You are currently viewing Kredi Dosya Masrafı İadesi Mümkün Mü

Kredi Dosya Masrafı İadesi Mümkün Mü

Kredi Dosya Masrafı İadesi Mümkün Mü? Kredi Başvurusu İçin Form Gönderebilirsiniz. Kredi Dosya Masrafı İadesi Konusunu Açıklıyoruz.

Sitemizde yer alan KVKK Aydınlatma Metni
Please wait...

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ekonomik destek olarak kredi imkânını kullanmayan kişi sayısı oldukça az diyebiliriz. Buna sebep olarak ise ülkenin sahip olduğu ekonomik durum ile vatandaşların daha yüksek bir refah seviyesine sahip olma isteği gösterilebilir.

Kredi dosya masrafı iadesi tüketicilere ihtiyaç duydukları nakit parayı belli bir faiz uygulayarak sunan bankalar aynı zamanda sigorta, ekspertiz ya da dosya masrafı gibi birçok ek ödeme talep ederler. Genellikle çok yüksek olmayan bu meblağlar, söz konusu ödemeleri kredi başvurusundan önce hesaplamayan kişiler için sorun teşkil edebilir. Bu nedenle biz de ev kredisi, ihtiyaç kredisi, hızlı kredi ya da borç kapatma kredisi ( https://www.uzmanlarkredi.com/finansbanktan-borc-kapatmali-kredi/ )  gibi işlemlerde ödenen kredi dosya masrafı iadesi için sizlere gerekli bilgileri sunmaya çalıştık. Yazımızda ulaşabileceğiniz tüm detayların işinize yaramasını umuyor, keyifli okumalar diliyoruz.

Kredi Dosya Masrafı İadesi Nedir ? Kredi Dosya Masrafı İadesi Mümkün Mü

2014 senesinin Ekim ayına kadar birçok banka dosya masrafı tanımlaması yapmadığı için farklı ödemeler talep edebilmekteydi. Fakat bu tarih itibari ile tüketiciden alınan ücretlere yönelik yönetmelikte dosya masrafı ve ücret tarifeleri net olarak belirtildi. Böylece günümüzde alınan her ek ödemenin dosya masrafı olmamasıyla birlikte artık tüketiciler haklarını çok daha kolay sahiplenebilmekte.

Banka kurumlarının kredi başvurusunda belirttikleri kar payları ve faiz oranları ( https://www.uzmanlarkredi.com/en-guncel-kredi-faiz-oranlari/ ) dışında talep etmiş olduğu komisyon ücretlerine dosya masrafları diyebiliriz. Fakat belirtmeliyiz ki söz konusu masraflarda ekspertiz hizmeti, ipotek ücreti ya da sigorta paraları yer almıyor. Çünkü bankalar bu ücretleri kendileri için değil sunulan hizmet için talep ediyor. Ama eğer 200 TL olan sigorta parasını banka komisyonu ile 400 TL yaptıysa elbette bu noktada ücretin yarısının dosya masrafı olduğunu söylemek mümkün. Az önce bahsetmiş olduğumuz masraf yasasına göre bankalar artık bireysel kredi miktarlarının maksimum binde 5 oranına kadar dosya masrafı çıkarabilmektedir. Bu durumda 100.000 TL ihtiyaç kredisi çeken birinin ek ödemeler haricindeki dosya masrafı en fazla 500 TL olmalıdır.

Kredi Dosya Masrafı İadesi Nasıl Gerçekleştirilir?

Kredi dosya masrafı iadesi günümüzde kredi dosya masrafı iadesini talep etmek mümkün. Bu işlem için ise ilk başta ihtiyacınız olan şey söz konusu banka kuruluşuna ödenen bu miktarın resmi bir belge ile kanıtlanabilmesi. Örneğin dekont ya da kredi ödeme planında yer alan ayrıntılar olabilir. Fakat bazı bankalar söz konusu belgeyi zaman zaman ek bir ücret doğrultusunda verebilir. Aslında yine yasadışı olarak talep edilen bu ücret de sonrasında geri alınabilmektedir.

Eğer dosya masrafına dair kanıtlayıcı bir belgeye sahipseniz ödenen miktara göre nereye başvuracağınıza karar verebilirsiniz. 3000 TL altındaki masrafları Tüketici Hakem Heyeti değerlendirirken 3000 TL üzerindeki meblağlar Tüketici Mahkemesi tarafından işleme alınmaktadır. İlgili kurumlara sunacağınız başvuru dilekçesine ise heyete ait resmi web siteden ulaşmak mümkün. Ayrıca eğer bu başvurunun ücretli olup olmadığını merak ediyorsanız endişelenmemelisiniz. Çünkü bu tamamıyla ücretsiz bir hizmet olmakla birlikte davanın olumlu sonuçlanmasında kredi dosya masrafı iadesini alabilirsiniz.

Dosya masrafı iadesi için yapılan başvurular genellikle 3 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süre hakem heyeti ya da tüketici mahkemeleri tarafından aynıdır. Davanın olumlu olarak değerlendirilmesinden sonra ise karar belgesi bankaya ulaşır ve iade gerçekleşir.

Bazen bankalar dava sonucuna rağmen dosya masrafı iadesini yapmak istemeyebilirler. Böyle durumlarda ise elinizdeki karar kâğıdı ile icra işlemi başlatabilirsiniz. Zaten yasal işlem başlamadan önce bankaya bildiri gönderilecektir. Sonucunda ise icra işlemine maruz kalmak istemeyen kurumlar uzlaşma yoluna giderek dosya masrafı iadesini gerçekleştirmeyi kabul ederler.

Uzmanlar kredi borçsuz günler diler.

Bir cevap yazın