Skip to content Skip to footer

Yatırımlık Kredi

Yatırımlık Kredi Günlük yaşam içerisinde geçim sıkıntıları gibi sorunların yanı sıra peşin para ile yatırım yapma imkânı da mümkün olmamaktadır. İnsanlar bir yandan geçimlerini idame ettirmeye çalışırken diğer yandan da yatırım yapmak için çeşitli atılımlar yapmaktadırlar. Yatırım yapmak için ev, arsa veya işyeri almak isteyen bireyler küçük çaplı da olsa biriktirdikleri paraları değerlendirmek istemektedirler. Çoğunlukla birikim yoluyla biriktirilen para, gayrimenkul veya işyeri satın almak için yeterli olmamaktadır. Bu nedenle insanlar farklı çözüm arayışı içerisine girmişlerdir. Bu yatırım yöntemlerinden en çok kullanılanı ise, yatırımlık kredi seçeneğidir. Bazı bankalar özel olarak yatırımlık kredi için özel kampanyalar da yapmaktadırlar.

Yatırımlık Kredi Nedir

Bireyler tarafından bankaya başvurarak ev, arsa veya işyeri alımı için çekilen krediye yatırımlık kredi denilmektedir. Ziraat bankası müşterilerine yatırım amaçlı kredi sunmaktadır. Yatırım amaçlı olarak işyeri kredisi için başvuran insanlar çektikleri krediyi ofis, büro, dükkân, mağaza, muayenehane vb. işyerleri almak için kullanabilmektedirler. Bireysel iş yeri kredisine başvuru yapılarak 120 aya kadar vade seçeneği ile iş yeri sahibi olmak mümkündür. Satın alınacak işyerinin ekspertiz değerinin %75’i kadar kredi kullanmak mümkündür. Kredi alınacak gayrimenkulün kredi borcu bitinceye dek ipotek altında kalmaktadır. Kredi vade süresi boyunca hayat sigortası, işyeri sigortası veya deprem sigortası yaptırmak mecburidir. Bunun yanı sıra devlet tarafından da desteklenen yatırımlık nefes adı altında kredi vermek yoluyla yatırım teşvik edilmektedir. İkinci etapta kredi için aracı olacak banka sayısı artmaktadır. Ziraat Bankası dışında Denizbank, Halkbank, Vakıfbank ve ilk kez dâhil olacak kamu bankalarının sayısı altıya çıkmıştır. Bu doğrultuda faiz ve kâr oranları da piyasa koşullarının altında tutulmaktadır.

Yatırımlık Nefes

Yatırımlık nefes çalışması ile ilgili çalışmalar yapılmakta İTO Başkanı Öztürk Oran tarafından yapılan açıklamalar bu durumu doğrulamaktadır. Oran’a göre; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) desteklediği Nefes Kredisi’nin Türkiye ekonomisine katkıda bulunacağı, ortalama yüzde 7’lik büyümesini sürdürmek için yapılacak yatırımlara ivme kazandıracağı belirtilmektedir.  Türkiye ekonomisini canlandıracağı düşünülen nefes kredisinin aynı zamanda dünya siyasetine yön veren bir duruş sergilediği düşünülmektedir. Ekonomik büyüme anlamında bir girişim olan bu projenin, Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafından yapılan açıklamaya göre 2018 yılında da devam ettirilmesinin hem girişimciler açısından hem de ülke ekonomisinin canlılığı açısından olumlu sonuçlanacağına inanılmaktadır. İstanbul Ticaret Odası tarafından yapılan incelemeye göre başlangıçta 200 milyon liralık kaynaktan binlerce firmanın yararlandırılabileceği açıklanmaktadır. Zamanla tutarın arttırılacağı da planlanan çalışmalar arasında, reel sektör açısından yatırımlara yoğunlaşarak oranların arttırılacağı da bildirilmektedir.

Kimler Yatırımlık Kredi Çekebilir

Bireyler yatırım yapmak amacıyla kredi çekmeyi planladıklarında öncelikle detaylı bir araştırma yapmalıdır. Bankaların yatırım kredisi kampanyaları arasında koşullar açısında farklılıklar görülmektedir. Bu nedenle banka kampanyaları karşılaştırılarak yatırımlık kredi koşulları, verilecek kredinin üst limiti, ödeme koşulları, vade seçenekleri ve faiz oranları açısından karşılaştırma yapılarak en uygun kredi seçeneğini sunan banka ile iletişime geçilmelidir. Yatırımlık krediye başvuru yapacak bireylerden bankanın beklediği ilk olumlu özellik banka sicillerinin olumlu olmasıdır. Bunun yanı sıra bankalar, bireylerin gelir durumlarını belgeleyen evrak, ikametgâh adresi bilgisi, son üç aya ait fatura belgesi gibi evrakları talep etmektedirler. Bireylerin yatırım yapmak istedikleri gayrimenkul veya arsa banka ekspertiz görevlisi tarafından incelenerek, krediye uygunluğu incelendikten sonra kredi onayı banka tarafından verilmektedir.  Günümüzde koşullar uygun ise kredi çok kısa sürede çıkmaktadır. Yatırımlık kredi sayesinde birçok birey gelecekleri için girişimde bulunabilmektedir.

Uzmanlar Kredi borçsuz günler diler…

Yorum Yap

0.0/5