Skip to content Skip to footer

Kredi Notum Ne Zaman Düzelir?

Kredi Notum Ne Zaman Düzelir? Bankalardan aldığımız kredi ve kredi kartlarının ödemelerini düzenli olarak yatırmadığımız durumlarda notumuz ciddi anlamda dalgalanma yaşanır.

Kredi Not 0 ila 1900 arasında bir değer aralığında puan aralığına sahiptir. Daha önce sıkça  üstüne durduğumuz not bankalardan alacağımız kredi miktarına etki eden temel faktör olduğunu anlatmıştık. Şimdi ise kredi notu düşük olan bir kişinin notunu nasıl ve ne kadar zaman içerisinde ortalama puan aralığına getirebileceğini anlatacağız.

İhtiyaç Kredisi

Notum Ne Zaman Düzelir

Kredi notumuz temel alım gücünüz ve ödeme geçmişiniz ile doğru orantılı olarak hesaplanmaktadır. Bankalar üzerinden aldığımız acil kredi ürünlerinin yada kredi kartı ödemelerinin düzensiz yada ödenemediği durumlarda not düşer. Notun düşüşe geçtiği dönemde kredi ve kredi kartı ödemelerinin zamanında ve düzenli olması büyük önem taşımaktadır. İstenilen ödemeler yapılamadığı taktirde kara liste içerisinde yer almamız kaçınılmaz hale gelmektedir.

 

Risk Notu Nedir

Kredi notu sıfır yada sıfıra doğru düşmekte olan kişiler gelir durumları ne kadar iyi olursa olsun, Devlet yada özel bankalardan kredi alamazlar. Kredi danışmanlık hizmetleri veren kuruluşlar dahil olmak üzere kimse yardımcı olamaz. Kara listeye giren kişiler borçlarının erken ödenmesine karşın ortak bilgi havuzundan çıkmaları beş ila on yıl sürebilir. Kara liste havuzundan çıkan kişiler kredi notlarını yükselmesi için uzun süreler beklemesi gerekmektedir.

En Uygun Kredi

Kredi Notu Nasıl Düzelir

Kredi Notu Ödemelerini gelirinden düşük olan kişiler yada ödemelerini önemsemeyen günlerini geciktiren kişiler kredi çekmesi gerektiğinde notunuz düşük cevabını almamak için belirli basit koşulları yerine getirmesi notunu yükseltecektir. Genel olarak yaptığımız en büyük hata kullandığımız kredileri gelirimizden yüksek seçerek plansız yatırım yapmış olmamız ve yarında gider öderim acelesi yok diyerek ertelememizdir.

 

Kredi Notu Nasıl Yükselir

Kredi Notu Şimdi gelelim notumuzu nasıl yükseltiriz ve neler yapmalıyız kısmına;

 • Nakit para yerine olabildiğince kredi kartımızı kullanıp ödemelerini düzenli olarak yapılmalıdır.
 • Birden çok kredi kartı yerine tek kredi kartı kullanımı.
 • Mevcut faturalarınızı otomatik ödeme ile düzenli olarak ödenmesi.
 • Mevduat hesabı açarak düzenli para giriş ve çıkışı.
 • Kredi çıkmıyor düşüncesiyle diğer bankalara başvuru denememek.

Bunlara ek olarak ihtiyaç kredisi ve borç kapatma kredisiyle ilgili yazılarımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca kredi başvuru formumuzu doldurarak kredi başvurusu da yapabilirsiniz.

Uzmanlar Kredi borçsuz günler diler..

2 Comments

 • Muttalip Ulu
  Posted 14/10/2016 at 08:23

  Kredi notumu yükseltmek için neden bütün alışverişlerimi kredi kartı ile yapmam gerek? Bunu anlayamadım.

  • Post Author
   Uzmanlar Kredi
   Posted 14/10/2016 at 10:16

   Muttalip Bey, Kredi kartı kullanım ve ödeme alışkanlığınız bankalar tarafından değerlendirme unsurudur. Örnek vermek gerekirse aylık 1.000 TL temel harcamanızı nakit yerine kredi kartı ile yapıp dönem borcunuzu düzenli öderseniz. Banka sizi güvenilir müşteri olarak değerlendirecektir. Böylelikle kredi notu yükselişi için avantaj sağlamış olacaksınız. Son 6 aylık düzenli kredi kartı kullanımınız kredi notunuzu doğrudan etkileyecektir.

Yorum Yap

0.0/5