You are currently viewing Neden Kredi Alamıyorum?
Neden Kredi Alamıyorum?

Neden Kredi Alamıyorum?

Neden Kredi Alamıyorum?

Siz de istediğiniz krediye en hızlı yoldan sahip olmak isteyenlerden misiniz? En çabuk Kredi nasıl alırım? Merak etmeyin yalnız değilsiniz. Çünkü herkes gerekli nakit ihtiyacı için bu işlemi bir an önce tamamlamak ister. Fakat kredi başvurusu kişiye ve bankalara göre değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden “Neden kredi alamıyorum?” sorusunun cevapları da çeşitlidir.

Diyelim ki hayalinizdeki ev için konut kredisine başvurdunuz. Ya da acil bir ihtiyacınız için hızlı kredi almanız gerek. Fakat sonuç bir türlü sizin istediğiniz gibi olmuyor. O halde aşağıda anlatacağımız şartları iyi incelemelisiniz. Böylece nerede yanlış yaptığınızı görebilirsiniz. Gelin, başlayalım.

Kredi başvurusunda aranan şartlar nelerdir?

Banka kurumları kredi çeşitleri için farklı prosedürler belirliyor. Bu prosedürlerdeki rakamlar değişiklik gösterse de aslında sınırlar belli. İşte, ihtiyaç kredisi başvurusu için sizden istenen kriterler;

 • Yeterli ve kanıtlanabilir bir gelir sahibi olmak
 • Şartlara uygun SGK kaydının olması
 • Kredi taksit miktarının aylık gelirin maksimum %50sine denk gelmesi
 • Reşit olmak
 • İpotekli kredi başvurusunda eş rızasını beyan etmek
 • İhtiyaç kredisi başvurusunda en fazla 36 aylık vade başvurusunda bulunmak
 • Taşıt kredisi için en fazla 60 aylık vade talep etmek
 • İyi bir kredi notuna sahip olmak

Kredi şartlarının detayları

Az önce yukarıda bahsettiğimiz şartlar elbette genel hatlar. “Neden kredi alamıyorum?” sorusu için daha fazla detay mı gerekli? Biz de bu sebeple tüm maddeleri detaylı olarak inceledik;

 1. Gelir belgesi önemli

Aylık bir maaşınız olabilir. Fakat bu maaşı resmi bir evrak ile beyan edememeniz banka için büyük bir problemdir. Bu nedenle iş yerinizden mühür ya da imzalı bir belge almanız gerekiyor. Sonrasında bu belgeyi kabul etmek ise bankanın prosedürlerine bağlı.

 1. SGK kaydı olmazsa olmaz

Gelir devamlılığınızı kanıtlayan en destekleyici belge SGK dokümanıdır. Eğer siz işe yalnızca 1 ay önce girdiyseniz bu banka için bir risk taşıyabilir. Fakat en az 6 aylık SGK belgenizin bulunması işinizin iyi gittiğinin göstergesidir. Bu nedenle SGK belgesi kredi başvurusu için olmazsa olmazlardan biri.

 1. Aylık taksitleriniz ve geliriniz dengeli olmalı

Hiçbir banka size ödeyemeyeceğiniz miktarda bir kredi vermek istemez. Bu nedenle başvuru öncesinde taksit hesaplamasını iyi yapmalısınız. Aylık geliriniz 3000 TL mi? Bu durumda kredi ödemeniz maksimum 1500 TL olabilir. Tabi, başka krediler mevcut ise kurum bunu da göz önünde bulundurur.

 1. Gerekli koşulları karşılamak

Yasal süreç açısından her resmi işlem yalnızca reşit insanlar için geçerlidir. Yani, 18 yaşını doldurmadan kredi almanız mümkün değil. Ayrıca gerekli tüm belgeleri sunmak da yine koşullar arasında yer alıyor. İpotekli kredi mi almak istiyorsunuz? O halde eş rızasını resmi olarak mutlaka beyan etmelisiniz.

 1. Kredi faizi ve vade oranlarını doğru değerlendirmek

Sizin de bildiğiniz üzere birçok kredi çeşidi mevcut. Örneğin bankadan uzun vadeli ödemeler ile ev kredisi alabilirsiniz. Ödemelerde zorlanıyor iseniz borç birleştirme kredisi de bir seçenek olabilir. Fakat tüm bu kredilerin koşulları farklı. Yani, 60 ay vadeli acil kredi başvurusu yapmak mümkün değil. Bu nedenle kredi başvurusunda usule uygun taleplerde bulunmanız çok önemli.

 1. Kredi sicili temiz olmalı

Yaptığınız yeni başvuruların sıfırdan değerlendirildiğini mi düşünüyorsunuz? Ne yazık ki sistem bu şekilde yürümüyor. Bankalar almış olduğunuz farklı ihtiyaç kredisi ödemelerine oldukça dikkat ediyor. Bu nedenle hakkınızda yasal takip olması, “Neden kredi alamıyorum?” sorunuzun net bir cevabı olabilir. Eğer ilk kez kredi başvurusu yapacaksanız da en azından kredi kartı ödemeleriniz sorunsuz olmalı.

Kredi notu başvuru için ne kadar önemli?

Bankaların en çok önem verdiği kriterlerin başında kredi notu geliyor. Tabi bu koşul yalnızca 18 yaşından büyük olanlar için geçerli. Bu cümleyi okurken; “Nasıl yani, gelir düzeyi önemli değil mi?” diye aklınızdan geçebilir. Elbette önemli fakat acil kredi başvurularında bu unsur esnetilebilir. Fakat kredi notu kurumlar için her daim oldukça önemlidir.

Kredi notunuzun değerlendirmesi ile şu şekilde yapılmakta;

 • Kredi çıkma ihtimali çok düşük olan kredi puanı; 1-699 arasındadır. Bankaların yüksek risk grubuna dahildir.
 • Kredi başvurusunun muhtemelen reddedileceği kredi notu; 700-1099 arasındadır. Orta risk taşır.
 • Gelir odaklı değerlendirilen kredi notu; 1100-1499’dur. Bankalar için düşük de olsa risk taşır.
 • Kurumların çok daha rahat kredi vereceği puan; 1700-1900 aralığındadır. Kredi başvuruları %80 olumlu sonuçlanır.
 • Kredi başvurusu çok yüksek ihtimalle olumlu sonuçlanacak kredi puanı; 1700-1900’dur. Herhangi bir istisna yok ise kredi almakta zorluk yaşanmaz.

Kredi Başvuru Formu

Sitemizde yer alan KVKK Aydınlatma Metni
Please wait...

Bir cevap yazın