fbpx
0284 212 42 01 - 0284 212 74 53

Sosyal Medyada Biz}

ACİL KREDİ
Kredi ihtiyacınız için hemen şimdi başvurunuzu yapın.
KREDİ BAŞVURU FORMU

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Günümüzde kredi kullanmak neredeyse sıradan bir hale dönüşmüş ve hemen ihtiyacımızı karşılamak için bankalardan kredi kullanmak zorunda kalmaktayız. Kimi zaman acil para ihtiyaçlarını karşılamak için tüketici kredisi  kullanmak zorunda kalırken,  kimi zaman da konut sahibi olmak ya da araba sahibi olmak için kredi kullanmak zorunda kalmaktayız.  Sebep ne olursa olsun banka kredisi kullanmak her zaman avantaja dönüşmemektedir.  Evdeki hesap çarşıya uymadığı için kullandığımız kredileri zamanında ödememek kredi notu uzun düşmesine sebep olmaktadır.  Bankacılık ve denetleme kurulu tarafından aylık olarak hesaplanan ve ödeme alışkanlıklarımızın yansıtan kredi notu,  belli bir puanın altında olduğu zaman yeniden kredi  alabilmemiz güçleşmektedir.  Kredi notu,  bankalara ya da farklı finansal kuruluşlara olan borçlarımızın zamanında ödenip ödenmediği konusunda bizlere referans olan bir nottur. Eğer bu not 1500 puanın üzerinde ise ödeme alışkanlıklarımızı düzenli olduğunu yansıtmaktadır. 0-1900  aralığında değişen  kredi notu,  belli puan aralıklarında farklılıklar gösterebilmektedir. 0-700  puan aralığı çok riskli anlamına gelmektedir ve bu puan aralığında olan kişilere bankalar hiçbir şekilde kredi vermemektedir. 700-1100  aralığında olan kişileri bankalar yine riskli müşteri olarak kabul etmekte ve kredi onayını belli şartlar dahilinde gerçekleştirmektedir. 1100-1499  aralığında olan kişileri daha güvenilir olarak bulan bankalar bu kişileri iyi müşteri olarak kabul etmekte ve kredilerini onaylamak için maaş teminatı ya da ipotek gibi teminatlar talep etmektedir. 1500-1900  puan aralığında olan müşteriler ise çok iyi müşterileri olarak kabul edilmektedir bu puan aralığında olan müşteriler kredi çekmek istedikleri zaman banka tarafından hiçbir sorunla karşılaşmaktadır.

Kredi puanının düşük veya yüksek olması sizin elinizdedir.  Eğer puanınız düşük görünüyor işte bunun birbirinden farklı sebepleri vardır.  İlk sebep kredi ödemelerinizde ya da kredi kartı ödemelerinizde sorun yaşamanız da.  Ödeme günü yapmanız gereken ödemeleri gerçekleştirilemediğiniz durumunda kredi puanını düşüşe geçmektedir.  Kredi puanım da en çok etkiye sahip olan alışkanlığınız kredi ve kredi kartı ödemelerinizdir.  Daha sonra ise mevcut borç durumunuz kredi puanınızı yine düşüren ya da  yükselten bir etkendir.  Eğer borç oranı çok yüksek  ise kredi puanı düşük olacaktır.  Bununla birlikte kredi başvurularınızın çok olması daha kredi notunuzu düşüren bir faktördür.  Bu faktörlerin bir araya gelmesiyle birlikte kredi notu 700 puanın altına düşebilmektedir.  Böyle bir durum ile karşılaşmanız söz konusu ise yapmanız gereken öncelikle ödemelerinizi bir düzen dâhilinde devam ettirmektir.  Ödemeniz gereken bir kredi ya da kredi kartı borcu var ise bunu ödeme gününden önce yaparak kredi puanınızı yükseltebiliriz.  Kredi puanını düşük çıkması çok kısa bir süre içerisinde gerçekleşmez.  Nasıl ki kısa bir süre içerisinde not düşmemiş gitti yine çok kısa bir süre içerisinde puanın yükselmesini beklememek gerekir.  Bu konuda sabırlı olmalı ve ödemelerinizi gününden önce yapmaya gayret göstermelisiniz.

Ödemelerinizi belli bir düzene koyduktan sonra yeni kredi başvuruları yapmaktan da çekinmelisiniz.  Belli bir süre sonra düzenli olan ödemeleriniz ile  birlikte mevcut borç durumunuz da azalacağı için kredi notunuz yükselişe geçmeye başlayacaktır.  Kredi kartı kullanma alışkanlığınız varsa düşük limitli bir kredi kartı kullanmanız sizin yararınıza olacaktır.  Fatura ödemelerinizi ve harcamalarınızı kredi kartı ile gerçekleştirip ödemeleri de gününden önce yaparsanız birkaç ay içerisinde kredi notunuz da kayda değer bir yükseliş görülecektir. Eğer kredi ya da kredi kartı  ödemelerini düzenli olarak yapabileceğimiz bir ekonomik gücün yoksa böyle bir durumda bankalardan yapılandırma  isteyebilirsiniz.  Bütçenizi aşan bir ödemeniz söz konusu olduğu zaman bankalar mevcut borcunuzu uzun vadelerde yapılandırarak bizleri ödeme kolaylığı sağlamaktadır.  Bu şekilde de yapılandırma  sonucu çok rahat ödemeler gerçekleştirebilir ve o güne kadar düzensiz olan ödemelerinizi planlı olarak yapmaya başlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisinde Masraf Nelerdir? başlıklı makalemizde ihtiyaç kredisi, kredi danışmanlık ve acil kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazıyı puanla!
[Toplam: 19 Ortalama: 4.6]
31 Ağustos 2017
4.444 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM

 1. Yusuf Değerli dedi ki:

  Kredi için adımimizı attık bekliyoruz inşallah sıkıntımızı çare olursunuz

 2. Rıdvan dedi ki:

  Üç yildir kredi kartı veya kredim olmadığı halde bana kredi verilmiyor. 4600 TL gelirim var ve buna rağmen kredi alamiyorum. Kredi notumu kredi kartı kullanmadan nasıl yükseltebilir im. Maaş aldığım banka bile kredi vermiyor.

  1. Uzmanlar Kredi dedi ki:

   Yazımız içerisinde temel bilgileri sunmaktayız.

 3. Mehmet dedi ki:

  Merhaba bundan 3 yil önce 3 farklı bankadan toplam 17 bin tl kredi kullandım fakat bir müddet gecikmeli de olsa ödedim. 1 bankanin kredisi ni tamamen kapattim. Ama son 1 yıldır diğer 2 bankanin taksitlerini düzenli bir şekilde ödedim. suan toplam 4 bin tl civarı kredi borcum bulunmakta fakat 1 yıldır kredi puanim 1100 ile 1200 ile arasi değişiyor. Düzenli ödeme yapmama ragmen bir türlü yükselemiyor. Bugün 1200 kredi skorum var. Ve 10000. Tl nakit ihtiyacım var. Nasil kredi kullanabilirim. Teşekkürler

  1. Uzmanlar Kredi dedi ki:

   Mehmet Bey, detaylı bilgi için bizi arayabilir yada formumuzu doldurabilirsiniz.

 4. Zynp dedi ki:

  Ben kredi kullanmak istiyorum 1000 tllik kredi notum 1065 ögrenciyken kredi kartini gecikmeli ödedim o yüzden notum düşük ama aydir calisiyorum aylik gelirim 1600 kredi alablie miyim acaba

 5. Samet dedi ki:

  Benim bankada 2 aydir hesap açmışım suan 3500 lira para var hesapta kredi vermiyorlar nasil alabilirim yardimci olabilkrmisiniz 2300 lira geljrim var

 6. Hülya suloglu dedi ki:

  Çok bunaldım yardımcı olursanız sevinirim acil paraya ihtiyacım var

  1. Uzmanlar Kredi Danışmanlık Hizmeti dedi ki:

   Merhabalar Hülya hanım, Uzmanlar Kredi üzerinden kredi başvurusu yapabilirsiniz. Acil kredi istiyorsanız uzmanlarımız sizinle iletişime geçeceklerdir.

BİR YORUM YAZIN