fbpx
0850 220 71 70

Sosyal Medyada Biz}

ACİL KREDİ
Kredi ihtiyacınız için hemen şimdi başvurunuzu yapın.
KREDİ BAŞVURU FORMU

Öğrencilere Kredi İmkanı

Öğrencilere Kredi İmkanı

Yaşam koşullarının giderek zorlaşması, öğrencilerin de eğitim gördükleri süre boyunca para sıkıntısı ile karşılaşmasına sebep olmaktadır. Eğitim giderleri arttıkça, eğitim hayatı süresince ihtiyaç duyulan gelir kaynağı sağlamak da zorlaşmaktadır. Durum böyle olunca öğrencilerin de eğitim- öğretim hayatlarını sürdürebilmek için kaynak arayışına girmelerine sebep olmaktadır. Piyasanın ve insan yaşamının nabzını tutan bankalar bu sorunu nesnel olarak değerlendirerek öğrencilere çeşitli koşullarda kredi olanağı sağlamaktadır. Bankaların sunduğu koşullar bankadan bankaya değişmektedir. Bu koşullar kredi tutarı konusunda ve faiz oranlarındaki değişiklikten, ödeme koşullarına kadar farklılıklar göstermektedir. Özellikle üniversite öğrencileri ailelerinden uzak bir şehirde yaşıyorlarsa, eğitim- öğretim masraflarına ek olarak, barınma ve yeme-içme masraflarını karşılama sorunlarını da gündeme getirdiğinden, kredi çekme oranı üniversite öğrencilerinde giderek artmaktadır.

Öğrenciler Hangi Koşullarda Kredi Almaktadır

Öğrenciler, henüz bir gelir kaynağı bulunmadığından, gelir belgesine sahip olamayan kişiler statüsüne göre değerlendirilen grupta yer almaktadırlar. Durum böyle olunca, öğrenciler için kredi çekmenin tek koşulu banka geçmişlerinin olumsuz olmaması olarak belirlenmektedir. Gelir belgesiz kredi olanağı olan öğrenciler, aynı zamanda kefilsiz olarak da kredi çekme olanağına sahip olabilmektedir. Bu koşullar doğrultusunda tüm öğrencilerin kredi başvurusunda bulunabilmektedirler.

Öğrencilere Kredi Veren Bankalar Hangileridir

Öğrencilere kredi veren bankalar arasında; Ziraat Bankası, İş Bankası, Vakıfbank, Denizbank, Yapı Kredi Bankası, Garanti bankası ve Odeabank en başta gelen bankalar arasında ilk sırada yer alanlarıdır. Kredi çekmeyi düşünen öğrenciler en yakın banka şubesine başvuru yaparak, kefilsiz kredi çekme olanağına sahiptir. Kredilerin tutarı ve ödeme şekilleri bankadan bankaya değişiklik göstermektedir.

Bankalardan Eğitim Kredisi Nasıl Alınmaktadır?

Bankaların farklı kredi kampanyaları bulunmaktadır. Ziraat bankası, sön dönemlerde ders çalışma sloganı ile başlattığı kredi kampanyası ile öğrencilere 36 aya kadar vadeli olan kredi fırsatı sunmaktadır. Kurs ücreti, dershane giderleri veya üniversite masrafı karşılamak üzere verilen bu kredide, öğrencinin ailesinden gelir belgesi ve kefil şartı istenmektedir. Vakıfbank ise; M. E. B. Onaylı kurslar, dershaneler, üniversite veya özel okul giderleri için 40.000 TL. ye kadar kredi imkânı sağlamakta, fakat gelir belgesi şartı da aranmaktadır. İş bankası ise, öğrencinin okuduğuna dair belge ile eğitim öğretim masraflarına dair belge ile kredi imkânı sunmaktadır. Kredi başvurusu esnasında kredi nakit olarak çekilebilmektedir. Denizbank tarafından sunulan kredi olanağı ise 2000 TL. ye kadar olan kredi tutarlarında oldukça kolay olmaktadır. Denizbank başvuru yapan öğrencilerin ailelerinin açtırdığı hesaba bir miktar para yatırmaları talebinde bulunarak kredi yükseltme talebinde bulunmaktadır. Daha sonra kredi notu yükselen öğrenciye kredi kolaylıkla sağlanabilmektedir. Yapı Kredi Bankası öğrencilere 50.000 TL. ye kadar yüksek bir oranda kredi fırsatı sunmaktadır. İstenilen evraklarla birlikte herhangi bir Yapı Kredi şubesine giderek başvuruda bulunmak ve krediyi 48 aya kadar süren vadelerle geri ödemek mümkün olmaktadır. Odeabank ise, öğrenci olunduğuna dair belge ve banka hesap bilgileri evrakları ile birlikte 20. 000 TL. tutarında kredi imkânı sağlayarak, kredinin 60 aya vade ile ödenmesine olanak sağlamaktadır. Garanti Bankası, öğrencilere 25. 000 TL. tutarında kredi olanağı sağlayarak eğitim- öğretim masrafları konusunda fırsat sunan bankalar arasında bulunmaktadır. Bankaya herhangi bir şubeden başvurularak, öğrenci belgeleri ve banka hesap bilgilerine dair belge ile kredi başvurusunda bulunabilmek mümkündür. Bankalar incelendiğinde sonuç olarak öğrenciler gelir kapsamında olmasalar da, birçok bankanın kendi güvencesi açısından öğrencilerden çeşitli evraklar veya gelir belgesi istediği de görülen özellikler arasındadır. Bu nedenle başvuru yapacak öğrencilerin banka sicillerinin olumlu özellikte olması ve eğitim- öğretim harcamalarını belgelendire biliyor olmasında fayda vardır.

Bir önceki yazımız olan Tarımsal Yatırım ve Çiftçiye Devlet Teşviki | Çiftçi Kredisi başlıklı makalemizde ihtiyaç kredisi, kredi danışmanlık ve acil kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazıyı puanla!
[Toplam: 8 Ortalama: 4.9]
01 Haziran 2018
984 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN