You are currently viewing Taşıt İpoteği İle Kredi Çekmek Mümkün Mü
Taşıt ipoteği ile Kredi Çekmek

Taşıt İpoteği İle Kredi Çekmek Mümkün Mü

Taşıt İpoteği ile Kredi Çekmek Mümkün mü? Uzmanlar Kredi Danışmanlık Taşıt İpoteği İle Kredi Konusunda Ziyaretçilerini Bilgilendirmeye Devam Ediyor !

KREDİ BAŞVURUSU

Sitemizde yer alan KVKK Aydınlatma Metni
Please wait...

Günümüzde bankalar ile ilişki kurmamış olan insan sayısı oldukça az. Gerek maddi sıkıntılar gerekse uzun vadeli kredi imkânları, kişilerin acil ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olurken aynı zamanda ev ya da taşıt gibi yatırımlarını da arttırarak kira öder gibi mülk sahibi olmalarına zemin hazırlıyor. Hal böyle olunca bankalar tarafından oluşturulan emekliye kredi, askere kredi ya da maaş müşterilerine özel kredi gibi kampanyalı paketler her geçen gün çeşitleniyor.

Kendilerini garanti altına almak isteyen bankaların kefil ya da ipotek sayesinde yüklü meblağlarda nakit desteği sunduğunu biliyoruz. Peki, ipotek olarak genellikle taşınmaz bir mülk tapusu isteyen bu kurumlar taşıt ipoteği sayesinde de kredi başvurusu kabul ediyor mu? Siz de bu sorunun cevabını merak ediyorsanız sizler için hazırladığımız tüm bilgileri yazımızdaki detaylar ile kolayca inceleyebilirsiniz.

Taşıt İpoteği Kredisinin DetaylarıTaşıt İpoteği İle Kredi Çekmek Mümkün Mü

Konu kredi başvurusu olduğunda her bankanın kendine özgü kriterlerinin olduğunu biliyoruz. Araç ipoteği sayesinde alınan kredi türlerinde de aynı durumun geçerli olduğunu söylemek yanlış olmaz. Fakat şartlar ve prosedürler farklılık gösterse de taşıt ipoteği sayesinde ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak mümkün. Genellikle 48 ila 60 ay vadeli sunulan bu kredi türü, tüketicilerin finans kurumları ile olan ilişkilerine bağlı olarak esnek ödeme seçeneklerine sahip. Bazı bankaların her 3 ayda bir olmak üzere farklı taksit seçenekleri sunduğu kampanyalarda 3 ay ertelemeli kredi fırsatıyla karşılaşmak da mümkün.

Taşıt ipotek ettirilerek alınan kredi türlerinde en az vade ve ödeme seçenekleri kadar önemli olan bir diğer başka konu da kredi miktarı. Bankalardan talep ettiğiniz nakit paranın toplamı, ipotek olarak gösterdiğiniz araca ait değerden daha yüksek olamıyor. Çünkü bankalar kredi ödemesinin gerçekleşmemesi durumunda bu aracı teminat olarak görüyorlar. Bu durumda bazı bankalar araç değerinin %50’si kadar kredi desteği sağlarken bazısı %70’i gibi yüksek bir rakama kadar limiti arttırabiliyor. İpotek edilen otomobilin değerinin belirlenmesinde ise marka ve model unsurları temel faktörler olarak kabul edilmekte.

Taşıt İpoteği Ederek Nasıl Kredi Başvurusunda Bulunulur?

Borç transfer kredisi, ev kredisi ya da kampanyalı tüketici kredilerinde olduğu gibi reşit olma şartı taşıt ipoteği ile yapılan kredi başvurusunda da geçerli. Buna ek olarak aşağıdaki maddeler de göz önünde bulundurmanız gereken temel etmenleri oluşturmakta;

  • Çekilecek kredinin araç değerinden daha düşük miktarda olması; yukarıda da belirttiğimiz gibi teminat olarak gösterilen ipotekler, kredi miktarına doğrudan etki etmektedir. Bu nedenle kredi reddi almamak adına talep ettiğin nakit tutarını mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.
  • Taşıt sahibi ve başvuru sahibinin aynı kişi olması; taşıt ipoteği ile kredi başvurusunda bulunurken bir başkasına ait aracı bankaya teminat olarak sunmanız mümkün değildir. Bu nedenle bu tür işlemleri yalnızca kendi taşıtınız ile gerçekleştirebilirsiniz.
  • Düzenli bir gelir belgesi beyan edebilmek; özellikle ihtiyaç kredilerinde temel faktör olan gelir konusu elbette ipotekli krediler için de geçerlidir Bu bağlamda bankayı taksitleri ödeyeceğinize ikna edebilecek tutarda bir gelire sahip olmanız, kredi başvurusunda olumlu yanıt almanızı yakından etkiler.
  • Yaş kriterlerine uygun olmak; yukarıda kredi başvurusunda bulunacak kişinin en az 18 yaşında olması gerektiğini belirttik. Fakat birçok banka bu yaş kriterini kendine göre düzenleyebilir ve zaman zaman alt sınır 20 olarak belirlenebilir. Buna ek olarak bankalar kredi kullanacak kişilere üst limit bir yaş kriteri de uygularlar. Genellikle 70 olarak belirlenen bu faktör farklı kurumlarda 75 olarak da kabul edilebilmektedir.

Taşıt ipoteği Hangi Bankalar Kabul Etmektedir?

Türkiye’de birçok banka araç ipoteği ile kredi başvurusu olanağı sunmaktadır. Aralarında İş Bankası, Halkbank, Akbank, TEB, Ziraat Bankası ve Vakıfbank gibi en köklü kurumların da bulunduğu bu bankalar en düşük 12 en yüksek ise 60 ay vade ile kredi imkânı sunarlar. Eğer siz de sahip olduğunuz aracı ipotek göstererek ihtiyacınız olan nakit desteğine ulaşmak istiyorsanız tüm bankaların güncel faiz oranlarını ve kampanyalarını inceleyebilir ya da Uzmanlar Kredi desteği ile tüm bu prosedürleri en kolay yöntemler ile atlatabilirsiniz.

Uzmanlar Kredi borçsuz günler diler.

Bir cevap yazın