You are currently viewing Kredi Notu Yükseltme Nedir
Kredi Notu Yükseltme Nedir

Kredi Notu Yükseltme Nedir

Kredi Notu Yükseltme Nedir Rehberi

 
Kredi Notu Yükseltme Nedir? Kredi notu hesaplama nasıl yapılır? Kredi notu, findeks notu olarak da bilinir. Bu sistem kişinin tüm finansal geçmişinin KKB sayesinde toplanıp analiz edilmesidir. Bunun üzerine 1-1999 arası bir puan verilir. Bu puan tüm kredi süreçlerinde karşınıza çıkacaktır. Belirli bir ücret karşılığında öğrenilebilmektedir. Tabii ki bankaların kredi verirken tek değerlendirdiği durum kredi skoru değildir. Ancak kredi skoru çok önemlidir. Kredi skoru, kişinin borcuna sağdık lığını gösteren bir güvence sistemidir. Peki kredi için güvenilir biri olmak bize ne gibi avantajlar sağlar, inceleyelim;
 
 • Kredi kullanılmak istediğinde bu sürecin çok kolay olması,
 
 • Kredilerin düşük faizleriyle sunulması,
 
 • Farklı bankalardan kredi kullanabilmek,
 
 • Birden çok kredi kartı kullanabilmek,
 
Gibi avantajları olacaktır.
 
Peki kredi skoru puanlaması nasıldır?
 

kredi notu puanlaması nasıldır?

1. Grup1-699En riskli
2. Grup700-1099Orta riskli
3. Grup1100-1499Az riskli
4. Grup1500-1699İyi
5. Grup1700-1900Çok iyi
 
 1. Grupta olan kişiler muhtemelen son 5 yıl kredi ödemelerinde düzensizlik göstermişlerdir. Gelirinden daha fazla kredi borcunun olduğu, yasal takipte olabileceği anlamına gelir.
 2. Gruptakilerin borçluluk durumu da fazladır. Son 5 yıl içinde kredi, kredi kartı ödemelerinde gecikmeler de yaşanmıştır.
 3. Gruptakiler için kısa süreli düzensizlikler yaşanmış olduğu söylenebilir. Öncesinde daha riskli olan kredi skoru son dönemde toplanmıştır.
 4. Gruptakiler kredi alması en olası gruptur. Borçlarını ödemişlerdir ve halen devam eden borçları içinde yeterli gelire sahiptirler.
 5. Ve son gruptakiler için ise işler çok kolay. Kredi alması kesin olan gruptur. Hatta kredi alırken belli faiz düşüklükleri ve avantajlar bile sağlanır. Ödemelerin düzgün olması ve kredi borcunun hiç olmaması, gelirden çok düşük olması anlamına gelmektedir.
 
Kredi skoru Yükseltme nedir? Eğer kişisinin kredi skoru sıfır ise hiç kredi veya kredi kartının olmaması, son 5 yılda aktif olarak çalışmadığı anlamına gelmektedir.

Kredi Notu Yükseltme Rehberi

Kredi Notu Yükseltme Nedir?

 

Para ile Kredi Notu Yükselir Mi? Tabi ki hayır. Kredi skorunun yüksek olması için ilk olarak kişinin sürekliliği olan bir gelire sahip olması gerekmektedir. Bu gelirin sürekliliği ve yüksekliği de çok önemlidir.

 

Kredi Başvurusu

Sitemizde yer alan KVKK Aydınlatma Metni
Please wait...

 

Kredi Alamıyorum Ne Yapmalıyım? 3 Ayda Kredi Notu Yükseltme Yolları

 
Kredi notu yükseltme nedir rehberi, herkesin acil nakit ihtiyaçları olabilir. Doğal olarak bankaların kapısını çalabilirler. Ancak her kapı çalındığında ret alınıyorsa bir durup sorunun nereden kaynaklandığını anlamak gerekiyor demektir. Kredi almanın birçok değişkeni olduğu gibi alamamanın da birçok sebebi olabilir. Etkili kredi başvurusu yapmış olup olmadığınızı test edelim;
 
 1. Başvurusunda bulunduğunuz kredi tutarı için yeterli ve belgelenebilir bir aylık geliriniz var mı? Cevabınız evet ise sorun buradan kaynaklanmıyor demektir. Cevabınız hayır ise belgeleyebildiğiniz geliriniz ile ilgili bir sorun var demektir. Tekrar hesaplamalarınıza göz atmalısınız.
 2. Kredi skorunuz yeterli mi? Cevabınız evet ise yine sorun burada değil demektir. Cevabınız hayır ise öncelikle hızlıca kredi skorunuzu yükseltmek için adımlar atmaya başlamanız gerekmektedir. Nasıl hızlı şekilde kredi notu yükseltilir bu yazımızda buna da değineceğiz.
 3. Bankadan bankaya değişebilmekle birlikte en az 6 ay SSK’lı olarak çalıştınız mı? Cevabınız evet ise sorun buradan da kaynaklanmıyor demektir. Cevabınız hayır ise yeterli çalışma süresini doldurduktan sonra istenilen kredi için tekrar başvuru yapılabilir.
 
Kredi Notu Yükseltme nedir? Eğer tüm bu soruların cevabı evet ise kesinlikle bir profesyonelden yardım almanız gerekiyor demektir. Uzmanlar Kredi sizin için sorunu en hızlı şekilde tespit edecek ve çözecektir.
 
Kredi Alamıyorum Diyenler. Bu yazıya da göz atabilirsiniz. uzmanlarkredi.com/neden-kredi-cekemiyorum
 

Para ile Kredi Notu Yükselir Mi?

 
Kredi notu yükseltme nedir rehberi, kredi notunun ne kadar düşeceğini bilmek için bu konuda oluşan faktörleri bilmemiz gerek. Kredi notunu oluşturan faktörler şu şekildedir;

Kredi Notu 1 Ayda Kaç Puan Düşer?

Kredili Ürünlerde Ödeme Düzeni%35
Borçluluk Durumu%35
Yeni Kredi Başvuruları%11
Kredi Kullanma Sıklığı%10
Diğer faktörler%9
Üst kredi notunu 1900 değil de 100 olarak hesapladığımızda bir ayda kredi notumuzun ne kadar düşebileceğini görebiliriz.
 

Kredi Notunuzu Hızlı Yükseltme Yöntemleri

 
Kredi Notu Yükseltme nedir? Kredi skorunun düşmesine etki eden faktörlerin hepsi anlaşılacağı üzere yükselmesine de etki edebilir. İcra takibi olan kişiler için süreç biraz daha zorlu olacaktır. Kredi notu yükseltme nedir? Adım adım kredi notumuzu nasıl hızlı bir şekilde yükseltebilirsiniz inceleyelim;
 
 1. Kredi notunu hızlı yükseltmek için yapılacak ilk hamle tüm borçları kapatmak olacaktır. Bu mümkün değilse eğer yapılandırma yaparak borçları tek bir yerde toplayıp ödemeleri kolaylaştırmak gerekir.
 2. Kar topu yöntemi denenebilir. Yani önce en küçük maksimum ödenebilecek tutarını diğer borçların asgarisi ödemeye devam ederek yapılır. Bu şekilde en küçük borçtan başlanarak borçlar tamamen tek tek kapatılmış olur.
 3. Eğer hiçbir bankacılık hizmeti kullanmıyorsanız kredi kotunuz yok demektir. Düşük limitli bir kredi kartı çıkarıp alışverişleri buradan yaparak en azından kredi notunuzun oluşmasını sağlayabilirsiniz. Düzenli olarak ödemesi yapıldığında da kredi skorunu kesinlikle arttıracaktır.
 4. Kredi limitlerini yüksek tutmak kredi skorunu etkilemez. Borçluluk durumunu etkileyeceği için, ödemeleri düzenli yapabiliyor olmak önemlidir. Yani size uygun bir ödeme planınız olması kredi çekerken bakılması gereken en önemli husustur.
 5. Aynı anda birden çok kredi başvurusu yapmak kredi skorunu etkiler. Bankayla olan ilişkilerinizi etkileyebilir. Bankaların gözünde olumsuz bir izlenim bırakmanıza sebep olabilir.
 6. Çok sık kredi çekmek de sanılanın aksine kredi skorunu olumsuz etkileyecektir. Çünkü borçluluk durumunuz artar.
 7. Devletin belirlemiş olduğu bir borç limiti vardır. Birden çok kredi kartının ve kredi borcunun olması da kredi skorunu etkileyecektir. Gereksiz olan kredi kartlarını kapatmak etkili olabilir.
 8. Tüm durumlardan da anlaşılacağı üzere notunu yükseltecek en büyük faktör ödeme düzenliliğidir. Süreklilik ilkesi bankalar için çok önemlidir.

Uzmanlar kredi borçsuz günler diler.

This Post Has 2 Comments

 1. Erdal

  Bende kredi notu yükseltme rehberi arıyordum. Yazınız harika. Çok kredi başvurusu yaptım ve kredi notum düştü. Kredi alamıyorum. İlgilenirseniz sevinirim

  1. Uzmanlar Kredi

   Merhaba Erdal.
   Yazımızı beğenmenize sevindim. Kredi başvuru formu doldurabilirsin. Uzmanlarımız yarın mesai saatlerinde geri dönüşünüzü sağlayabilir.

Bir cevap yazın