Skip to content Skip to footer

Kredi Başvurusunun Reddedilmesi Durumunda Yapılması Gerekenler

Kredi Başvurusunun Reddedilmesi Durumunda Yapılması Gerekenler için bankaya gitmeden önce yapmamız gereken birkaç şey var. Öncelikle kendimize, bu krediyi neden çekiyorum, diye sormalıyız. Çünkü bu soruyu kredi çekmeye gittiğiniz bankanın ilgili görevlisi size soracaktır. Alacağınız krediyle mal varlığınızı artıracaksanız (konut, arsa, araba gibi) kredinizin daha makul görüleceğinden emin olabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi

Kredi Danışmanlık Nedir

Kredi Başvurusu Size soruyu yönelten görevliye; işte biraz paraya sıkıştım, ihtiyacım var, para lazım, şeklinde vereceğiniz kaçamak cevaplar tatmin edici olmayacaktır. Mantıklı sebeplerle kredi istemeniz karşınızdaki insana güven verecektir. Elbette bankaların kredi verme kıstasları genel anlamda belirgindir ancak muhatap olduğunuz görevlinin sizin adınıza bankaya ısrarcı yaklaşımı, kredi almanızı kolaylaştıracaktır. Ayrıca görevliyle alacağınız kredinin faiz oranıyla ilgili pazarlığa girebilir, faiz oranlarını küçük rakamlarla olsa da düşürebilirsiniz. Ayrıca başvuruda bulunurken düzenli, tertipli olmanız; kendinizden emin tavırlar sergilemeniz size karşı güven ortamı oluşturacaktır.

En Uygun Kredi

Kredi Notu Nedir?

Kredi Başvurusu Bankalar kredi verirken genelde müşterilerin kredi notlarına bakarak karar verme yoluna gitmektedirler. Kredi notu, sizin geçmiş borçlarınızı ödeme alışkanlığınızla ilgilidir. Eğer sık sık borçlarını geciktiren biriyseniz kredi notunuz düşük çıkacaktır. Ayrıca kredi notunu etkileyen en önemli unsur, borç sayınızdır. Yani on adet kredi kartı kullanan ve her birinden üst limitlere yakın harcamalar yapan biriyle tek bir kredi kartı kullanan, uygun miktarlarda harcama yapan birinin kredi notu farklı olacaktır. Daha fazla kredi kartı olan ve üst limitlerde harcama yapan kişi, sistemde riskli olarak görünecek ve kredi notu düşük çıkacaktır. O yüzden kredi başvurusu yapmadan önce kapatabileceğiniz ne kadar borç varsa önce onları kapatmayı tercih etmeniz gerekmektedir. Kredi başvurusu yaparken uçan kuşa borcu olan biri olmak yerine, borçlarını kapatmaya gönüllü biri olmanız gerekir.

Borç Kapatma Kredisi

Eğer tüm çabalarınıza rağmen geciktirdiğiniz borçlarınız olduysa kredi başvurusu yapmadan önce bir süre beklemeyi tercih edebilirsiniz. Bu ay gecikmeli ödediğiniz borcunuz kredi notunuzu düşürecek, ancak ödemeleriniz iki üç ay içerisinde tekrar düzenli hâle gelirse kredi notunuz normal seviyelere dönecektir. Yine de bankaya emin adımlarla gitmek istiyor veya kredi notunuzu merak ediyorsanız Uzmanlar Kredi Danışmanlık adresinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca birçok banka, internet bankacılığıyla kredi notu sorgulama hizmeti sunmaktadır. Ancak iki yöntemde de sorgulama ücreti alınmaktadır.

En Uygun 5000 TL Kredi

İsteyeceğiniz Kredi Miktarına Karar Verin

Kredi başvurusuna gittiğinizde, bana ne kadar kredi verirsiniz, diye sormanız; sizin zor durumda kalıp hesapsız hareket ettiğinizi gösterir. Bunun yerine gelir gider hesabınızı yapınız. Başvuru esnasında, krediyi nasıl geri ödemeyi planladığınız sorusuna hazırlıklı olun! Mümkün olan tüm gelirlerinizi (kira, eş, ek iş, ailede çalışan diğer kişiler vb.) göstermeniz önemlidir. Toplam çekmek istediğiniz kredi miktarını belirlerken, kaç taksitte ödeyeceğinize karar vermeniz ve aylık ödemelerinizin, gelirinizin yarısını geçmemesine özen göstermeniz gerekmektedir. Kişinin gelirinin tamamına yakınını borçlarına yatırması, hayatını devam ettirebilmek adına tekrar borçlanacağı anlamına gelir. Bu durum bankaya riskli görünecektir.

Yine Olmadıysa…

Yukarıda bahsettiğimiz tüm detaylara dikkat ederek kredi başvurusunda bulundunuz ancak banka yine de size kredi vermeyi uygun görmediyse başka bankayı deneme yoluna gitmelisiniz. Çünkü her bankanın stratejisi, tercihleri birbirinden farklıdır.

İhtiyaç kredisi, borç kapatma kredisi gibi en uygun kredi seçenekleri için kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Uzmanlar kredi borçsuz günler diler..

5 Comments

 • Tanju yalçın
  Posted 17/06/2017 at 03:42

  Bundan 10 sene önce yapıkredi bankasına olan borcumdan dolayı avukatlık olmuştum ve hemen ödemesini yaptım bitirdim ama e devlet ten baktığımda mahkemenin 10 sene önce bitmiş olmasına rağmen hala sicilimde gözüküyor ve bu yüzden kredi kullanamıyorum e devlet üzerinden bazı yerlere bunu bildirdiğim halde silinmedi ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olursanız sevinirim sizden cevap bekliyorum saygılarımla

  • Post Author
   Uzmanlar Kredi
   Posted 17/06/2017 at 09:13

   Tanju Bey, Bizi hafta içi 8:30 ila 17:50 arasından sabit numaralarımız üzerinden arayarak detaylı olarak bilgi alabilirsiniz.

   • Emrah
    Posted 16/02/2021 at 21:28

    Merhaba bende ziraattan kredim var ve başka bi bankadan kredi çekip kapatmak istiyorum fakat diğer bankalara başvuru yaptigimda ise çok fazla başvuru yaptigin için red ediliyor diyorlar kredi notum da iyi ne yapmaliyim

    • Post Author
     Uzmanlar Kredi
     Posted 17/02/2021 at 13:15

     Merhaba Emrah
     Gelişigüzel kredi başvurusu yapmamalısın.
     Değerlendirme yapmamızı istersen ana sayfada bulunan kredi başvuru formunu doldurabilirsin.
     Borçsuz günler dileriz.

 • Suat koçar
  Posted 07/12/2017 at 05:09

  Hiçbir bankaya gecikmiş veya ödemediğim kreşin yok ama 3 tane bankaya gecikmiş borcum olduğunu söylüyor banka buna göre bankalara dolaştım orçun yok nasıl bir şey anlayamadım yardım edebilirmisiniz

Yorum Yap

0.0/5