You are currently viewing Neden Kredi Çekemiyorum

Neden Kredi Çekemiyorum

Neden Kredi Çekemiyorum?

Neden Kredi Çekemiyorum? İhtiyaç sahibine ihtiyacı kadar tutarda parayı ödünç vermek ve sonrasında üstüne belirli bir ücret ekleyerek düzenli ödemelerle geri almayı amaçlayan bir bankacılık hizmetidir. Bankaların hemen hemen her ihtiyaca yönelik kredi çeşitleri bulunmaktadır. Genelde gelir dengesinde yaşanan sıkıntılar, ülke ekonomisi, acil ihtiyaçlar gibi bir çok problem yüzünden nakit ihtiyaçları için tüketiciler krediye başvururlar. Ticari ve bireysel krediler de kullanılabilmektedir. Tüketicinin ihtiyacı krediyi belirleyen noktadır. Ve tabii ki kredilerle ilgili en korkutucu durum ise kredinin geri ödenememesidir. Bu yüzden bankalar kendilerini güvence altına almak için kredi vereceği kişileri seçerken bir çok kritere birden bakmaktadırlar.

Neden Kredi Çekemiyorum

Kredi Alırken Kredi Notum Kaç Olmalı

Neden Kredi Çekemiyorum? Bankaların öncelikle kredi vermek için ilk baktığı şey SGK dökümü ve bankalara daha önce yaptığınız ödeme düzenleri. Zaten bunlar kredi notunu arttıran en önemli etkenlerdir. Yani bir diğer husus kredi notu diyebiliriz. Ayrıca maaşın alındığı banka üstünden kredi başvurusu yapılırsa kredi alma ihtimali de yine artıyor. Tabii ki yine çok iyi bir kar-zarar hesabı yapılması gerekiyor. Kredi almak çok komplike bir süreçtir ve bu süreci çok iyi yönetmek gerekir.

Peki kredi almak isteyen birinin öncelikle izlemesi gereken adımlar nelerdir?

  1. Asgari ihtiyacın belirlenmesi
  2. Kişiye en uygun krediyi bulmak
  3. Kredi başvurusu yapmak
  4. Ön onay alındıktan sonra gereken evraklarla son işlemler için şubeye gitmek
  5. Ve krediniz hazır.

 

Peki diyelim tüm bu adımları dikkatle ilerlediniz, ön başvurunuzu tamamladınız her şey sorunsuz gözüküyorken red cevabı aldınız. Şimdi ise aklınızda dönüp duran tek bir soru var. Neden kredi çekemiyorum? Şimdi öncelikle kredi almanın bir çok koşulu olduğu gibi alamamanın da bir çok sebebi olabilir. Bunları bir inceleyelim;

  • Gelirin yetersizliği, belge eksikliği
  • Son 6 aylık süreçte çalışma durumu
  • Kredi notunun düşük olması
  • Daha önce kara listeye alınmış olmak

 

KREDİ BAŞVURUSU

Sitemizde yer alan KVKK Aydınlatma Metni
Please wait...

 

Kredi Alırken Gelir Belgesi Yetersizliği

Neden Kredi Çekemiyorum? Kredi alınamamasında ki ilk problem geri ödeyebilecek bir gelirinizin gözükmemesidir. Bankalar bilindiği üzere başvurulan kredinin aylık taksitlerinin gelir belgesinde gözüken maaşın maksimum %50’si kadar olmasına müsaade etmektedirler. Yani 5.000 TL maaş alan biri aylık taksit tutarı 2.500 TL olan 36 ay vade ile hesaplarsak yaklaşık 90.000 TL’ye kadar kredi alabiliyor olması gerekir ama tabii ki tek aranan koşul gelir belgesi olmadığı için eğer kişinin gelir belgesi sorunsuz ve başvurulan kredi için yeterli ise muhtemelen sorun bur dan kaynaklanmıyordur.

 

Kredi Alırken SGK Dökümü

Neden Kredi Çekemiyorum? Eğer krediye başvuran kişinin gelir belgesinde herhangi bir problem yoksa akla gelecek diğer sorun SGK dökümünde yaşanan dengesizlikler olabilir. Yani kişinin son 6 aydır primleri düzenli ödenmemiş olabilir. Bankalar genelde son 6 ayı dikkate almaktadırlar. Çok yüksek bir gelir olsa dahi bir süredir bu gelirin devam ediyor olması çok önemlidir. Bilindiği üzere kredi çekmek ve krediyi ödemek bir süreçtir. Ve bankalarda sürekliliği esas alan ilkelerle çalışmalarını sürdürürler. Eğer sigorta girişi yeni yapılmışsa ya da uzun süredir kişi çalışmıyor direkt red cevabı alması muhtemeldir.

PTT Kredisi Nasıl Çekerim?

Kredi Alırken Kredi Notunun Düşük Olması

Neden Kredi Çekemiyorum? Tabii ki gelir belgesi ve SGK dökümünün de etkilediği kredi notu zaten bankalar için en mühim noktadır. Kredi notu; kişinin bankalara olan borç durumu, ödeme düzeni, önceki borçlanmalar, daha önce kullanılmış krediler bu puanı etkilemektedir. Yani kişinin tüm finansal geçmişine bir not verilmesidir. Ve eğer bu not iyiyse daha iyi faiz oranlarıyla bile kredi alınması mümkün olmaktadır. Kredi notunu bir çok şey düşürebilir. Borçların aksatılması, zaten aktif bir kredinin olması, kefillik durumlarında kefil olan kişinin borçlarını aksatması, SGK dökümü, üst üste red alındığı halde krediye başvurmaya devam etmek gibi bir çok sebep olabilir.

Peki Kredi Notları Nasıldır?

Kredi notu Risk grubu Kredi alabilme ihtimali
1-699 En riskli Çok düşük
700-1099 Orta riskli Düşük
1100-1499 Az riskli Gelire bağlı olarak değişebilir
1500-1699 İyi Yüksek
1700-1900 Çok iyi Çok yüksek

 

Kredi Alırken Daha Önce Kara Listeye Girildiyse Ne Olur?
Neden Kredi Alamıyorum?

Kredi borçların ödenmemesinden dolayı yasal takip başlatılmış kişiler kara listeye alınırlar. Kara listeye alınan kişiler borçluluk durumlarının devam etmemesi için kredi alabilmesi ihtimali en düşük gruptur. Borçları aksatmak bu listeye girilmesini sağladığı gibi borçları düzenli ödemeye başlamak, var olan borçları kapatmak da tabii ki bu listeden çıkılmasını sağlar. Yani kredi çekmeden önce tüm ödemeleri düzenli yapıp, var olan bir kredi varsa kapatılırsa bu süreçten sonra kredi alma ihtimali tabii ki artacaktır.

Uzmanlar kredi borçsuz günler diler.

Bir cevap yazın