Skip to content Skip to footer

Kredi Borçları Ölünce Silinir Mi

Kredi Borçları Ölünce Silinir Mi Ölen kişinin borçlarının silinip silinmeyeceği çoğu kişi tarafından merak ediliyor. Eğer sizler de bu konuyu merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Vefat eden kişi, kredi çekerken hayat sigortası yaptırmış ise, belirtilen şartlar dâhilinde borcun tamamı ödenir. Ancak kişi kredi çekerken hayat sigortası yaptırmamış ise kişinin mirasçıları bu borcu ödemek durumundadır.

Bankaların bu durumunda riski 0’a indirmek için bütün önlemleri alıyor. Bu şekilde kredi çekmek isteyen kişilere de hayat sigortası yapmak istiyor. Bankaların hiçbiri zorla hayat sigortası yaptıramaz. Aynı şekilde kanunda da hayat sigortası zorunlu değildir. Ancak bankalarında kredilerini garanti altına alması için hayat sigortası yapmak istiyor.
İhtiyaç Kredisi

Hayat Sigortası

Kredi Borçları Bankalardan kredi çekmek istediğinizde dosya masrafları dışında karşınıza bir de hayat sigortası çıkabilir. Bankalar, hayat sigortasını zorunlu tutmuyor. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi bankalar verdikleri borçları garanti altına almak için hayat sigortası yaptırmak istiyor.

Bankalar müşterilerine kredi verirken, kredi türlerine göre çeşitli sigorta poliçesi yaptırmak istiyor. Örnek vermek gerekirse, eğer bir bankadan konut kredisi çekiyorsanız, banka sizden hayat ya da DASK sigortası isteyebilir.
Borç Kapatma Kredisi

Hayat Sigortası Zorunlu Mudur?

Kredi Borçları Uzmanlar Kredi, müşterilerinin merak ettiği kredi danışmanlığı konusunda onların sorularını cevaplandırıyor. Ölen kişilerinin borçlarının hayat sigortasına göre silinip silinmeyeceğinden bahsettik. Peki, hayat sigortası zorunlu mu? Birçok vatandaşımız bu sorunun cevabını merak ediyor.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, kredi için hayat sigortası resmi olarak zorunlu değildir. Bankalar size hayat sigortasını zorunlu olarak tutuyorsa bunun yasal bir durumu bulunmuyor. Bu durum bankadan bankaya göre değişkenlik gösterebilir. Yani siz bir bankadan acil kredi talebinde bulunduğunuzda X bankası sizden hayat sigortası yaptırmanızı isteyebilirken, Y bankası istemeyebilir.
En Uygun 5000 TL Kredi

Ölen Kişinin Borçları

Kredi Borçları Her şeyden önce şunu belirtmemiz gerekiyor ki, bankaların borçları hiçbir zaman ölmez. Eğer kişi hayat sigortası yaptırdıysa borç sigorta şirketi tarafından karşılanır. Eğer kişi hayat sigortası yaptırmadıysa banka borcunu kefilden, kefil yoksa mirasçılardan almak ister. Şunu belirtebiliriz ki, birçok kişi hayat sigortasını ilave bir para olarak gördüğü için yaptırmak istemiyor.

Uzmanlar Kredi olarak Borçsuz günler Dileriz.

Yorum Yap

0.0/5