İhtiyaç Kredisi Hemen Başvur

Sitemizde yer alan KVKK Aydınlatma Metni
Please wait...

 

İhtiyaç Kredisi günümüz de en çok duyduğumuz kelimelerden biri ancak çoğu kişi ihtiyaç kredisi’ nin içeriğini ve kullanım şeklini doğru olarak bilmemekte. Televizyonda, radyoda, gazete, İnternet gibi bir çok basın yayın organında karşımıza çıkan bu iki kelime acil nakit ihtiyaçlarımız da aklımıza gelmekte.

İhtiyaç kredisi yada diğer bir tabiri ile Bireysel kredi, kişilerin ihtiyaç duyduğu nakit ihtiyacının hızlı, güvenli ve hesaplı bir şekilde karşılanması için bankaların veya finans kuruluşlarının sunduğu kısa vadeli, hesaplı bir borçlanma yöntemidir. Kısa vade/zaman süresi bankalar arası farklılık göstermesi muhtemeldir ama bu süre genellikle 60 ayı geçmemesi gerekmektedir. İhtiyaç Kredileri ticari amaç için çekilmez ve buda tavsiye edilen bir yöntem değildir.

İhtiyaç Kredisi Kullanım Alanları?

Bireysel kredisi kullanım alanlarına göre farklı paket seçenekleri ile İhtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişilerin kullanım alanları doğrultusunda farklı faiz oranları ile sunulmaktadır. Tatil Kredisi, Evlilik Kredisi, Bayram Kredisi, Eğitim Kredisi, Sağlık Kredisi, Beyaz Eşya Kredisi, Eşya Alım Kredisi, Borç Kapatma Kredisi gibi paketler halinde kişilere ihtiyaçları doğrultusunda vade ve faiz oranları farklı olacak şekilde sunulmaktadır. Bireysel kredisi kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken husus kullanım alanına göre düşük faizli geri ödemesi kolay kredi seçimi yapmak önem arz etmektedir acil para lazım düşüncesi ile yüksek geri ödemelerden kaçınılmalıdır. İş yerinizi büyütmek yada iş yerinize yatırım yapmak için bayram kredisi yada eğitim kredisi çekmek geri ödeme ve yapılandırma süreçlerinde olumsuz durumlara sebebiyet verebilir.

İhtiyaç Kredisi Çekmek İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

İhtiyaç kredisi çekmek istediğinizde bankaların en çok dikkat ettiği hususlardan bir tanesi gerçek kişinin aylık maddi gelir durumudur. Bu maddi gelir durumu bankalar tarafından başvuru şartlarının başında gelir. Bu durumun olumsuz olması başvuruyu geçersiz kılabilir. Diğer önemli noktalardan bir tanesi ise bankalarla çalışma sıklığınız ve bankalarda bulunan kredi geçmişinizin durumu ve bu durumunuzun temiz olması. Kredi başvuru şartları her banka için farklılık göstermektedir. Ancak her bankanın ilk etapta baktığı temel kriter sigorta durumunuz, aylık net kazancınız, kredi notunuz olmaktadır. İhtiyaç kredisi kullanmadan önce aklınızda sorular var ise bana kredi neden çıkmıyor adlı yazımızı okuyup fikir edine bilirsiniz.

İhtiyaç Kredisinde Dikkat edilmesi gerekenler

Önemli olan acil para ararken kredi faiz oranları ve bankaların size sunduğu özel avantajlar ve kampanyalar tabii ki burada yayınlamadığımız bir çok banka mevcut ve sizin için özel faiz oranları olabilir, yapılması gereken en uygun faiz ve vade oranını sizin için sunan bankayı bulmak, gerekirse faiz oranı teklifi almak. Ayrıca bazı bankaların dosya masrafı, işlem ücreti, hayat sigortası mecburiyeti gibi farklı ücretler almaktadır.

Bireysel ihtiyaç kredisinde dikkat edilmesi gerekenler

 1. İnternetten araştırma yaparak en uygun kriterleri faiz ve vade oranlarını internetten araştırın.
 2. Banka önceliği olarak maaş aldığınız yada birikim yaptığınız bankayı veya daha önceden kredi kartınız olan bankaya öncelik verin.
 3. Müşteri hizmetleri ve bankanın müşterilerine olan ilgilisi ve alakası düzgün olan bankalar ile çalışın.
 4. Krediyi erken ödeme durumunun araştırılması size çektiğiniz ihtiyaç kredisi’ni erken kapatma gibi durumlarda faizin alınmamasını sağlayacaktır. Yapılandırmaya gidebileceğiniz bankalara öncelik verin.
 5. Gecikme faizi engeline takılmayın. Krediyi kullandınız acil nakit ihtiyacınızı giderdiniz her şey güzel fakat bir gün ödeme yapamayacak duruma gelebilirsiniz bu durumda olacaklardan önceden haberdar olmalısınız.

Başvuru esnasında ne kadar kredi çekmek istediğinizi ve bunu nasıl geri ödeyeceğinizi önceden tamamen planlamanız gereklidir. Ödeyemeyeceğiniz krediyi çekerseniz yapılandırmak zorunda kalabilir daha sonra tekrar ödeyemeyeceğiniz borçların altında kalabilirsiniz.

İHTİYAÇ KREDİSİ İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR? 

İhtiyaç kredisi en yaygın kullanılan kredi türüdür ve acil nakit ihtiyaçlar için kullanılır. İhtiyaç kredisi‘ nin bir çok alt türleri vardır. Ve ihtiyaç kredisi en çok alt dalı, çeşidi olan kredi türüdür. Sağlık kredisi, düğün kredisi, bayram kredisi, eğitim kredisi, tatil kredisi, alışveriş kredisi, tadilat kredisi… İhtiyaç kredisi için gereken birincil belgeler ve şartlar bulunmaktadır. Kredi notunun da gelir belgesinin de çekilmek istenen krediye uygun olması gerekmektedir. Ayrıca ihtiyaç kredileri genel olarak 36 ay vadeli oluyorlar ancak dilendiğinde ipotekli bir şekilde 120 aya kadar çıkartılabiliyor.

İHTİYAÇ KREDİSİ ÇEKMEK İÇİN ŞARTLAR NELERDİR?

İhtiyaç kredisi‘ ne başvururken 18 yaşını doldurmuş bir vatandaş olunması önceliktir ancak bazı bankalar 20 yaş sınırı da koyabilmektedirler. Öncelikle bankaya gelir belgesi verilmesi gerekmektedir. Bunun için ise vergi levhası olan bir şirket sahibi olmak ya da SSK’lı bir işe sahip olmak gerekiyor. Sonrasında kredi kartı ile ilgili tüm ödemelerin düzgün yapılmış olması yani kredi notunun yüksek olması gerekiyor. Gereken tüm belgeler ise şöyle;

 • Nüfus cüzdanı
 • Maaş bordrosu
 • SGK döküm belgesi
 • İkametgah belgesi
 • İş yeri imza sirküsü
 • Varsa ek gelir belgesi

GELİR BELGESİ İSTEMEYEN BANKALAR HANGİLERİDİR?

İhtiyaç kredisi çekilebilmesi için bankaların çoğu kendilerini güvenceye almak için gelir belgesi istiyorlar. Aslında merkez bankasının siteminden sorgulanaraktan kişinin krediye uygun olup olmadığı kontrol edilebilmekte. Ama bunu talep etmek kurumların inisiyatiflerine kaldığı için çoğu banka bunu bir şart olarak göstermektedir.

 1. Vakıfbank
 2. CEPTETEB
 3. ODEA Bankası
 4. ING BANKASI

kefil ve gelir belgesi istemeyen bankalardır.

İHTİYAÇ KREDİSİ ÇEKMEK İÇİN NE KADAR SÜREDİR ÇALIŞIYOR OLMAK GEREKLİ? 

Öncelikle kredi başvurusunun onaylanması için gereken sigortalılık süresi 3 aydan başlamaktadır. Sigorta girişinin en az 3 ay önce başlatılmış olması ve hala devam ediyor olması gerekmektedir. Bazı bankalar 6 ay sınır bile koyabiliyorlar. Çünkü sigortalılık süresi krediye başvuran kişinin işindeki kalıcılığını garantileyen bir şey oluyor aslında bankalar için. Yani kredi çekmek için en büyük husus olan stabil geliri belgelemek önemlidir.

İHTİYAÇ KREDİSİNDE CAYMA HAKKI VAR MIDIR?

Bankadan talep edilmiş kredi istenildiği doğrultuda iptal edilebiliyor. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Eğer sözleşme hala imzalanmadıysa, bankaya bildirilerek masrafsız bir şekilde kredi talebi iptal edilebiliyor. Eğer sözleşme imzalandıysa ve dosya işleme konduysa, hiç ek ücret ödemeden kredi başvurunuzu iptal etmek için 14 gün cayma süresi bulunmaktadır. Öncelikle başvurulan kredinin cayma süresi, sözleşmenin yapıldığı tarihte başlar. Tüketici, anaparayı ödedikten sonra bankaya cayma bildirimini verip anaparayı ödeyene kadar işleyen faizi 30 gün içinde geri ödemek zorundadır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, banka tüketiciden hesaplanan faiz ve üçüncü kişilere ödenmiş masraflar herhangi bir bedel asla talep edemez. Bu bedeller dışında kalan talep edilmiş masraflar var ise eğer banka 7 gün içinde geri ödemek zorundadır.

2021 TEMEL İHTİYAÇ KREDİSİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında yeni tip korona virüsün ülkemiz ekonomisine en az zarar vermesini sağlayabilmek için bireysel temel ihtiyaç kredisi oluşturulmuştur. Bu krediyi hane halkı aylık geliri 5.000TL’nin altında olan kişiler başvurabilirler. Kamu bankalarının yalnızca birinden ve bir haneden yalnızca bir kişiye bu kredi verilebiliyor. Bireysel temel ihtiyaç kredisi’ nden yararlanmak isteyenle; Ziraat Bankası, Halk Bankası ya da Vakıfbank’a mobil ya da internet bankacılığı üzerinden başvuruda bulunabilmektedirler

 

Uzmanlar Kredi borçsuz günler diler…