fbpx
0284 212 42 01 - 0284 212 74 53

Sosyal Medyada Biz}

ACİL KREDİ
Kredi ihtiyacınız için hemen şimdi başvurunuzu yapın.
KREDİ BAŞVURU FORMU

Konut Kredisi İle Alınan Eve Ortak Tapu Yapılabilir Mi?

Konut Kredisi İle Alınan Eve Ortak Tapu Yapılabilir Mi?

Günümüzde  insanların konut sahibi olabilmek için başvurduğu ilk  yöntem banka kredisi   kullanmaktır.  Özellikle maaş bordrosu na sahip kişiler için konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak hem daha kolay hem de daha planlı  bir yöntemdir.  Ancak konut kredisi kullanarak ev sahibi olurken evli çiftler gerek konut kredisinin kim tarafından kullanılacağı gerekse de satın alınan evin tapusunun kimde olacağı konusunda karışıklık yaşayabilmektedir.  Bu konu ile ilgili merak edilen en önemli nokta ise konut kredisi kullanarak alınan eve  ortak tapu yapılıp yapılamayacağıdır. Bu konu ile ilgili açıklanması gereken ilk   konu,  ortak tapunun ne olduğudur.  Bir gayrimenkulün birden fazla kişiye ait olması ortak tapu gelmektedir.  Eğer gayrimenkul üzerinde ortak bir tapu var ise bu gayrimenkul üzerinde tapuda ismi geçen her kişinin payının eşit olacağı anlamına gelir. Ancak tapu ile ilgili bir sözleşme var ise bu sözleşmede kişilerin birbirinden farklı payı söz konusu herkes kendisi için belirlenen oranda gayrimenkul üzerinde pay sahibidir.  Durum böyle olunca konut kredisi ile alınan evin içinde ortak tapunun yapılması söz konusudur.

Konut kredisi kullanarak ortak tapulu ev sahibi olacaksanız bu konu ile ilgili bankaya bilgi vermeniz gerekecektir. Banka gayrimenkule ortak olacak her kişi için ayrı bir kredi açacaktır ve gayrimenkulün tapusu ortak olarak çıkacaktır.  Ancak konut kredisi ile alınan evler ipotekli evler olduğu için banka konutun tamamına ipotek koyacaktır.  Bu şekilde bir ipotek yaparak banka kendisini garanti altına almaktadır.  Her kişi için bir kredi açan banka,  kredi ödemelerinde bir sorun yaşanması durumunda ödemeyi yapan bireyi sorumlu tutarak  kendisini garantilemektedir.  Yani ortak tapu yapılan ipotekli evlerde ödemeyi herhangi bir tarafın yapmaması durumunda diğer kişi de sorumlu olmaktadır. Ortak tapu ile ev sahibi olmak için bankalarda kullanılan konut kredilerinde bankalar konut   sahibi olmak isteyen kişiler için net bir sınırlama koymamaktadır. Bazı bankalar ucunu açık bırakırken bazı bankalar ise sınır koyabilmektedir. Eğer bankaları ortaokulu bir konut kredisi başvurusu banka gayrimenkul üzerinde ortak olmak isteyen kişilerin kredi geçmişini birbirinden bağımsız olarak etkilemektedir.  Bankalar kişilere ayrı ayrı kredi  açacağı için her kişi kendisinin geçmişten sorumludur ve kredi kullanabilecek kredi puanına sahip olması gerekir.  Ayrıca yapacağı kredi ödemelerine bütçesinin yetip  yetmeyeceği konusunda da bankalar bir çalışma yapmaktadır.

Ortak tapulu olarak konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin  tamamının kredi kullanması söz konusu değildir.   Ev sahibi olacak kişilerden sadece birisinin kredi kullanması ile de ortak tapulu konut almak mümkündür.  Böyle bir durumda banka sadece kredi kullanacak olan kişinin geçmişini  inceleyerek kredi onayı vermektedir. Konut kredisi kullanarak ortak tapulu bir ev aldığınız zaman,  tapu dairesinde artı masraf olarak herhangi bir  masraf çıkmamaktadır.  Tek başına alınan evlerde olduğu gibi yeni tapu masrafları çıkmakta ve ortaya çıkan masraflar tabutun ismi geçen kişiler tarafından paylaşılmaktadır.  Ancak bankalar ortak tapulu konut kredileri için bazı ek masraflar çıkartabilmektedir.  Ortak tapulu olarak alınmış olan konut kredileri evler daha sonra paylaşılacak zaman herkes tapudaki belirtilmiş olan hakları kadar konut üzerinde pay sahibi olabilmektedir.  Eğer konut kredisi ödemeleri bitmeden taraflardan biri konut üzerindeki hakkından vazgeçerse mevcut olan borç  tapuda ortak olan ve kredi kullanan diğer kişi tarafından devam ettirilmektedir.  Böylece kredi ödemelerini devam ettiren kişi evin sahibi olarak tapu kaydına geçmektedir.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisinde Masraf Nelerdir? başlıklı makalemizde ihtiyaç kredisi, kredi danışmanlık ve acil kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazıyı puanla!
[Toplam: 21 Ortalama: 4.7]
04 Eylül 2017
8.187 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. yüksel yüksel dedi ki:

    ıyı akşamlar ben kıredılı ev alacağım ama maaş bodrom yetmedıgı ıçın arkadaşın maaş bodrosunuda dahıl ettım ama banka sadece benden ımza aldı tapu 50/50 olacak dedı peşınatı ben verdım arkadaş hıç para harcamadı ımzada atmadı banka kıredı baş vuruş belgemize banka asıl sensın dedı uarkadaş tapıya ortakmı nasıl bır evrak alayım bundan .

BİR YORUM YAZIN