Skip to content Skip to footer

Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olun

Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olun

Günümüzde kira ödercesine ev sahibi olmak isteyenlerin başvurduğu ilk yöntemlerden biri mortgage kredisidir. Özellikle alınacak mülkiyet değerinde nakit paraya sahip olmayanların yaptığı bu kredi başvurusu, vatandaşlara uzun vadeli ve planlı ödeme seçenekleri sunmakta. Bankaların düzenlediği mortgage kredi kampanyaları sayesinde ise birçok genç ev almaya teşvik edilmekte. Eğer siz de bankaların sunduğu borç transfer kredisi, anında kredi ya da farklı ihtiyaç kredilerinden yararlanıyor ve bir sonraki adımda mortgage ile ev sahibi olmayı planlıyorsanız, yazımızdaki detayları mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

KREDİ BAŞVURUSU YAPANLAR KAZANIYOR

[iphorm id=”2″ name=”hızlı kredi”]

Mortgage Ne Anlama Gelmektedir?

Mortgage terimi; ev, daire veya ofis tarzındaki konutların alınabilmesi için finans kurumları tarafından sağlanan ipotekli kredi destekleridir. Farklı ülkelerde çeşitli mülkiyet alımları için yürürlükte olan bu işlem ülkemizde ise yalnızca konut için kullanılmakta. Mortgage için belirlenen banka faiz oranları ve taksit imkânları ise kurumlara göre farklılık gösterebiliyor. Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olun

Mortgage Kredisi İle Kolay Kredi

2007 senesine kadar maksimum 30 yıllık vade süresi ile sunulan mortgage kredisi, diğer tüketici kredilerine oranla çok daha düşük faizler içermekteydi. Fakat yine de o süre zarfında ev kredisine oranla çok daha ağır bir prosedüre sahip olduğunu söylemek mümkün. 2007 yılından sonra oluşturulan düzenlemeler ile konut kredisi ve mortgage kredisi birleştirilerek tek bir noktaya toplandı. Bu nedenle artık kira öder gibi her ay taksitle mortgage ödeyerek ev sahibi olmak mümkün. Üstelik söz konusu kredi borcunun sizi zorlaması durumunda bankaların kredi yapılandırma işlemlerine de başvurabilmektesiniz.

Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olun

Mortgage Kredisi İle Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eğitim kredisi, tatil kredisi ya da alışveriş kredisi gibi farklı tüketici kredileri genellikle kişilerin gelir düzeyine göre değerlendirilirken Mortgage kredisinde bu kriter aynı zamanda satın alınmak istenen mülkün değerini de kapsamaktadır. Bu nedenle kredi başvurusunda bulunmadan önce hangi konutun alınmak istediği belirlenmeli ve ev kredisi çekmek için gerekli şartları karşıladığından emin olunmalıdır. Aksi halde krediye uygun olmayan konutlar için destek kredisi kullanmak mümkün olmayacaktır.

Mortgage Kredisi ile Konut Kredisi Başvurusu

Eğer sahip olmak istediğiniz evin bu krediye uygun olup olmadığından emin olmak istiyorsanız bunun için ekspertiz raporu alabilirsiniz. Ekspertiz hizmetleri hâlihazırda konut kredisi başvurularında bankalar tarafından temin edilebileceği gibi başvuru öncesinde şahsi olarak dışarıdan da bulunabilir. Diyelim ki bu işlemden sonra mevcut konutun krediye uygunluğunu tespit ettiniz. Bu noktada hatırlamanız gereken bir diğer önemli unsur; mortgage kredisinin satın almak için gerekli tüm masrafları karşılamayacak olması. Birçok banka kredi başvurusunda farklı prosedürler uygulasa da alınabilecek maksimum kredi limitinin söz konusu değerin %90’ı kadar olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda elinizde geriye kalan %10’luk bir nakit bulundurmanız gerekir.

Mortgage Kredisi ile Başvuru Evrakları

Tüm bunlar konut için belirlenen koşullardır. Kredi başvurusu esnasında kişilere yönelik olarak istenen belgeler ise şu şekilde sıralanabilir;

  • İkametgâh belgesi ya da güncel bir fatura
  • Kimlik belgesi, pasaport ya da ehliyet
  • SGK’lı çalışanlar için maaş bordrosu
  • Serbest meslek icra edenler için vergi levhası
  • Satın alınacak mülke ait kat mülkiyeti tapusu

 

Bankalar başvuruları değerlendirirken konut değeri kadar yukarıda belirtmiş olduğumuz belgeler ile aynı zamanda tüketicileri de değerlendirirler. Bu nedenle mortgage kredisi ile başvuruda bulunacak kişinin yeterli bir kredi notuna sahip olması, bankaya gelir düzeyini ibraz etmesi ve ödeme gücünün olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. Kredi notu düşük olan kişiler olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirler.

Uzmanlar kredi borçsuz günler diler.

Yorum Yap

0.0/5