Skip to content Skip to footer

Ölen Kişinin Kredi Borcu

Ölen Kişinin Kredi Borcu

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ülkemizde her 5 kişiden 1’ inin kredi borcu buluyor. Bununla birlikte kredi ödemeleri henüz tamamlanmamışken kişi hayatını kaybediyor. Elbette bu durum herkesin başına gelebilir, ancak bu noktada ölen kişinin kredi borcu ne olur? Borç ödeme noktasında nasıl bir süreç işler, banka nasıl bir prosedür uygular, borcun ödenememesi gibi bir durum söz konusu mudur? Tüm bunları ve aklınıza takılan soruları yazımızda açıklamaya çalışacağız. Eğer sizde ölen kişinin kredi borcu ne olur merak ediyor iseniz doğru yerdesiniz demektir.

Ölen Kişinin Hayat Sigortası Var ise

Ölen Kişinin Kredi Borcu Birçok kişi kredi kullanım aşamasında hayat sigortası poliçesi ile karşı karşıya kalmıştır. Bu noktada kredi kullanım aşamasında en önemli konulardan biri hayat sigortasıdır. Kişinin ölmesi halinde ilk olarak hayat sigortası yapıp yapmadığına bakılır. Eğer çok yüksek meblağlar var ise hayat sigortası yaptırmak büyük önem taşımaktadır. Hayat sigortası ile yarını garantiye alabilir ve sevdiklerinizi zorda bırakmamış olursunuz. Eğer ölen kişi kredisine hayat sigortası yaptırmış ise bu noktada sigorta vefat eden kişinin borcunu öder ve mirasçılar borç ile karşı karşıya kalmaz. Ancak çoğu kişi hayat sigortasını ek bir masraf olarak algıladığı için sigorta yaptırmaktan kaçınmaktadır.

Ölen Kişinin Ardından Sigorta Süreci

Bu noktada ölen kişinin hayat sigortası bulunmuyor ise kredi borcu mirasçılara intikal eder ve borç mirasçılar için doğmuş olur. Ancak bazı durumlarda kişinin hayat sigortası olsa dahi ödemeler sigorta şirketi tarafından gerçekler sağlanmadığı için yapılmamaktadır. Bu istisnalar poliçe aşamasında kabul gördüğü ve ölen kişi tarafından imzalandığı için itiraz söz konusu değildir.

Hayat Sigortasının İstisnai Durumları

  • Borçlunun ölümünde intihar şüphesi söz konusu ise ödeme yapılmayabilir, yahut borçlu kesin olarak intihar etti ise sigorta ödemesi gerçekleşmez.
  • Borçlu kredi kullanım aşamasında bir hastalığı olduğunu ancak bunun poliçede belirtmemiş ise ve bu noktada sigorta şirketi tarafından hastalık tespit edilirse ödeme gerçekleştirilmez.

Sigorta Sayesinde Borçlunun Ölmeden Önce Yaptığı Ödemeler Geri Alınabilir mi?

Ölen Kişinin Kredi Borcu En çok merak edilen konulardan birisi de başlıkta belirttiğimiz gibi ödenen miktarın sigortadan alınıp alınamayacağıdır. Örneğin borçlu toplamda 250 bin TL’lik bir kredi kullanmış ve bunun toplamda 200 bin TL sini ödemiş ve 50 bin TL borcu kaldığında vefat etmiş. Bu noktada hayat sigortası bulunan ve ölümünde şüphe bulunmayan borçlunun 50 bin TL’lik borcu sigorta şirketi tarafından ödenir, bu noktada ödenen 200 bin TL ise ölen kişinin mirasçılarına sigorta şirketi tarafından verilir mi? Bu sorunun cevabı evettir. Eğer mirasçılar isterse bu noktada ödenen tutar sigorta şirketinden talep edilebilir.

Hayat Sigortası

Çünkü hayat sigortası kredi borcunun tamamını kapsamaktadır. Bu sebeple sigorta şirketi tamamını ödemek ile mükelleftir. Ancak bazı sigorta şirketleri bu nokta da poliçelerine ek belgeler ekleyerek sözleşme şartlarında oynama yapabiliyor. Bu noktada ödenen kredi taksitlerinin tamamını ya da bir kısmını mirasçılara ödemekten de kurtulmuş oluyor.  O yüzden her durumda aynı kural sigorta şirketi tarafından işlemiyor. Eğer sözleşmeyi incelediğiniz de böyle bir ibare mevcut ise ne yazık ki bir ödeme alınamayabiliyor, ancak ibare mevcut değil ancak sigorta şirketi ısrarlı bir tutum ile ödemekten kaçınıyor ise böyle bir hakkınız olduğunu unutmayın.

Kredi Hukuki Süreç Ve Takibi

Bu noktada konu ile ilgili avukata danışabilir ve hukuki süreç dahilinde ödemelerinizi talep edebilirsiniz.

Kısacası eğer kişinin hayat sigortası buluyor ise herhangi bir borç devri olmaz. Ancak hayat sigortası yapılmamış ise bu noktada kredi mirasçılara devredilir bu noktada reddi miras hakkı kullanılabilir.

Uzmanlar kredi borçsuz günler diler…

Yorum Yap

0.0/5