You are currently viewing Konut Kredisi Gelen Sorular

Konut Kredisi Gelen Sorular

Konut Kredisi Gelen Sorular

1. Önce Ev Mi Yoksa Kredi Mi

Konut Kredisi Bankaların konut kredisi başvurunuzu onaylayabilmesi için almayı düşündüğünüz evin bazı özellikleri de en az geliriniz ve ödeme performansınız kadar önem taşımaktadır. Evin bulunduğu il, ilçe, evin kaç yıllık olduğu, evin tamamlanmış ya da inşaat halinde olması, evin kat mülkiyetinin olup olmaması ve satış değeri kredi onay kararını doğrudan etkiliyor. Üstelik, banka kredi başvurunuzu değerlendirmek üzere seçtiğiniz eve ekspertiz de yaptırmak isteyeceği için, önce evinizi bulup sonra kredi başvurusu yapmanız bu sürecin daha hızlı ilerlemesini sağlayacaktır.

Evim İnşaat Halinde, Konut Kredisi Kullanabilir Miyim 

Konut Kredisi Gelen Sorular Evet, inşaat halindeki ev için de konut kredisi kullanabilirsiniz. Ancak bankalar, inşaatın yüzde 80 oranında tamamlanmış olması şartı arar. Bu tamamlanma oranı ise bankanın yaptıracağı ekspertiz sonucunda tespit edilir.

En Çok Ne Kadar Kredi Kullanabilirim 

Konut Kredisi Gelen Sorular Standart olarak, evin ekspertiz değerinin en çok yüzde 75’i kadar kredi kullanabilirsiniz. Ancak evin ekspertiz değeri her zaman satış bedeline eşit olmayabilir. Özellikle alacağınız ev yeni değil ise ekspertiz raporunda tespit edilen konut bedelinin beklediğinizin altında olma olasılığı yüksektir. Banka, rapordaki ekspertiz değerini yukarı ya da aşağı yönde az da olsa değiştirme yetkisine sahiptir. Bu şartlara bağlı olarak ödemeniz gereken peşinatta farklılık oluşabileceğini unutmayın.

4. Evi Kardeşimden / Babamdan Alacağım, Kredi Kullanabilir Miyim 

Konut Kredisi Maalesef aile içi satışlarda konut kredisi kullanılamıyor. Bu tip satışlarda kullanılan kredinin gerçek bir konut edinmeye aracılık edip etmediğinin ayırt edilmesi güç olduğundan, bankalar bu durumlarda kredi vermeyi tercih etmiyor.

Uzmanlar kredi borçsuz günler diler…

 

 

Sponsor Bağlantı

Edirne de bulunan Otomatik hava durumu istasyonu ile 7/24 hava durumu bilgilerini takip edebilirsiniz.
Ayrıca Trakya da beklenen hava durumu bilgileri ve anlık sıcaklık durumları