Skip to content Skip to footer

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Gelişen ve globalleşen dünyada ihtiyaçlar bir hayli artış göstermiş durumda. Durum böyle olunca birçok insanın aldığı maaş yeterli gelmemekle birlikte nakit arayışı içinde farklı alanlara yönelme olabiliyor. Bununla birlikte ülkemizde bankaların saha satışları ve çağrı merkezleri olarak yaptığı satışlar ile birlikte herkesi cebinde birkaç adet kart olurken, bankaya da kredi borçları artış gösteriyor.

Kredi Kartı Kullanımı

Ülkemizin oranlarına baktığımızda kart alanında her geçen gün kullanımın arttığını net biçimde görmekteyiz. Araştırmalara bakıldığında son 5 yılda kart kullanım oranları büyük bir artış ile %50 leri görmüş durumda. Böyle bir artışın sonunda ileri yıllarda kart kullanmayan kişi bulabilmek imkânsız olacak. Tüm bunların yanı sıra ülkemizde kart kullanımı bilinçli yapılmadığı için borçları da insanları bir hayli zorluyor.  Hem taksitlendirme imkânları olsun hem para puan ve bonus gibi kampanyalar olsun insanlar harcamada artışa gidebiliyor. Bu noktada dikkatli ve bilinçli kullanılmayan kart borçları kişilerin omzuna bir yük olarak çöküyor. Bu yükün altında kalan kişi sadece asgari tutarları ödeyerek bir nevi arkada kalan dönem borcunu ve toplam borcu çeviriyor. Ancak bu durum karşısında bankaların uyguladığı 2.02 akdi faiz oranı ile birlikte borçlar durduğu yerde faize uğrayarak katlanıp büyüyor. Sadece asgari ödemeler çerçevesinde bir döngüye giren kişi herhangi bir harcamada bulunmasa dahi borcun her ay devri ile birlikte sürekli borç üzerinden 2.02 lik bir faiz ile karşı karşıya kalıyor ve ödemek durumunda oluyor.

 

Kredi Kartı Taksitlendirme Nasıl Yapılır Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme

İhtiyaç kredisi, borç kapatma kredisi gibi en uygun kredi seçenekleri için kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Ancak bu noktada banka kişilerin durumunu çözmek ve ödeme zorlukları ile karşı karşıya kalmalarını önlemek için bir imkan sunmaktadır. Birçok kişi kredi kartlarında bu imkanın farkında olmamakla birlikte son zamanlarda bu konu ile ilgili farkındalık oluşmuş durumda. Kredi kartı taksitlendirme bir diğer adı ile yapılandırma imkanı bankalar tarafından borcunu ödeyemeyen müşterilere tanınan bir hak. Ancak kredi kartı borcu taksitlendirmesi bir diğer deyiş ile yapılandırma herkese sunulan bir hizmet değil. Bu noktada belirli kriter ve ölçütler karşımıza çıkıyor. Ancak bu noktada tüm bankalarda genel kıstas kişinin gelir durumu ile aylık taksitlendirmenin ayarlandığıdır.

 

Kredi Kartı Taksitlendirme Usulleri

Bu noktada yapılan düzenlemeler ve BDDK’ nın belirlediği kurallar gereğince kredi kartı borcu taksitlendirmede faiz oran 2.52 olarak belirlenmiş durumda.  Temerrüt faiz olarak 2.52 belirlenirken cari faiz ise 1.20 ile 1.50 seviyelerinde belirlenmiş durumda. Bu noktada da faize razı olan herkes yapılandırmadan yararlanamayacak. Bu noktada kredi kartlarının yapılandırması için farklı özel durumlar mevcut. Kredi kartı ödemelerinde ve asgari ödemelerde düzensizlik var ise aynı zamanda birçok bankada birden fazla kredi kartı ödemeleri mevcut ise tüm bu borçları ortak bir alanda toplayarak yapılandırma yapma imkânı sunulmaktadır.  Hem düşük faizler ile hem de ödeme gücüne göre uzun vadeye yayılan borçlar ile kişi borçlarını düzen içinde ödeyebilecek. Bu da hem vatandaşlar hem de ülke ekonomisi olarak kalkınmayı bu durum sağlayacaktır.

 

Kredi Kartı Kullanım Avantajı

Ekonomik faaliyetlerin düzenlenmesi ve kişilerin ekonomi de hareketlenmesi ile birlikte ekonomik düzen sağlanacak ve kalkınmada bununla birlikte gelecektir.

Bu noktada daha ayrıntılı bilgi için bankaların çağrı merkezlerini arayabilirsiniz. Bu noktada çağrı merkezi temsilcileri ilgili birime yönlendirme sağlayarak yapılandırma adına profesyonel bir ekip ile ayrıntılı olarak ödeme planı oluşturabilir, aylık ne kadar tutarda ödeme yapacağınızı hesaplayabilir ve yapılandırma hakkında her türlü ayrıntıya ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra bağlı bulunan kredi kartınızın en yakın şubesine giderek de destek alabilirsiniz.

Uzmanlar Kredi borçsuz günler diler..

Yorum Yap

0.0/5