Kredi Sicilimi Nasıl Temizlerim?
kredi veren bankalar hangileridir

Kredi Sicilimi Nasıl Temizlerim?

Son dönemde müşterilerimiz sıklıkla sorduğu “kredi sicilimi nasıl temizlerim” problemlerini ele alıyoruz. Bankalar özellikle acil nakit ihtiyaçlarımız da özellikle verdikleri kredilerle hayatımızı kurtarıyor diyebiliriz. Fakat bankalardan kredi alabilmek için sicil geçmişinizin temiz olması gerekiyor. Aramızda kredi sicilinin ne anlama geldiğini bilmeyenler olabilir. Kredi sicili bankalara çalışmaya başladığınız ilk günden bu güne kadar ki ödeme geçmişiniz anlamına geliyor. Eğer ki bankalardan kullandığınız ürünlerin geri ödemesini düzenli yapıyorsanız kredi siciliniz temiz olacaktır. Ancak düzenli ödeme yapmıyor yada yapamıyorsanız kredi siciliniz size problem yaşatacaktır. Kredi ürünü kullanırken bankalar ile olan ilişkiniz sizi doğrudan etkileyecektir.

İnsanların acil para ihtiyaçlarının karşılayan bankların verdiği kredi ürünü önemlidir. Bir çoğumuz acil ihtiyaçlarımız doğrultusunda kredi başvurusu yaparken bankaların şartlarını yerine getiremiyor. Kredi çekmek için kredi sicili çok önemlidir. Daha önce ödeyemediğiniz kredi borçları yada kredi kartlarının borçları bankaların ortak veri havuzlarında toplanarak işlenmekte. Kredi çekmek isteyen kişilerin yada banka müşterilerinin kredi çekmesi için sicili temiz olması önemi bir husustur. Kredi çekmek isteyen kişi ödemelerini düzenli yapıyor olması, halk arasında sıklıkla duyduğumuz kırmızı kalem yememesi gerekir. Bankalarla olan iyi tutumunuz sizin kredi ürünü kullanma şansınızı doğrudan etkilemektedir.

Siz de ihtiyaç kredisi, borç kapatma kredisi ve daha bir çok en uygun kredi seçenekleri için kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Diyelim ki kırmızı kalemi yedik yani kredi sicilimiz bozuldu. Kredi sicili nasıl temizlenir, kredi sicilini temizlemek için en az beş yıl beklemek gerekir bu beş yıl süresince bankalar sizi kredi veya kredi kartı gibi ürünlerinden sizi mahrum bırakmaktadır. Bu beş yıllık süre kişilerin ödeme alışkanlıklarına göre değişebilmektedir. Ödemelerinizi düzene sokmanız siciliniz adına yapmanız gereken en önemli işlemdir. Kredi sicilinizden öte kredi puanınız da sizin kredi ürünü kullanabilmeniz için önemli olduğunu unutmayın. Kredi siciliniz bozuk ve düşük kredi notunuz var ise kredi başvuru yaparak kendinizi daha da zora sokmayın. Belirli dönemlerde devlet tarafından sicil affı gelebilir bu sizin işinize yarayabilir çünkü merkez bankasın verileri sıfırlandığı dönemde adınıza toplanmış veriler silinmiş olacaktır. Unutulmaması gereken durum her bankanın müşterileri yada başvuru yapmış kişiler üzerine ayrı veri tabanı sistemi üzerinde bilgi saklamaktadır. Merkez bankasının yapmış olduğu affı diğer bankalar göz ardı edebilir ve sizi güvenilir müşteri olarak sistemlerine yansıtamayabilirler.

İnternet’in hayatımıza girmesiyle banka ve finans kuruluşları bilgi toplama kulvarlarını genişletmiş durumdadır. Banka ve finans kuruluşlarının bilgi toplama ağına bakarsak sicil kaydımızın önemi bir kez daha öne çıkmaktadır . Yaptığımız tüm bankacılık işlemleri kredi kartı ödemesi, ihtiyaç kredisi ödemesi, taşıt kredisi ödemesi veya konut kredisi ödemesi gibi işlemler kredi sicilimize işlenmektedir. Özet olarak kredi sicilinizi temiz tutmak için ödemelerinizi düzenli ve eksiksiz yapmanız en temel unsur olacaktır.

This Post Has 5 Comments

 1. Hatice

  Merhaba Bende. Alamıyorum çalışamnım ve maaşını yeterli degil diyorlar Ben ne yapmam lazım bana yazdim edermisiniz

 2. Esat

  Aktif bankasınasıl borcum var ama maaşımın hepsini kesiyor bana 28 kuruş para bırakıyor bana kıredi vermiyorlar verseler aktif bankasının borcumun hepsini kapatacağım

  1. Uzmanlar Kredi

   Esat Bey, Yeni bir kredi ürünü kullanmadan önce kredi sicilin izin düzelmesini beklemelisiniz. Başka bankalara kredi başvurusunda bulunmanız sizin açınızdan zararlı olacaktır. Verdiğimiz tavsiyeleri dikkate almanızı öneriyoruz.

 3. Aykut

  2014 yılında 2000 tl kredi çektim ve sonra bi sıkıntı oldu icralık oldum şuan hiç bir banka kredi vermiyo ne yapmaliyim

Bir cevap yazın