Skip to content Skip to footer

Kredi Faiz Oranları 2020

Kredi Faiz Oranları 2020 Bankaya ya da kişiye bir süre işletilmek üzere ödünç verilmiş paranın, kullanılmasına karşı olarak alınan kar ödeneğine faiz denir. Bunu bir nevi verilen paranın kira bedeli olarak tanımlayabiliriz. Faiz oranı bankalar arasında farklılık gösterdiği gibi bazı durumlarda da değişebilmektedir. Ekonomik durumun etkisi oldukça büyüktür. Çünkü faiz oranları belirlenirken ekonomi ile alakalı olaylara bakılmaktadır.

[iphorm id = “2” name = “hızlı kredi”]

Faiz Oranları

Kredi Faiz Oranları 2020 Faiz oranı iki farklı şekilde ifade edilir: Nominal ve reel. Banka vb. kurumlar tarafından düzenlenen faiz oranlarına nominal faiz oranı, enflasyona göre düzenlemeye gidilmiş faiz oranına da reel faiz oranı denilmektedir.
Faizin de türleri bulunmaktadır. Faiz türleri:
Kredi faizi,
Mevduat faizi,
Tahvil faizleri ve Bono,
Reeskont faizi,
Repo / Ters repo,
Net faiz / Brüt faiz

Kredi Faiz Oranı Nedir?

Kredi Faiz Oranları 2020 kredi faizi de bankadan kredi olarak alınan paranın banka tarafından alınan kira bedelidir. Faiz oranlarının türleri de oldukça çoktur. Bu durum dolayısıyla ödenecek tutarlar da değişikliğe uğrayabilirler. Kredinin türü, süresi, kredi alıcısının özellikleri, krediyi veren kurumun şartları vb. durumların hemen hepsi farklılık gösterebilir. Bankalar arasında faiz oranları değişiklik gösterdiği için tüketiciler, seçenekler içinde faizi en uygun düşük olanları tercih ederler. Bu açıdan bakarsak bankaların sunduğu ve çoğu zaman hayat kurtarıcı sayılan bazı kredileri sıralamak gerekirse; konut kredisi, bireysel ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, ipotekli ihtiyaç kredisi, kobi kredisi, iskonto (iştira) kredisi, spot kredi ve rotatif kredidir. İhtiyaçlarınızın karşılanması adına tercih edebileceğiniz pek çok kredi seçeneğini kullanabilirsiniz. Düşük faiz oranlı kredi seçmeniz durumunda daha az ödeme yapacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kredi Faizi Nasıl Hesaplanır?

Kredi Faiz Oranları 2020 Kredi faizi hesaplamak günümüzde bankaların internet sitelerinde kolayca yapılabilmektedir. Faizi ya da ödeyeceğiniz toplam tutarı kendiniz hesaplamak isterseniz lütfen dikkatle dinleyin: Krediyi ödeme planı oluştururken aylık ödemeler sabitlenir ve kredi taksit tutarları belirlenir. Daha sonrasında aylık olarak ödenecek olan kredi faizi ve vergiler, aylık taksitten düşülür ve kredi ana para ödemesi hesaplanır. Bu kredi faizi hesaplama yönteminde kalan ana para tutarı azaldığı için ödenecek faiz tutarı da azalma gösterecektir.
Kredi Faiz Oranları 2020

Kredi Faizi Hesaplanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 

Ödeyebileceğiniz kredi oranını kesin olarak belirleyin.
Ne kadar çok bankadan kredi hesaplaması yaparsanız o kadar iyi.
Kredi şartlarını gözden geçirin.
Bankalar arsındaki kredi faiz oranlarını karşılaştırın.
Alternatif ödeme planları ve vade seçenekleri üzerinde durun.
Sizden istenilen sigortaların neler olduğunu öğrenin.
Kredi çektiğiniz sırada size ekstra masraf oluşturacak noktaları öğrenin:

Kredi Faiz Oranları 2020 Dosya Masrafı

Kredi Faiz Oranları 2020 Dosya masrafı: Bankalar tüm kredi türleri için kullanılan kredi miktarının binde beşi kadar bir dosya masrafı tahsil edebilirler.
Ferdi kaza ve hayat sigortası: Tüm kredi türlerinde bankalar tarafından istenebilir ama zorunlu değildir.
Zorunlu Deprem Sigortası (DASK): Ev almak için çekeceğiniz konut kredisi ya da konutu teminat olarak gösterdiğiniz kredi seçeneklerinde zorunlu olabilir.
Konut sigortası: Ev almak için çekeceğiniz konut kredisi ya da konutu teminat olarak gösterdiğiniz kredi seçeneklerinde banka tarafından istenebilir ve her kredi için istenebilir ama zorunlu değildir.

İpotek Masrafı Faiz Oranları

İpotek masrafı: Ev almak için çekeceğiniz konut kredisi ya da konutu teminat olarak gösterdiğiniz kredi seçeneklerinde ödenen, ipotek işlemleri sırasında ödenen masraftır.
Ekspertiz ücreti: Ev almak için çekeceğiniz konut kredisi ya da konutu teminat olarak gösterdiğiniz kredi seçeneklerinde ödenen, konutun değerini belirlemek için yapılan ekspertiz işlemlerini karşılayan masraf kalemidir.
Kredinin Toplam Maliyeti: Kredi sürecindeki tüm maliyetlerin bütünüdür. Ana paraya faizin hesaplanıp eklenmesi ve oluşabilecek tüm masrafların eklenmesiyle bulunur.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi Faiz Oranları 2020 Kredi hesaplama konusundaki yazımızı dikkate aldığınızı düşünerek kredi başvurusu yapmanın aşamalarından bahsedeceğiz. Kredi başvurusu yapma kararı özellikle dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmakta. Ne kadar kredi çekeceğiniz, vade seçeneklerinden hangisinin uygun olacağı, aylık olarak ne kadar ödeme yapacağınız ve işlemler sırasında size masraf oluşturabilecek giderler gibi.
Hangi bankadan, hangi krediyi, vadesini seçtikten ve planınızı yaptınız. Gelelim kredi başvurusu için hangi yolları kullanacağınıza. Günümüz teknolojisi ile kredi başvurusunda bulunmak artık daha kolay. Bunun için kullanılan yöntemleri ve izleyeceğiniz adımları sizin için sıraladık:
İnternetten Kredi Başvurusu
İnternetten yapılacak kredi başvurusu için iki seçenek bulunmakta. Bunlardan birisi;

Banka Sitesinden Kredi Başvurusu

Bankanın internet sitesinden başvuru: Bu konuda sizi uyarmamız gereken ilk konu girdiğiniz sitenin bankaya ait olup olmadığını kontrol etmektir. Sahte bir şekilde oluşturulan siteye girip kişisel bilgilerinizi paylaşmadığınızdan emin olmalısınız. Doğruluğundan emin olduktan sonra faiz oranlarını karşılaştırarak ihtiyacınız olan kredinin başvuru adımlarına ulaşabilirsiniz.
İnternet üzerinden yapılabilecek bir diğer başvuru seçeneği de;
Karşılaştırma sitelerinden başvuru: Bu tarz sitelerin en büyük artısı farklı bankaların faiz oranlarını karşılaştırıp en uygun ödeme seçeneği olan krediyi seçebilmeniz. Çekmek istediğiniz krediyi ve vadesini seçtikten sonra başvuru aşaması için bankanın kendi internet sitesine yönlendirileceksiniz.

SMS ile Kredi Başvurusu

Kredi Faiz Oranları 2020 En kolay kredi başvurusu sayılabilir. Cep telefonunuzla kredi kodunu bankanın alan numarasına gönderdiğiniz zaman kredi başvurunuz gerçekleşmiş oluyor.  Burada dikkat etmeniz gereken nokta; telefon numarasının bankaya ait olup olmadığı. Bankalar SMS ile sizden şifre istemez. Kimlik numaranız dışında kimlik bilgisi de istemez. Şüphelendiğiniz durumlarda kredi başvurusuna lütfen devam etmeyin.

Mobil Uygulamalar Aracılığıyla Kredi Başvurusu

Kredi Faiz Oranları 2020 Teknolojiyi kullanarak kolay bir kredi başvurusu yapabilirsiniz. Mobil uygulamalar da kredi başvurusunu kolaylaştıran araçlardan bazıları. Kredi başvurusu için uygulamaları telefonunuza indirip hangi krediye başvuracağınızı belirledikten sonra başvurunuzu yapabilirsiniz.

Banka Şubeleri

Kredi Faiz Oranları 2020 Hepimizin en alışkın olduğu kredi başvurusu yöntemi bankaya gidilerek yapılan başvurular. Hiçbir şeyi riske atmak istemeyenler için en uygun yöntem sayılabilir. Bankada size yardımcı olmak için bekleyen görevliden faiz ve vadelerle ilgili bilgi aldıktan sonra işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.
ATM’den Kredi Başvurusu
Kredi Faiz Oranları 2020 ATM makineleri sadece para çekmek için bulunmuyorlar. Bankada sıra beklemek yerine ATM’leri kullanarak kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.Kredi başvurunuz sonrasında kredi onayına dair SMS ya da e mail üzerinden bilgilendirilirsiniz. Bankaların yoğunluğuna göre kredi onay süreniz değişiklik gösterebilmektedir.

Kredi Danışmanlığı

Kredi Faiz Oranları 2020 Kredi danışmanlığı en uygun faiz ve vade koşullarında kredi kullanımına yardımcı olan kurumlardır. Kredi Kayıt bürosu puanınızın yetersiz olması durumuna size doğru yolu göstererek kredi çekmenizde yardımcı olan danışmanlık sistemidir. Sizin en doğru krediyi çekmenizi sağlayan kişilerdir. Çekemediğiniz bir kredi olması durumunda sizin için nedenlerini araştırır ve sorunu çözmeye çalışırlar. Borçlardan kurtulmanın en kısa yolu elbette ki kredi çekmektir. Güvendiğiniz bir site aracılığıyla ve uzman kredi danışmanlığı ile size en kısa yolu sunuyoruz. “Borçlarımdan nasıl kurtulurum?” sorusu sizin için bir dert olmayacak.

Kredi Danışmanlığı Faiz Oranları

Kredi Faiz Oranları 2020

Uzmanlar Kredi sizlere kredi danışmanlığı için en büyük desteği sağlıyor. Dilediğiniz kredi hakkında destek ekiplerimiz tarafından finansal ve ekonomik durumlarınız araştırılarak ayrıntılı bir rapor sunulmaktadır. Krediye ihtiyacınız varsa Uzmanlar Kredi size güvenli bir karşılaştırma ve kredi başvurusu ortamı sunmakta. Sizin için çektiğiniz krediyi ödeme planı hazırlayabilir, kredinizi öderken zorlanmamanızı sağlayabiliriz. Kredi çekerken yapılan ya da yapılması mümkün olan hataları düzeltip sizi büyük bir sorundan kurtarabiliriz. Borçlarınızdan kurtulmak, ihtiyaçlarınızı gidermek için çekeceğiniz kredide yanınızda olacağız.

Uzmanlar Kredi Danışmanlık Hizmetleri

Yorum Yap

0.0/5