You are currently viewing Kredi Borcuna Erteleme Mi Geldi
Kredi Borcuna Erteleme

Kredi Borcuna Erteleme Mi Geldi

Kredi Borcuna Erteleme Mi Geldi ? Uzmanlar Kredi Kredi Borcuna Erteleme Ve Erteleme Affı Konusunda Bilgilendiriyor. Kredi Borcuna Erteleme Yöntemleri İçin Form Gönderiniz.

Sitemizde yer alan KVKK Aydınlatma Metni
Please wait...

Krediler ertelendi mi? Konut, ihtiyaç, taşıt kredilerinde erteleme söz konusu mu? Kredilerin ertelenip ertelenmediği kredi sahiplerinin merak ile beklediği konuların en başında geliyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), covid-19 salgınından dolayı, kredi sahiplerinin finansman koşullarını kolaylaştırmak adına yeni kararlar aldı. Alınan kararlar arasında kredi sahiplerini ilgilendiren önemli gelişmeler de bulunuyor. Peki, krediler ertelendi mi? İşte; ihtiyaç, taşıt, konut kredisi kullanan vatandaşların merak ettiği bilgiler.

Bankalardan kredi çeken ve geri ödeme konusunda sıkıntı yaşayan kredi sahipleri kredi erteleme ile ilgili müjde bekliyor. Kredi sahiplerinin merakla beklediği konuların başında ihtiyaç, taşıt, konut kredisinde erteleme var mı sorusu geliyor. Kredi sahiplerine müjdeli haber BDDK’dan geldi.

Covid-19 salgını dolayısıyla finansmanı kolaylaştırmak adına alınan tedbirlere devam edilmesine karar verildi.

BDDK’nın yaptığı açıklamaya göre kredilerde takibe girme süresini 90 günden 180 güne çıkardığını ve bu uzatılan sürenin 30 Haziran 2021’e kadar devam edileceği ifadeleri kullanıldı.

30 Haziran 2021’e kadar kredi borcu ödemelerinde yaşanacak olan aksaklıklara esneklik sağlanacak ve gecikmeye girmiş olan krediler takip hesaplarına yönlendirilmeden önce 90 gün yerine 180 gün bekletilecek.

Yapılan düzenlemede, konut kredilerinin yanı sıra, taşıt, ihtiyaç ve tüketici kredileri ve bütün ticari kredilerini de kapsamaktadır.

Kredi Vadelerini Ertelemek Mümkün Mü? Kredi Borcuna Erteleme Mi Geldi
Kredi Borcuna Erteleme

Bankalardan çekilmiş olan kredilerin gelmiş olan vadesini gününde ödenmesi gerekmektedir, yani günü gelen kredinizi çekmiş olduğunuz banka ile görüşerek erteleme gibi bir durumun söz konusu değildir. Bu durum karşısında erteleme yapmak yerine yalnızca vadesi gelmiş kredilerin ödenmesini en fazla 180 gün yapmama hakkına sahip olursunuz. Tabii bu yasal düzenleme de bankalara ödenmeyen borçlar için kredi sahiplerine, kredi faiz oranı üzerinden günlük ve aylık olarak faiz yansıtması söz konusudur. Ancak 180 günün sonunda ödenmeyen kredi vadeleri için kredi çekilen banka icrayı devreye sokma hakkını sahip olur.

Bankalardan kredi çekim işlemi esnasında imzalatılan kâğıtların içinde bu maddelerin hepsi yazılı olarak yer alır. İşimiz hemen bitsin diye kâğıtlarda yazan bilgileri okunmadığı ve sorgusuz bir şekilde imza atıldığı için o maddelerin hepsini kabul etmiş sayılır. Bu yüzden de kredi günü gelmiş olan kredinin ödemesini mutlaka ama mutlaka yapmak zorundasınız. Yani bir erteleme yapmanın söz konusu değildir.

Konut Kredisi Ya Da Taşıt Kredisi İçin Erteleme Gelecek Mi
Kredi Borcuna Erteleme Gelir Mi

Konut, ihtiyaç veya taşıt kredisi kullanan ve covid-19 salgını dolayısıyla ekonomiye destek paketi kapsamında taksit ödemelerinde zorluk çeken müşterilerine 3 aya kadar erteleme imkanı sunan bazı bankalar mevcuttur.

Kredi ödemelerini 31 Aralık 2020 tarihine kadar erteleme başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak bu ertelemeye istinaden mevcut krediniz faiz oranına göre tekrardan hesaplanır ve ödeme tarihleriniz herhangi bir değişme meydana gelmez.

Uzmanlar kredi borçsuz günler diler..

Bir cevap yazın