Skip to content Skip to footer

Kredi Kayıt Bürosu Bireysel Kredi 19-20

Kredi Kayıt Bürosu Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu, bankacılık sektöründe bireysel kredi veya kredi kartına sahip kişilerin, sahip oldukları ürünler ile ilgili olarak tüm bilgilerin saklandığı ve üyelerin bankalar tarafından oluşturulduğu bir kuruluştur. KKB kısaltmasının açılımı Kredi Kayıt Bürosu’dur. Türkiye’nin ilk ve tek kredi bürosu olan Kredi Kayıt Bürosu (KKB), sektörün önde gelen 9 bankasının ortaklığı ile 11 Nisan 1995 tarihinde kurulmuş bir şirkettir. Bu ortaklar; Akbank, Denizbank, Şekerbank, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası ve Yapı Kredi Bankası’dır.(

KKB Kredi Raporlama

Kurulduğu tarihten itibaren üye sayısı hızla artmakta olan KKB, bankalar, tüketici finansman şirketleri, leasing, faktöring ve sigorta şirketleri olmak üzere 180’e yakın üyesine vermekte olduğu finansal bilgi paylaşımı hizmetini bugün Türkiye Bankalar Birliği nezdinde kurulmuş olan Risk Merkezinin tek hizmet sağlayıcısı olarak sürdürmektedir. Kredi Kayıt Bürosu, Merkez Bankası ile işbirliğinde çalışarak kredi kara listesinin oluşturulması ve analiz edilmesini de sağlamaktadır.(Bireysel Kredi) Kredi Kayıt Bürosu’nun uzun vade amaçları arasında ise; finansal sektör dışındaki sektörler için de bilgi paylaşımı alt yapıları kurmak, yurt dışındaki kredi bürolarına teknik ve iş desteği vermek ve büro kurmak yer almaktadır.

 

Kredi Kayıt Bürosundan Bireysel Kredi Nasıl Alınır?

Kredi Kayıt Bürosu, bankacılık kanun gereği en az beş banka tarafından yapılacak her türlü bilgi ve belge alışverişi sağlamak için kurulmuş olmakla birlikte müşterilerine ait kredi bilgilerini de paylaşmaktadırlar. Ayrıca Kredi Kayıt Bürosu mevduat bankaları, katılım bankaları, finansal kuruluşlar, sigortacılık, bireysel emeklilik, sermaye piyasası gibi konularda hizmet vermektedir. Bankaların vatandaşlara sunmuş olduğu kredi kartı ve kredi hizmetlerinden yararlanmak için, KKB puanının yüksek olması gerekmektedir. KKB puanı Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulmaktadır. Bankalar, müşterilerine kredi kartı ya da kredi ürünlerini tanımlarken müşteriler hakkında çeşitli incelemeler başlatmaktadır.

Kredi Kayıt Bürosu Hesaplama

Bu incelemeler esnasında birçok bilgi banka tarafından kontrol edilmektedir. Bankalar, yapmış olduğu kontroller sonucunda müşterinin kredi ödeme riskini ortaya çıkarmaktadır.  Bu riske göre müşteriye kredi kartının ya da kredinin verilip verilmeyeceği belirlenmektedir. Bankalar inceleme yaparken KKB puanını kullanmaktadırlar. KKB puanı ne kadar yüksek olursa kredi imkânlarından yararlanma şansı da o kadar yüksek olmaktadır. Kaç bankaya borcunuzun olduğu, borçlarınızın zamanında ödenip ödenmediği, kalan borç miktarınız, öğrenim durumunuz, gelir durumunuz, en son kredi kullandığını tarih gibi birçok unsur KKB puanında etkili olmaktadır. Uzmanlar Kredi, Türkiye’nin ilk ve tek marka tescilli kredi danışmanlık kuruluşudur. Uzmanlar Kredi üzerinden kredi başvurusu yapabilir ayrıca kredi alamıyorum, ihtiyaç kredisi, borç kapatma kredisi gibi en uygun kredi ile ilgili konularda bilgiler alabilirsiniz.

 

Kredi Başvurusu Yaptım Kredi Çıkmıyor Ne Yapabilirim?

Krediye başvurduğunuz zaman eğer kredi çıkmıyorsa KKB puanı düşük demektir. Kredi puanı çok çabuk düşen ama çok hızlı yükselmeyen bir sistemdir.(Bireysel Kredi) KKB puanını etkileyen unsurlar bulunmaktadır. Bunlar: Kredi ve kredi kartı borçları, hesap hareketliliği, kredi kullanım sıklığıdır.  Kredi puanını yükseltmek için banka ürünlerini kullanmak gerekmektedir. Eğer herhangi bir bankada mevcut bir krediniz veya kredi kartınız var ise, bu banka ürünlerini düzenli bir şekilde kullanarak kredi puanının artırılması sağlanabilmektedir. KKB puanı Kredi Kayıt Bürosu’nun bankalardan almış olduğu raporların analiz edilmesi ile hesaplanmaktadır.

Kredi Puanı Durumu

Bu hesaplama 5 başlık dikkate alınarak değerlendirilmektedir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir: Bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlığı, mevcut borç durumu, yeni kredi almış olma, kredi kullanım yoğunluğu ve diğer faktörler yer almaktadır. Bu bileşenlerin hesaplanmasından sonra 0-1900 arasında bir puan oluşmaktadır. 1900 en yüksek puan olmakla birlikte, bankalar ile hiçbir çalışmanızın olmadığı anlamına gelmektedir. Kredi notu hesaplanırken en önemli unsur, düzenli ödeme yapılmasıdır. Düzenli ödeme bir alışkanlık haline getirilmelidir.(Bireysel Kredi) Bu sayede ise kredi notunda artışlar meydana gelmektedir. Bu uyarılar dikkate alınmadığında kredi notu düşecek ve kredi alma imkânı olmayacaktır.

Yorum Yap

0.0/5