Skip to content Skip to footer

Öldüğünüzde Borcunuza Ne Olur?

Öldüğünüzde Borcunuza Ne Olur? Birçok aile, sevilen biri öldüğünde, borçlarından yasal olarak sorumlu olacakları konusunda endişelenir. Böyle bir yükümlülüğü geride bırakırsanız, ölüm durumunda, bu borç varislerinize gitmeyi umduğunuz malları alamamasını sağlayabilir. Bazı durumlarda, aile üyeleri gerçekten de ödenmemiş bir ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi veya kredi kartı bakiyesi için sorumluluk üstlenebilir. Kredi danışmanlığı almak ve bu konuları danışmak için uzmanlar kredi yanınızda…

 

Borç ve Tahsis Türleri

Öldüğünüzde Borcunuza Ne Olur Bazı borç türleri başkalarına yük getirebilir. İşte nasıl olduğuna bir göz atalım:

Taşıt Kredisi: Avukatınız kredinizi ödemek için mülkünüzü kullanabilir. Borç vereniniz, ödemeler durursa arabayı geri alabilir. Eğer mülkün taşıt kredisi üzerindeki ödenmemiş bakiyesini ödeyememesi durumunda, çoğunlukla aracınızı devralan kişi, ödemeleri yapmaya devam edebilir. Bu, borç verenin işlem yapmasını engelleyebilir.

 

İpotek: Bir evi miras alırsanız ya da vefat etmiş olan kişiyle müşterek ev sahibi iseniz, ödenmemiş bakiye ve ipotek ödemelerinden siz sorumlusunuz. Mülk borcu karşılamaya yeterli değilse ,evi miras alan kişi ipotek ödemelerini üstlenebilir.

Kredi kartları: Borç teminatsız bir kredi olduğundan ve borcun sahibinin talep edebileceği bir varlığı olmadığı için mülkünüzün kredi kartı bakiyelerinizi ödeyememesi durumunda kredi kartı bankalar şansınızı kaybediyor. Ancak, müşterek hesap sahibi varsa, ödenmemiş bakiyeleri ödemek zorunda kalabilirler. Kredi kartlarınızın yetkili kullanıcıları bakiyelerden sorumlu tutulamaz. Eşler, bir evlilik mülkiyeti durumunda yaşıyorlarsa, evlilik sırasında ortaya çıkacak her türlü kredi kartı borcunu ödemek zorundadır.

 

Konut Kredisi: Evinizi miras alan herhangi bir kişi, bir ev öz sermaye kredisini ödemekle sorumludur. Aslında, borç veren kişinin ölümünden hemen sonra borcu geri ödediği konusunda ısrar edebilir. Bu onların evi satmalarını gerektirebilir. Bununla birlikte, borç verenler, özellikle banka kredi borcu faizleri bekledikçe büyüyen borçlardır.

Borçlar Nasıl Ödenebilir?

Öldüğünüzde Borcunuza Ne Olur Öldükten sonra mülkünüz, geride bıraktığınız borçlardan sorumludur. Mülkünüz, ölümünüz üzerine sahip olduğunuz tüm mallardır. Avukatınız mülkünüzle ilgilenir ve ölümünüzden sonra  mevcut  nakit varlıkları kullanarak borcunuzu öder. Bu, mülkünüzü para kazanmak için satmak veya ölen kişinin banka hesabından ödenmesini sağlamak anlamına gelebilir. Ancak, mülkünüzün borcunuzu ödeyecek kadar değeri yoksa, alacaklılar genellikle mirasçılarınızdan kalan borcu isteyebilir.

 

Pek çok insan bir hayat sigortası poliçesi satın alır, bu nedenle son masraflarına yardımcı olmak ve kalan borçlarını geri ödemek için ailelerine geride bırakmak için bir miktar paraları olur. Ya da kalanlar borç kapatmalı kredi ile kalan bakiyeyi kapatabilir.

 

Ailenize Borç Yüklemekten Kaçınmak

Öldüğünüzde Borcunuza Ne Olur Ailenizin, borcunuzun yüküyle uğraşmamasını sağlamanın en iyi yolu, ilk başta borçlanmamaktır. Bir bütçeye bağlı kalarak ve en uygun kredi raporunuzu takip ederek, finansal yaşam tarzınıza uygun bir yaşam tarzı sürdürebilirsiniz.

 

Hayat sigortası

Öldüğünüzde Borcunuza Ne Olur Daha önce de belirtildiği gibi, hayat sigortası her şeyin ölümünüzü kapsamasını sağlamak için bir seçenektir. Sigorta poliçenizin aylık primlerini takip edin ve sevdiklerinizi korumak için bir avukat ile danışmanlık alın.

Uzmanlar Kredi Borçsuz Günler Diler.

Yorum Yap

0.0/5