Skip to content Skip to footer

Toki’den Ev Sahibi olmak 19-20

TOKİ’den Ev Sahibi olmak 19-20 Cumhuriyetin ilk yılları ile birlikte artan konut ihtiyacının yanı sıra yaşanan depremler sonucunda devlet müdahalesi ile konut projeleri gündeme gelmiştir.

 

TOKİ Nedir

TOKİ Fiilen destek vererek yapı sektörüne giren devlet 1930 yılında Bahçelievler Konut Yapı Kooperatifini kurmuş bunun ardından 1939 yılında yaşanan Erzincan Depremi ile birlikte Emlak Bank olarak karşımıza çıkmış bu sürecin ardından 80’li yıllara kadar sosyal devlet anlayışı çerçevesinde yapı sektöründe aktif olsa da hızlanmayan devlet 99 depremi ile birlikte yeniden yapı sektöründe hız kazanmıştır. Bu sürecin devamında 2002 yılında 19 yıllık bir yapı sektörü olan devlet Planlı Kentleşme ve Konut Seferberliği adı altında TOKİ adı ile birleşerek misyon ve vizyonlarını belirlemiştir. 2002 yılından bu yana birçok alanda hizmet veren devlet birçok vatandaşını sosyal devlet anlayışı ile ev sahibi yapmayı başarmıştır.

 

TOKİ Başvurusu

TOKİ Tüm bu yaşananların sonucunda son yıllarda TOKİ adına yeni bir olay patlak vermiştir. Bu noktada TOKİ’nin KDV’den muaf sattığı ev ve arsalar gündeme gelmiştir. Haberlerde, gazetelerin ekonomi sayfalarında yer alan bu haber hızla yayılarak yeni Katma Değer Vergi oranlarında nasıl bir muafiyet uygulayacağı konu olmuştur. Bu noktada birçok kişinin cevabını beklediği soru yetkililerince cevaplanmış olup “İdaremiz 24 Aralık 2012 tarihli ve 2012/4116 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı gereğince KDV uygulamasına tabidir. Dolayısıyla  KDV’ den muaf olması ve haksız rekabet doğması gibi bir durum söz konusu değildir” açıklaması gelmiştir. KDV’ den muaf olma ayrıcalığının bir haksız rekabete sebep olacağını düşünen yetkililer bu noktada KDV’den muaf olarak ev ve arsa satışında bulunmamaktadır

 

TOKİ Ev Sahibi Olmak

TOKİ Yeni KDV oranlarının açıklamasının ardından TOKİ yeni faaliyetlerine de yer vererek 81 ilde ve 800 ilçede aktif olarak çalışan 561 bin konut yapımını tamamladığını ve bazıların projelerinin devam ettiğini beyan etti.

TOKİ’nin KDV’ den muaf sattığı Ev ve Arsal yeni KDV oranlarının açıklanması ile birlikte yukarıda da belirttiğimiz üzere haksız rekabet yaşanmaması adına iptal edilmiştir. Ancak bu noktada eğer Türkiye’de yaşamıyor iseniz daha net biçimde yurtdışında yaşıyor iseniz yurtdışında yaşayan Türkler için konut için KDV alınmayacaktır. Gelen açıklama ile birlikte tüm gurbetçileri sevindiren bu haberin tabi ki bir takım şartları bulunmaktadır.

 

TOKİ Yardımlaşma

TOKİ Bu doğrultuda 6 aydan çok yurtdışında ikamet eden ve oturma izni alan Türk vatandaşları bu noktada ilk konutları için KDV’den muaf tutulacak bununla birlikte ilk iş yerleri içinde KDV ödemeyeceklerdir. Bu noktada yabancılar ile aynı hakka kavuşan yurtdışı Türklerine bu noktada KDV muafiyeti tanımıştır.  Her ne kadar  KDV muafiyetini kaldırsa da bu noktada bir nevi yurtdışında yaşayan Türkler için ayrıcalık tanımış olundu.

 

TOKİ Başvuruları Sonucu

TOKİ Ancak bu aşamada alınan konut ve iş yerlerine bir yıl satamam şartı da getirilmiş oldu. Bu şart ile birlikte gayrimenkulleri ticaret için kullanımın önüne de geçilmesi planlanmaktadır. Aynı zamanda bunlara ek olarak eğer vergilerinizi düzenli bir biçimde ödüyor iseniz bu noktada muafiyet tanınmasa dahi %5’lik bir indirim söz konusu oluyor. Resmi olarak kabul gören bir işlem olmasa da bu indirimin geleceği bildirilmiş durumda.

TOKİ KDV Muafiyeti

TOKİ KDV muafiyeti olmayan bir ev yahut arsa alma planlarınız var ise bu noktada boşuna umutlanmamanız gerektiğini bildirmeniz gerekiyor. Haksız rekabet şartları gereği burada  da artık KDV muafiyeti tarihe karışmış durumdadır. Birçok kişiyi üzen bu haber hakkında bir değişim halk tarafından hala talep edilse de hükümet bu noktada bir açıklamada bulunmuş değil.
Uzmanlar Kredi borçsuz günler diler…

Yorum Yap

0.0/5