Skip to content Skip to footer

Kredi Analizi Nasıl Yapılır?

KREDİ ANALİZİ NASIL YAPILIR?

Kredi analizi modern toplumun getirdiği tüketim ihtiyacı, gelir gider dengesindeki sarsıntılar ya da bir çok farklı dış etken kredi çekilmesi için bir etken olabiliyor. Peki bankalar kredi verirken ne yapıyor dersiniz? Tabii ki krediye uygunluğunuzu değerlendiren bir kredi analizi yapıyor. Kredi analizi sonuç olarak, kredi talebinde bulunan kişiyle ilgili gerekli ve ilgili görülen tüm bilgilerin toplayıp krediye uygunluğunu değerlendirmek ve kredi riskinin yönetilebilmesidir. Yani kredi analizinin amacı, krediyi alan kişinin sözleşme şartlarına göre krediyi geri ödeyebilme kapasitesine bakmaktır. Kredilendirme sistemi karlı ama bir o kadar da riskli bir uygulamadır.

Kredi Analizi Yaptırmak

Bu yüzden de bankaların kredinin geri ödenmemesinden doğacak zararı en aza düşürmesi mühimdir.  Aslında bir yandan bankanın garanti ve güvencesi olsa dahi bu işlem bir yandan da krediyi talep eden kişinin ya da kurumun finansman ihtiyacına doğru teşhisi uygulayıp, doğru vade ve geri ödeme planı oluşturulması için izlenen bir yol olarak da görülebilir.

KREDİ ANALİZİNİ KİM YAPAR?

Kredi analizi büyük bankalarda çok sayıda kredi analisti, istihbarat ve mali tahlil müdürleri bulunmaktadır. Bunlar arasında sektörlere ve bölgelere göre ayrımlar yapılabilir. Bu kategorilendirmeler analistlerin uzmanlık alanlarına göre belirlenmektedir. Orta çapta ya da küçük bankalarda ise istihbarat çalışanları ve kredi görevlileri ortak çalışabilirler ya da kredi servisi yöneticileri vardır.

Danışmanlık Kredi Başvurusu

[iphorm id=”2″ name=”hızlı kredi”]

HANGİ KREDİLER ANALİZ EDİLİR?

Kredi analizi her kredi verilmeden analiz yapılması gerektiği aşikardır. Ancak derinlemesine bir analiz mi yoksa daha yüzeysel bir analiz mi bu nasıl ayırt edilir diyorsanız eğer cevabı çok basit. Belirli büyüklüğün üzerindeki krediler ve tabii ki bu büyüklükler bankadan bankaya değişmektedirler.  Ya da finansal olarak düşüşte görülen sektörlerden gelen kredi talepleri için, geçmişte verilen kredilerin geri ödemesinde sorun yaşanmış kişi ve kurumlar için ya da yine belli türde bankaya göre değişiklik gösterebilen kredi çeşitleri için farklı analizler yapılmaktadır. Kamu kurumlarının verdiği ya da kamu kurumlarının güvencesiyle verilen kredilere ise daha yüzeysel bir analiz yapılmaktadır.

DEVAM EDEN KREDİLER ANALİZ EDİLİR Mİ?

Bankalar kredi verdikten sonra aslında bankalar için riskli olan süreç başlamış oluyor. O yüzden bankalar yoğunluklarına göre değişse de kredi analizlerine devam etmektedirler. Kredi alan kişinin belirli aralıklarla mali tablolarını çıkararak, protestolu senet ve karşılıksız çek listelerini çıkararak ya da kredi hesap hareketliliğine bakarak bu analiz yapılabilir. Zaten yılda en az bir kere yapılması zorunludur.

Uzmanlar kredi borçsuz günler diler.

Yorum Yap

0.0/5