Skip to content Skip to footer

Taşıt Kredisinde Vade Uzatmak Mümkün mü?

Taşıt Kredisinde Vade Uzatmak Mümkün mü?

Geçtiğimiz aylarda yapılan yeni düzenleme ile birlikte kredi vadeleri güncellendi. Kredi kartları başta olmak üzere tüketici kredisi vadeleri de buna bağlı olarak uzatıldı. “Taşıt kredisinde vade uzatılıyor mu? Endişesi de son buldu. Çünkü BDDK’nın yapmış olduğu yenilik, taşıt kredisine dair özel detaylar taşımakta.

Devlet tarafından ÖTV ve KDV indirimleri uygulansa da otomotiv sektörü zor zamanlardan geçiyor. Sektörde geçtiğimiz yıla oranla %40’a varan bir daralma söz konusu. Bunun için bankalar da çeşitli kampanyalar ile destek sağlamaya çalışıyor.

BDDK başkanı Mehmet Ali Akben’in açıklamış olduğu vade açıklaması ise müjde niteliği taşıyor. Çünkü bu düzenlemeye göre çeşitli ihtiyaç kredisi vadeleri uzatıldı. Eğitim, tatil ya da alışveriş için kullanılan ihtiyaç kredisinde vadeler 60 aya çıkartıldı. Taşıt kredisi için de 120 bin TL maliyete kadar olan araçlar için 60 aya uzatıldı.

Araç kredisi için yapılandırma işlemi mümkün mü?

Taşıt kredisinde vade uzatmak siz de taşıt kredisi sahibisiniz fakat ödeme vadenizi uzatmak mı istiyorsunuz? Bu durumda birçok banka tarafından sunulan kredi yapılandırmayı deneyebilirsiniz. Bu işlem ile birlikte güncel krediniz daha uzun vade ile yeniden hesaplanır. Bu durumda;

 • Maksimum vade olanağından faydalanabilirsiniz.
 • Taşıt kredisi için vadeyi uzatabilirsiniz.
 • Aylık ödeme miktarınızı düşürebilirsiniz.
 • Eğer farklı kredileriniz var ise taşıt kredisini de aynı bankaya taşıyabilirsiniz.

Taşıt kredisi yapılandırmayı mevcut bankanız üzerinden yapabilirsiniz. Bunun için müşteri temsilcinizle görüşmeniz yeterlidir. Kendisi size gerekli tüm detayları sunacaktır. Aynı şekilde konut kredisi ya da diğer ihtiyaç kredisi yapılandırmalarını sormanız da mümkün.

Kredi yapılandırması ne gibi avantajlar sağlar?

Diyelim ki birkaç ay öncesinde taşıt kredisi başvurusu yaptınız ve onaylandı. Fakat beklenmeyen sebepler ile bütçenizde değişiklikler oldu. Bu durumda aylık ödemelerde zorlanıyor olmanız oldukça doğal. Fakat endişeye kapılmamalısınız.

İlk olarak yapmanız gereken şey bankanızı bu konuda bilgilendirmek olmalı. Çünkü geciken ödemeler kredi notunuzu kötü etkiler. Bu durumda bir sonraki kredi için zorluk yaşamanıza sebep olur. O yüzden müşteri temsilciniz ile ortak bir paydada buluşmayı deneyin.

Eğer müşteri temsilciniz taşıt kredisi için vade uzatmayı öneriyor ise mutlaka detayları sorun. Fakat bu seçeneğin sizin için birçok artı barındırdığını da söylemeliyiz. Örneğin;

 1. Vade uzatarak borcunuzu rahat bir şekilde ödemeye devam edebilirsiniz.
 2. Maaş alım tarihiniz değiştiyse yeni bir tarih belirleyebilirsiniz.
 3. Yapılandırmayı yalnızca kalan borcunuz üzerinden yapabilirsiniz.
 4. Yeni faiz ile borcunuz artsa da kredi notunuzu güvence alına alabilirsiniz.

Bankaların taşıt kredileri için sunduğu kolaylıklar

Taşıt kredisi birçok banka için önemli bir kredi türüdür. Çünkü acil kredi seçeneklerinin aksine uzun vadeli ve yüksek miktarlarda verilir. Bu detaylar sebebiyle de yüksek kredi notu beklenir. Hâlihazırda ödemelerini düzenli yapan tüm müşteriler bankalar için çok değerlidir. Taşıt kredisi müşterileri de elbette bu listeye dahil.

Yukarıda sayılan etmenlere bağlı olarak taşıt kredisinde farklı yöntemler de denenebilir. Örneğin, ev kredisinde kabul edilmeyen erken ödeme işlemi bu kredi için geçerli değildir. Yani, elinizde herhangi bir para geçtiğinde ara ya da erken ödeme yapabilirsiniz. Üstelik bu noktada ödemeniz gereken meblağ için de birçok banka indirim sağlıyor.

Hangi bankalar taşıt kredisinde destek paketleri oluşturmakta?

Taşıt kredisi alırken “Hangi bankayı seçmeliyim?” sorusu oldukça sık karşımıza çıkmakta. Bu sorunun elbette net bir cevabı yok. Çünkü her bankanın farklı artı ve eksileri bulunuyor. Önemli olan; mevcut ihtiyaç ve bütçe hesabının iyi yapılması. Yine de taşıt kredisi için 3 farklı destek paketini sizinle paylaşmak istiyoruz;

 1. Garanti Bankası araç kredisi; Bankada bu kredi türüne özel istisnalar mevcut. Mesela, ara ödeme ve erken ödeme fırsatı Garanti Bankası’nda mevcut. Eski zamanların tersine bunun için bir ceza da bulunmuyor. Hatta erken ödeme ile borcunu kapatanlara faiz indirimi bile sunuluyor.
 2. Denizbank araç kredisi; Sabit faiz ve vade oranı kuralını Denizbank yıkıyor. Banka, müşterilerine taşıt kredisi başvurusundan itibaren 45 gün vermekte. Bu süre sonunda ise kendi tercihinize göre ödeme planınızı değiştirmek mümkün.
 3. Akbank taşıt kredisi; birçok bankanın aksine kurum kendi müşterilerine esnek ödeme planları oluşturuyor. Normal kredi başvurusunda her ay ödenen miktarın sabit olduğunu biliyoruz. Akbank ise buna ek olarak;
 • Artan ödemeli kredi
 • Ödemesiz dönemli kredi
 • Azalan ödemeli kredi gibi farklı opsiyonlar yaratmakta.

Yorum Yap

0.0/5