Skip to content Skip to footer

Kredi Çekerken Kefil Olmak

Kredi Çekerken Kefil Olmak İş başka arkadaşlık başka diyemeyenlerden iseniz bir dostunuz sizden kefil olmanızı istediğinde ‘’ Hayır’’ yerine ‘’ Olur ’’ cevabını verenlerdensiniz demektir. Bu noktada içten içe kefil olmayı düşünmeseniz dahi arkadaşınızın zor durumu halinde içiniz el vermeyebilir ve borcun altına imzanızı atabilirsiniz. Ancak nu durumda kredi borcunda kefillik sorumluluğu kafanızda binlerce sorunun dönmesine sebep olur. Bu yazımızda sizler için kredi borcunda kefilin sorumluluğu nedir tüm ayrıntıları sizlerle paylaşacağız.

Arkadaşın Kredi İçin Kefil Olması

Kredi Çekerken Kefil Olmak Nedir? Kefilliği genel olarak tanımladığımızda şöyle ki asıl borçludan borç tahsil edilemediği halde kefilden borç tahsil edilmesidir. Kefil en az borçlu kadar borçtan sorumlu olmaktadır. Bu sebeple büyük bir risk taşıyan ve tüm borcu üstlendiğiniz bu duruma imza atarken iyice düşünülmeli ve sonrasında karar verilmelidir. Bu noktada bankalar için borçlunun yahut kefilin bir farklı yoktur. Borcun ödenmemesi halinde kefaletin türüne göre borç öncelikle asıl borçludan talep edilir, asıl borçludan tahsil edilemeyen borç kefilden talep edilir ve borcun alınamaması halinde hacze kadar dayanan durumlar söz konusu olabilir. Bankaların kefalet prosedürüne baktığımızda bankanın bu noktada amacı borcun tahsilatını gerçekleştirebilmektedir. Borcu vereceği kişinin ödeme gücünde zorluklar yaşayacağını ön görüyor ise yahut kredi notunda düşüklük ve sicilinde sorun var ise bu noktada kişiden bir kefil istemektedir. Bu bankaların kendini garantiye alma yöntemi diyebiliriz.

İhtiyaç Kredisine Kefil Olursanız

Kredi Çekerken Kefil Olmak sonucunda günümüzde artan ihtiyaçlar ve yaşam koşullarında ki değişim ile birlikte birçok insanın nakit ihtiyacında artış yaşanmakta. Bunun içinde bankaların sunduğu ihtiyaç kredisine başvuru her geçen gün büyük ölçüde artmaktadır. Bu noktada bankalara nakit ihtiyacını karşılamak adına kredi başvurusu yapan binlerce insan görüyoruz. Ancak bu noktada kimi zaman yapılan başvurular olumlu sonuçlanmamaktadır. Gelir gider durumları, geçmiş dönemde ki kredi ödemeleri ve bununla birlikte kredi notu kişilere bazı dönemlerde sorun teşkil ederek tarafına bankaca kredi uygun görülmemektedir.  Bu noktada kimi zaman ise kredi onaylansa dahi bankalar geri ödemeyi garanti altına alabilmek için kefil şartı koşmaktadır. 

Kredi Çeken Kişi Krediyi Ödemezse Kefile Ne Olur

Kredi Çekerken Kefil Olmak. Kredi borcuna kefil oldu iseniz bu noktada asıl borçlunun tüm sorumluluğunu devraldığınızın onayını vermişsinizdir. Şöyle ki ilk olarak borcun ödenmemesi halinde banka tarafından idari takip süreci başlatılır, idari takibe düşen borç bekletilirken bankaca bu konuda anlaşma yoluna gidilir. Tahsilatın gerçekleşmemesi halinde bu süreç son bulur ve borç yasal takibe devrolur. Bu noktada mahkeme masrafları da borca dahil edilir. Bu süreçte borçlu yine ödeme gerçekleştirmez ise sorumluluk kefile geçer ve banka bu noktada size yönelerek sizi takip altına alır. Bu noktada borcu ödemeniz halinde  kanunlar kefilin iyi niyetini bozan durum karşısında devreye girer ve hak tanır. Parayı ödediğiniz halde asıl borçludan yasal bir şekilde borcu talep edebilme şansınız vardır.

Krediye Kefil Olmak Ve Türleri

Bu noktada bir diğer konu ise kefaletin türüdür. Kefaletin türüne göre kredide kefilin sorumluluğu farklılıklar taşımaktadır. Eğer adi kefil iseniz banka yukarıda belirttiğimiz gibi ilk olarak asıl borçluya yönelir ve son aşamada sizden talep edilir. Bu noktada bankanın önce kefili yönelmesi halinde kefil def’i işlemi başlatarak sürecin reddini talep edebilir. Eğer kefil müteselsil kefil ise bu noktada hem asıl borçlu hem de kefil aynı anda sorumludur. Bu da demek oluyor ki borcun ödenmemesi halinde banka isterse ilk önce asıl borçluya isterse de kefile yönelerek ödeme talep edebilir. Ancak iki durumda da kefil borcu ödedikten sonra asıl borçludan bu parayı yasal bir şekilde talep edebilir.
Uzmanlar Kredi borçsuz günler diler..

2 Comments

 • Erkan
  Posted 24/12/2018 at 13:40

  Merhaba ben bankalara olan kefilliliğimi nasıl öğrenebilirim

  • Post Author
   Uzmanlar Kredi
   Posted 24/12/2018 at 22:51

   Merhaba Erkan Bey;
   Bu sorunuzu herhangi bir danışmanlık sistemi yanıtlayamaz diye düşünüyoruz.
   Ancak Bankadan öğrenebilirsiniz.
   Teşekkürler.

Yorum Yap

0.0/5