Skip to content Skip to footer

Kyk Kredi Borcu Yapılandırması

Kyk Kredi Borcu Yapılandırması KYK Borcu Yapılandırma Detayları Öğrenci Eğitim Kredisi Nasıl Alınır Kyk Kredi Borcu Hakkında Detaylar

[iphorm id = “2” name = “hızlı kredi”]

Kyk Kredi Borcu Yapılandırması Açılımı Kredi ve Yurtlar Kurumu olan KYK, milyonlarca öğrenciye burs ve öğrenim kredisi imkânı sağlamakta. Günümüzde ise eğitim hayatı sona eren fakat aldıkları öğrenim kredilerini hala ödemeye devam eden kişiler söz konusu borçlara dair yapılandırma ve af haberlerini merakla beklemekte. Resmi Gazete’de yayımlanan son bildirilerde ise bu konuya dair müjdeli haber geldi. 2020 KYK borcu olanlar için yapılandırma düzenleyen kurum, aynı zamanda faizlerin silinmesine dair çalışmaları başlattığını da duyurdu. Peki, KYK borcu yapılandırmanın detayları ve başvuru şartları neler? Gelin, birlikte inceleyelim.

KYK KREDİ BORCU YAPILANDIRMASI DETAYLAR Kyk Kredi Borcu Yapılandırması

Kyk Kredi Borcu Yapılandırması 2020 yılının sonuna yaklaşılması ile birlikte ekonomiden sorumlu devlet kurumları KYK kredi borçlarıyla birlikte birçok alanda yapılandırma çalışmaları düzenlemekte. KDV, ÖTV ve MTV gibi borçların çalışma paketine dahil edilmesine ek olarak trafik ve vergi cezaları, idari para cezaları ve seçim cezaları da borç yapılandırma aşamalarında değerlendiriliyor.

Küresel çapta tüm dünyayı etkileyen salgın sebebiyle birçok kişi kendisini beklenmedik maddi sıkıntıların içinde bulurken vatandaşın bu süreci en az hasarla atlatabilmesi adına hükümet tarafından farklı yollar denenmekte. Üniversite hayatı boyunca sağlanan KYK öğrenim kredisinde ( https://www.uzmanlarkredi.com/burs-odemesi-nakil-basvurusu/ ) ise normal şartlarda 2 yıl sonrasında geri ödeme başlatılsa da bu yıl söz konusu problemleri rahatlatmak adına KYK borcu yapılandırması düzenleniyor.

Resmi Gazete ile ilan edilen kanun sonrasında 31 Aralık 2020 tarihine kadar kabul edilen borç yapılandırma fırsatı, 18 taksit ile sınırlandırılmış durumda. Gerekli müracaatlar sonrası başlatılan prosedürde taksitlerin 2 ayda bir ödenmesi ve önceki faizlerin silinmesi gibi farklı avantajlar mevcut. Faiz sildirme işleminden yararlanabilmek adına şart olan ilk takside kadar peşin ödemenin yapılması için belirlenen tarih ise 2021 Ocak ayına denk gelmekte. Kısacası KYK borcu yapılandırma yoluna giden kişiler toplam 36 ayda borçlarını bitirmiş olacaklar. Yapılandırılan borcu peşin ödeme ile kapatanlara ise %90’lık Yİ-ÜFE indirimi uygulanması kararlaştırıldı.

KYK BORCU FAİZLERİ SİLİNİYOR MU ?

Kyk Kredi Borcu Yapılandırmasına dair en çok merak edilen bir diğer konu ise borç affının ya da kredi ertelenmesinin ( https://www.uzmanlarkredi.com/kredi-borcuna-erteleme-mi-geldi/ ) söz konusu olup olmadığı. Çünkü güncel olarak KYK kredi borcunu ödemeyen kişiler aylık olarak %1,40 oranında bir kredi faizine tabi tutulmakta. Koronavirüs tedbirlerinin finansal ayağında KYK affı ya da KYK borcunun silinmesini umut eden tüketicilerin bekledikleri haber gelmese de KYK borcu faizlerine dair önemli düzenlemeler yapıldı.

Kyk Kredi Borcu Yapılandırması Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından açıklanan KYK borcu yapılandırma bildirisinde kredi faizlerinin silineceği ve tüketicilere daha büyük avantajlar sunan Yİ-ÜFE’nin uygulanacağı açıklandı. Kişilerin ilk taksit ile KYK borçlarını kapatması durumunda gecikme zammı olarak uygulanan faizin %90 oranında silineceği bildiriliyor. Ayrıca borç yapılandırılmasına ilişkin olarak %0,35 olarak esas alınan Yİ-ÜFE katsayısı, kişiye göre hesaplanarak borçlulara farklı seçenekler sunulacak. Taksitlerini 2 ayda bir ödemeyi tercih eden kişilere ise önceki prosedürde olduğu gibi %4,5 oranında kredi faizi uygulanacak.

Uzmanlar kredi borçsuz günler diler

Yorum Yap

0.0/5