faiz oranı ve tanımladığı vade sayısı bulunmaktadır. Bunlara ek olarak araç kredisi için dosya masrafı ve sigorta giderlerini de hesaplamalısınız. Araç kredisi başvurusunda dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Sıfır araç almak için çekilecek olan kredi ile 2. el araç almak için çekilecek kredide bazı farklılıklar bulunmaktadır. Sıfır kilometre bir araç için araç kredisine başvururken gereken belge yalnızca proforma faturasıdır. 2. el araç almak için araç kredisine başvururken ise aracın ruhsatı ve noter tasdikli bir araç satış sözleşmesidir.

Taşıt Kredisi Başvurusunda Şartlar

Taşıt kredisi başvurusunda bulunabilmek için geçerli bazı şartlar da bulunmaktadır. Öncelikle diğer tüm kredilerde bankaların şart olarak sunduğu gibi araç kredisinde de 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra belgelenebilir bir gelirinizin olması gerekmektedir. Tabii ki bankalar için sigortalı çalışma sürenizde önemli bir durumdur. Bu şartların yanında bankaların kendilerine göre farklı ve değişen şartları da bulunabilir. Taşıt kredisiniz her araç için kullanma imkanına sahipsiniz. Yalnızca aracınızın özelliğine göre bankanın istediği belgeleri getirmeniz gerekmektedir. Taşıt kredisi çekilerek satın alınan araç borç bitimine kadar banka tarafında ipotek edilir. Bu durumda aracı satmakta mümkün bir durum değildir. Ancak kredinin kapatılması şartı ile ipotek kalkar araba tamamen size ait olur ve o zaman satış işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Kredisi Veren Bankalar Listesi

Neredeyse tüm bankalar kişilerin araç sahibi olabilmesi için taşıt kredisi imkanı tanımaktadır. Yalnızca taşıt kredisi veren bankalar arasında seçim yapmak bu durumda zor olabilir. Bunun için kendiniz ayrıntılı araştırmalar ile bankaların faiz ve vadelerini öğrenip hesap yapabileceğiniz gibi uzman kişilerden de yararlanabilirsiniz. 2021 taşıt kredisi veren bankalar listesinde pek çok banka bulunmaktadır. Bunlar arasında;

  • Garanti Bankası,
  • Türkiye İş Bankası,
  • Koç Finans,
  • TEB,
  • Akbank,
  • Denizbank,
  • Halkbank,
  • ING Bank,
  • Albaraka ve Alternatif Bank yer almaktadır.

Size en uygun taşıt kredisinden yararlanarak araç sahibi olmak istiyorsanız Uzmanlar Kredi ile iletişime hemen geçiniz.

Taşıt Kredisi Başvurusu.

Sitemizde yer alan KVKK Aydınlatma Metni
Please wait...