Skip to content Skip to footer

Kredi Sicil Affı Nedir

Kredi Sicil Affı Nedir Kredi nedir? Ekonomik koşullar ve kimi zaman içine girilen darboğazlar nedeniyle hemen hemen her vatandaş bankalardan kredi kullanmakta ya da kredi kartı kullanmaktadır.  Kredi kullanmak için birbirinden farklı nedenler bulunmaktadır.  Bazen iş yeri açmak,  yatırım yapmak için kredi kullanmak söz konusu olduğu gibi bazen de konut satın almak ya da araba satın almak gibi mülk edinme adına kredi kullanımı söz konusudur.

Kredi Kartı Kimler Kullanır

Kredi kartlarının kullanımı ise hala çok yaygın bir biçimde devam etmektedir.  Elde edilen verilere göre Türkiye’de kredi kartı sayısı 170 milyona açmıştır.  Nüfusun sayısından daha fazla bir kredi kartı kullanımının  söz konusu olması  çoğu kişinin birden fazla kredi kartı kullandığını ortaya koymaktadır.  Elbette ki bu kadar çok kredi kullanılması ya da kredi kartının yaygın olarak kullanılması vatandaşların ödeme konusunda sıkıntı yaşamasın da bir göstergesidir.  Kredi ödemelerinde ya da kredi kartı borç ödemelerinde herhangi bir  sorun yaşandığı zaman bankalar tarafından borçlular takip alınabilmektedir.  Takibe alınma süreci 90 günlük bir süreçtir.  Eğer kredi ya da kredi kartı borcuna dair bir ödeme yapılmazsa takip eden 90 günden sonra bankalar borçları kara listeye almaktadır.

Kredi Kartı Nasıl Alınır

Ödemenin yapılmaması durumunda ise borcun  kullanıldığı banka borcu avukata iletir ve  avukat masrafları dâhil olmak üzere karşı tarafa bir icra davası açar.  Bankaların kara listesine giren kişilerin sonrası süreçte yeniden kredi kullanması ya da kredi kartı alması söz konusu değildir.

İhtiyaç kredisi, borç kapatma kredisi gibi en uygun kredi seçenekleri için kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcum Nasıl Ödenir

Gerek bankalar gerekse de diğer finans kuruluşları kara listeye giren kişilerin ödeme konusunda düzenli alışkanlıkları olmadığını düşünür ve bu kişileri kredi kullandırmak ya da kredi kartı vermek istemezler.  Kredi sicil affı da kara listeye giren bu getirilmiş bir avantajdır. Bankalar tarafından kara listeye alınmış kişilerin bu listeden çıkartılması anlamına gelen kredi sicil affı geçmiş yıllarda çoğu kez çıkartılmıştır.  Pek çok vatandaş bu kredi sicil affından  yararlanmıştır ve sonrasında da yeniden kredi ya da kredi kartı kullanabilme şansına erişmiştir. Yeniden canlandırmak ve vatandaşların bankalarla yeniden çalışmasını sağlamak amacıyla geçtiğimiz dönemde de kredi sicil affı getirilmiştir.

Kredi Kartı Almak İstiyorum

Kredi sicil affının getirilmesinden sonra yatırım yapmak isteyen ya da borçlu olan kişiler para ihtiyacını yeniden bankalar ve finansal kuruluşlar aracılığıyla karşılığı bilmiştir.  Sicil affının getirilmesi ile birlikte piyasada sıcak para dolaşımı artmış  olacaklar ve ülke ekonomisi rahatlayacaktır.  Kredi sicil affının getirmemesi durumunda ise kara listeye giren kişilerin listeden çıkması söz konusu olmamaktadır.  Kredi sicil affının getirilmesinden sonra kara listeden çıkan kişilerin kredi notu yükselişe geçebilmektedir.

Kredi Kartı Sicil Affı İçin Gerekenler

Bankalar  kredi verecekleri zaman ilk olarak kendilerini başvuru yapan kişinin kredi kayıt bürosu tarafından kayıt altına alınan Findeks kredi notuna bakmaktadır.  Kredi notu kişinin ödemelerinde düzenli bir alışkanlığa sahip  olup olmadığı konusunda bankalara referans olan bir nottur. Kara listeden çıkan kişilerin kredi notu sıfır olarak kabul edilmektedir.  Kredi notunun bu kadar düşük olması ise bankaların kredi verme konusunda ya da kredi kartı kullandırma konusunda tereddütte kalmasına sebep olmaktadır ve bu kişiler bankalar tarafından hızlıca reddedilmektedir.

 

Kredi Kartı Sicil Affı Nedir

Sicil affı kapsamında kara listeden çıkarılan kişilerin yapması gereken ilk şey önceki döneme ait borçlarını yapılandırarak ödemek olmalıdır.  Sonrasında ise eğer mevcut bir kredi kartları var ise bu kredi kartlarını düzenli ödemelerle kullanmaları gerekmektedir.  Böylece bankaların nezdinde kredi notu yükselen kişi kredi verilecek ya da kredi kartı kullandırılacak güvenilir bir kişi olarak  alınacaktır.

 

Uzmanlar Kredi borçsuz günler diler…

Yorum Yap

0.0/5