Skip to content Skip to footer

Mutlu Emekli Kredisi

Yıllar boyunca çalışarak emekliliğinize yatırım yaptınız. Şimdi de emeklerinizin karşılığını alma vakti geldi. Fakat emekli olmak demek ihtiyaçlarınızın biteceği anlamına gelmiyor maalesef. Bu konuda size yardımcı olacak pek çok finans ve kredi kurumu bulunmakta. Bu kurumlarda emeklilere özel pek çok alternatif emekli kredisi bulunuyor. Faizsiz ya da düşük faiz seçenekleriyle emekli kredisi çekmeyi sizin için kolaylaştırmaya çalışmaktalar. Yazımızda siz emeklilerin çekebileceği krediler ve gereken şartlar hakkında bilgilendirici ögeler bulunuyor.
Pandemi dönemi nedeniyle yaşanılan zorluklar sebebiyle pek çok banka emeklilere özel faizsiz emekli kredisi seçeneği sundular. Bu kredi seçeneğinde taksitlerin maaşınızla orantılı olmasına, başka bankalarda kredinizin bulunup bulunmamasına ve belli bir yaşı geçmemenize dikkat edilmektedir. Gereken şartları sağlamanız halinde siz de faizsiz emekli kredinizi çekip kullanabileceksiniz. Daha kolay kredi çekmek istiyorsanız emekli maaşınızı aldığınız bankadan kredi çekebilirsiniz. Kendi bankanızın emekli kredisi seçeneği sizin için daha uygun olabilir.

Emekli Kredisi Çekmek İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Her bankanın kendine ait şartları mutlaka vardır. Kredi çekmeyi düşündüğünüz banka ile iletişime geçip gereken şartlar arasında farklılık olup olmadığına bakmalısınız. Genel olarak bakacak olursak emeklilerin uymaları beklenilen bazı koşullar bulunmaktadır. Bu koşullar:
Alınan kredinin ödenecek olan taksitlerinin emekli maaşının %70’ini geçmemesi şartı aranmaktadır.
Banka tarafından belirlenmiş yaş sınırının aşılmaması beklenmektedir.
Kredi çekmek isteyen kişinin emekli maaşını aldığı bankanın haricinde bir banka dahilinde kredi çekme talebinin bulunmaması gerekmektedir. Farklı bir bankadan kredi çekmek istiyorsanız emekli maaşınızı o bankaya taahhütlendirmeniz gerekecektir.
Kişi emekli olmuşsa ve çalışmaya devam ediyorsa geliri belirlenmeli ve bankaya teslim edilmelidir.
Kredi sicilinin temiz olması gerekmektedir. Kişinin yasal ya da idari borç için takip kararının çıkmamış olması gerekir.
Kişi kredi çekmek için banka şartları dahilinde sahip olduğu gayrimenkulün ipotek ettirilmesi talebinde bulunursa, kişinin eşinin rızasını gösteren bir belge olmak zorundadır.

Bireysel Emeklilik Nedir?

Emekli kredisi Bireysel Emeklilik Sistemi (BES); kişilerin şu anki rahatlıklarını emeklilik dönemlerinde de yaşamaları için, ileride karşılarına çıkabilecek ihtiyaçlarına ait yapılacak giderleri rahat bir şekilde harcamaları için tamamlayıcı bir sistemdir.
Bireysel emeklilik sisteminde ödeme düzenlemesi tamamen sizin belirleyeceğiniz düzende olacaktır. Kredi kartı ya da banka kartınızı kullanarak katkı payınızı yatırabilirsiniz. Eşinizin ve 18 yaşını doldurmuş olan çocuğunuzun da devlet katkı payından yararlanması da bireysel emeklilik sisteminin bir artısıdır.
01 Ocak 2013 tarihinde başlayan yeni bireysel emeklilik sistemi ile birlikte daha avantajlı bir emekliliğe sahip olabiliyorsunuz. Çünkü ödediğiniz katkı payının %25’i kadar devlet tarafından ek katkı sağlanıyor. Yani 100 TL olarak yatırdığınız katkı payı, devletin ekleyeceği 25 TL ile 125 TL oluyor. Bu sayede yatırımlarınız artacak ve bireysel emekliliğin tadını daha rahat çıkarabileceksiniz.
Bireysel emeklilik sisteminden faydalanıp emekli olmak için 18 yaşını doldurmuş olmanız yeterli. Mesleğiniz ne olursa olsun bireysel emeklilik sistemine katılabilir ve devlet katkı payından faydalanabilirsiniz.
Bireysel emeklilik sistemi üzerinden emekli olduğunuz zaman da kredi çeke bilmektesiniz. Kredi şartları bankadan bankaya değişebileceği gibi bazı şartlar normal emeklilikle aynı olacaktır.

Emekliler En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilirler?

Enflasyon ve pandemi sebebiyle artan fiyatlar ve ihtiyaçlar emeklileri de oldukça etkilemiş görünüyor. Gelen zamlarla birlikte ortaya çıkan bu ihtiyaçlar giderilemeyince tek çare kredi çekmek gibi durabiliyor. Bunun için bazı şartlar öne süren bankalar aynı zamanda rahat ödeme yapılabilecek bir ortam sağlamaya da çalışıyorlar.
İlk şartlardan birisi emekli maaşınızı aldığınız bankadan çekmek. Böylece bankalar kredi ödemeleriniz için hesabınızdan kolayca ödeme tutarını tahsil edebileceklerdir. Bir diğer şart ise yaş sınırı. Yaş sınırı bankadan bankaya değişmekte olup ortalama olarak 70’tir. 70 yaşın üstünde iseniz emekli kredisi almanız zorlaşacaktır fakat 80 yaş için de kredi veren bankalar bulunmaktadır. Bir kural olarak da hayat sigortası yapılmasını zorunlu kılan bankalar da vardır.
Çoğu banka kredi verirken, emeklilerin maaşının 40 katı kadar limit koyabiliyorlar. Fakat bu herkesin maaşının 40 katı kadar kredi çekebileceği anlamına gelmiyor. Bazı bankalar da çekilebilecek emeklilik kredisi limitini 50.000 TL olarak belirlemişlerdir.
Borç Kapatma Kredisi Nedir?
Borç kapatma kredisi, finansla alakalı ürün kullanıcılarının bu ürünlerin kullanımından dolayı oluşan borçlarını tek bir kredi içinde toplanması için oluşturulmuş bir ihtiyaç kredisi türüdür. Yani birden fazla kredi borcunuz var ise bu borçları bir kredi altında toplayıp eşit taksitlerle geri ödeyebilme imkanınız olacaktır. Borç kapatma kredisinin bir diğer adı da borç transfer kredisidir. (Borç taşıma kredisi)
Borç kapatma kredisi İnternet üzerinden veya şubeler aracılığı ile başvurularak alınabilmektedir.
Borç kapatma kredisine başvurulmasının nedenlerinden birisi kredi notunuzun düşmemesini sağlamasıdır. Borçların ödenmesinde yaşanılan zorluklar, birden fazla banka üzerinden alınan kredilerin ödenememesi ya da unutulması, borç takibinin aksaması ya da zorlaşması gibi durumlarda borç kapatma kredisine yönelmelisiniz.
Bilinmesi gereken önemli bir nokta olarak her kredi borcu transfer edilemez. Genel olarak kredi kartı borçlarını kapsasa da ihtiyaç kredileri de borç kapatma kredisine dahil edilebilir. Önemli olan ikinci bir nokta ise borçların tamamının transfer hizmeti veren bankaya devredilmesi gerektiğidir.

Borç Kapatma Kredisi Şartları

Herhangi yasal ya da idari takip kararının bulunmaması
Kredi talebinin süresinin belli bir süreyi geçmemesi (36 ay)
Ödenecek taksit miktarının maaşın yarısından fazla olmaması
Gelirin resmi evrakla beyan edilmesi
Güncel olan kredi borç tutarlarının belgelerinin bankaya teslimi
İpotek durumunda eşin rızasını gösteren belgenin teslim edilmesi

Borç Kapatma Kredisi Artıları

Tüm kredi borçları tek bir kredide birleşeceği için kolay takip edilebilir. 36 ay vade seçeneği vardır. Böylece aylık ödenecek taksit tutarları düşüş gösterir. Gecikmiş taksitler borç kapatma kredisi ile yeniden düzenleneceği için yüksek oranlarda gecikme faizleri ödenmez. Ödemeleriniz cebinize uygun olarak ayarlanacağı için ödemede sıkıntı yaşamazsınız ve kredi notunuzun yükselmesini sağlar.

Borç Kapatma Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Borç kapatma kredisinde öncelik olarak mevcut kredi ve kredi kartı borçlarının güncel olan kapatma tutarları hesaplanır. Bu hesaplama yapılırken bankalar kendi verileri ile birlikte, borç taşıma kredisi başvurusunda bulunan kişiden de güncel olan kredi ve kredi kartları borç tutarlarını öğrenerek bankaya bildirilmesini isterler. Güncel borç tutarınıza ulaşıldıktan sonra, aylık gelirin %50’sini (yarısını) geçmeyecek bir şekilde, krediyi kullanacak kişinin de isteği yönde vade belirlenir ve borç kapatma kredisi hesaplaması yapılır.
Borç kapatma tutarı ise anapara üzerinden hesaplanmaktadır. Ödenmemiş olan faizler bu hesaplamaya eklenmez. Ayrı olarak borç kapatma kredisinin ödemesi aylık olsa da faizler günlük olarak işlendiği için bu tutar her gün değişiklik gösterebilir. Önemli bir nokta da “konut kredisi” borçlarının erken ödenmesi durumunda “erken ödeme cezası” uygulanmaktadır.

Borç Kapatma Kredisine Başvururken İstenilen Belgeler

Emekli olup borç kapatma kredisine yada emekli kredisine başvurmayı düşünüyorsanız bazı belgelere ihtiyacınız olacaktır. Bankalar arasında bir fark oluşabilmesine rağmen genel olarak yanınızda bulundurmanız gereken belgeler şunlardır; emekli aylık dökümü, ikamet belgesi, varsa ek gelir belgesi ve borcu gösteren belge.

Uzmanlar Kredi Danışmanlık Hizmetleri

Yorum Yap

0.0/5