Skip to content Skip to footer

Kredi Borcu Yapılandırma

KREDİ BORCU YAPILANDIRMA NEDİR ? Uzmanlar Kredi İle Kredi Başvurusu Yapmak İçin Alttaki Formu Doldurabilirsiniz. Kredi Borcu Yapılandırma Yazımız İle Merak Edilenleri Cevaplıyoruz.

Danışmanlık Almak İstiyorsanız Kredi Başvurusu Yapınız.

KREDİ BAŞVURUSU

[iphorm id = “2” name = “hızlı kredi”]

Kredi Borcu Yapılandırma, bankalardan konut, ihtiyaç, ticari veya bireysel gibi birçok alanda birçok kredi çekilebiliyor. Ancak geri ödemede sıkıntılar yaşanabiliyor ya da faiz oranları düştüğünde daha az geri ödeme yapılması daha mantıklı oluyor. Kredi yapılandırmanın amacı da borç yükünüzü azaltmaktır. Bunun çözümü ise kredinin alındığı bankayla görüşüp ödeme planınızı değiştirerek daha uzun vade seçenekleriyle aylık ödeme miktarınızı azaltmaktır. Bankaların yapılandırma faiz oranları, yeni kredi alan kişilere uygulanan faizlerden tabii ki farklı oluyor. Bir diğer seçenek ise başka bankalardan daha uzun vadeli ve düşük faizli çekilebilecek krediyle tüm borçları kapatmaktır. Bankaların “Borç Kapatma Kredisi” de bulunmaktadır. Ama bu seçenekleri kullanabilmek için kredi notunuzun düşmemiş olması gerekiyor. Yani ödemelerinizi zamanında yaptıysanız bu alternatiflerden yararlanabilirsiniz.

KREDİ BORCU YAPILANDIRMADA EN ÇOK DİKKAT EDİLMELİDİR? Kredi Borcu Yapılandırma

Kredi Borcu Yapılandırma amacı borç yükünü azaltmak olduğundan öncelikle bir kar-zarar hesabı yapılmalı. En önemli hususlardan biri ise yapılandırma yapılması gereken zaman. Vadenizin ortalarında veya sonlarında iseniz yeniden yapılandırma yapmak sizin için bir avantaj değildir. Karlı duruma geçmek için ödeyeceğiniz tutarın tabii ki bir öncekinden çok daha az olması gerekiyor. Çünkü unutulmaması gereken en büyük husus ise yeniden yapılandırma yapılırken ekstra çıkan masraflar olacaktır. Öncelikle erken kapatma cezası olarak %0,20 ceza ödenmesi gerekiyor. Eğer 12 ya da 36 ay gibi kısa vadeli kredi borçlarınız var ise çok daha iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor çünkü bankalar ilk yılda anaparadan ziyade faizi alıyorlar. Bu yüzden de kredinizi yapılandırmak istediğinizde kardan ziyade zarar etmeniz daha olası bir durum oluyor

AVUKATA DÜŞEN KREDİ BORCU NASIL YAPILANDIRILIR?

Kredi Borcu Yapılandırma avukata kredi borcunuz ulaştıysa yani yasal süreç başlatıldıysa eğer öncelikle borcu ödeyeceğinizi avukata bildirmeniz gerekmektedir. Eğer SGK’lı bir işte çalışıyorsanız maaşınızın ¼ oranına İcra Müdürlüğü kararınca el konacak ve kredi ödemesi maaşınızdan otomatik olarak kesilecektir. Eğer SGK’lı olarak çalışmıyorsanız ve ayrıca üzerinize kayıtlı hiçbir mal yoksa avukat borcun ödenmesi için sizden borç taahhüdü isteyecektir. Ya da sahip olduğunuz mülke haciz konulsa da borcu ödeme konusunda bankanın avukatıyla görüşürseniz yeni ödeme yöntemleri üreterek yardımcı olunacaktır. Eğer avukata borcu ödeyeceğinizi bildirip borcu yine de ödemezseniz bu durumda hapis cezası ile bile karşı karşıya kalmanız mümkün

KONUT KREDİSİ NASIL YAPILANDIRILIR?

En uzun vadede ve en yüksek miktarlarda çekilen krediler konut kredileri olduğu için yapılandırmanın da en çok yapıldığı kredi çeşididir. Önceden alınıp, yeni koşullarda avantajını kaybeden krediler için yeni ve daha avantajlı koşulları olan bir kredi çekilerek eski kredinin kapatılma işlemine refinansman denir. Faiz oranları düştüğünde refinansman yapıp, hem mevcut taksitler azaltılabilir hem de genel maliyet düşürülebiliyor. Ya da başka bir bankanın daha düşük konut faizinden de faydalanılabilir. Ancak bu durumda mevcut bankaya erken kapatma cezası ödemek zorunda kalınır. Kar-zarar hesabı yapmak bu noktada devreye giriyor.

KREDİ YAPILANDIRMA YAPILDIĞINDA KREDİ NOTU DÜŞER Mİ?

Öncelikle zaten kişinin borcunu refinansman yapması finansal olarak stabil olmadığını gösterir. Bu yüzden ilk etapta olumsuz etki etmesi çok doğal. Ama refinansman yapıldığı için değil ödemelerde gecikme olduğu için kredi notu düşer.  Eğer gecikmiş borçlar yüzünden banka yapılandırma teklif ediyorsa zaten kredi notunuz düşmüştür ama düzenli ödemelere devam ederken, düşük faiz oranlarından yararlanmak için yapılandırma yaptıysanız düzenlemeler yapıldıktan sonra borçları düzenli bir şekilde ödemek tekrar kredi puanının yükselişe geçmesini sağlayacaktır.

Uzmanlar kredi borçsuz günler diler.

Yorum Yap

0.0/5