Skip to content Skip to footer

Konut Kredisi Çıkar mı

Konut Kredisi Çıkar mı ? En Çok Sorulanları Uzmanlar Kredi Danışmanlık Cevapladı. Kredi Başvurusu Yapmadan Önce Kapatma Kredisi Ve Konut Kredisi Hakkında Bilgi Alın

[iphorm id = “2” name = “hızlı kredi”]

Konut kredisi çıkar mı halk arasında ev kredisi olarak da bilinen konut kredisi, gayrimenkul satın almak için bankaların yüksek meblağlarda ve uzun vadeli ödeme planları çerçevesinde sunduğu avantajlı bir kredi türüdür. Uzun yıllardır kirada oturan ya da birden fazla ev sahibi olmak isteyen kişilere büyük bir kolaylık oluşturan konut kredisi için bazı detaylar bulunmakta. Siz de konut kredisi başvurusu için gerekli evrakları hazırlayarak düşük kredi veren bankaları araştırıyor, bir yandan da konut kredisi çıkar mı? konusunu düşünüyorsanız yazımızın devamını mutlaka okumalısınız.

Konut Kredisi Çıkar Mı Konut Kredisi Çıkar Mı

Konut kredisi çıkar mı ev kredisi başvurusunu gerçekleştirmeden önce dikkat etmeniz gereken en temel nokta satın almak istediğiniz evin seçimidir. Eğer kredi desteği ile bir mülke sahip olmak istiyorsanız, eve ait kat mülkiyet tabusu ve kat irtifakının bulunmasına dikkat etmelisiniz. Bu belgelerin bulunmaması durumunda gerekli izinleri sizin çıkarmanız gerekeceği için hiç hesapta olmayan ekstra giderlerle karşılaşabilirsiniz.

Ayrıca istisnalar dışında inşaat halindeki evlere kredi çıkma ihtimali çok daha düşüktür. Bu nedenle konut kredisi için hazır halde bulunan ya da en azından %80 oranında inşaatı tamamlanan konutları tercih etmelisiniz. Aynı şekilde bina yaşı yüksek olan ve deprem ya da farklı doğal afetlere karşı riskli gözüken binalar da ev kredisi için uygun değildir. Eğer kredi sorgulama sırasında karşısında olumsuz sonucu görmekten korkanlardansanız mutlaka iyi durumda ve daha yeni yapıları incelemelisiniz.

Konut Kredisi Başvurusu İçin Aranan Nitelikler Nelerdir?

Konut Kredisi Çıkar Mı

Kredi başvurusu için eğer doğru evi bulduğunuza inanıyorsanız bu durumda başvuru sahibi olarak kendi kriterlerinizi değerlendirmeye başlayabilirsiniz. Elbette hızlı kredi, tatil kredisi ya da borç kapatma kredisi prosedürlerindeki gibi konut kredisi için de bazı koşulları karşılamanız gerekir.

Ev kredisi koşulları arasında temel olarak reşit olma şartı bulunmaktadır. 18 yaşını dolduran her TC vatandaşı kredi başvurusunda bulunabilir. Fakat birçok banka yaş konusunda alt sınır kadar üst sınırı da değerlendirmekte. Bu noktada 65 yaz üzeri kişilere kredi vermek bankalar tarafından daha riskli görülebiliyor.

Reşit ve TC vatandaşı olmak anında kredi gibi ihtiyaçlarda yeterli olsa da ev kredisi başvurusunda olumlu sonuç için genellikle yeterli görülmez. Bu yüzden sonrasında kredi çıkmıyor ne yapabilirim kaygısını yaşamamak için gelir düzeyinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Bankalar başvuru esnasında sizden aylık gelirinizi gösteren bir belge talep ederler. Eğer özel sektörde çalışıyor iseniz bu belgeler arasında SGK dokumanı ve maaş bordrosu yer alır. Ticaret ile uğraşan bir esnafsanız şirketinize ait belgeler sunmalısınız. Eğer farklı mülk ve ek geliriniz varsa, kira sözleşmesi gibi ek belgeleri de mutlaka bankaya iletmelisiniz.

Konut Kredisi Çıkar Mı prosedürleri taşıt kredisi ve bireysel tüketici kredisi ile çok benzerdir. Bu yüzden hızlı kredi başvurusunun aksine daha yüksek bir kredi notu beklenmektedir. Yakın zamanda kredi sicilinizi lekeleyen bir borç ya da ödeme gecikmesi bulunması kredi başvurusunu olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden kredi başvurusundan önce kredi notunuzun yeterliliğinden mutlaka emin olmalısınız.

Konut kredisi çıkar mı endişesine kapılanlar için son bir şart daha bulunmakta; peşinat yatırmak. Bu şart sebebiyle satın alacağınız evin değerinin minimum %10’ununu bankaya peşinat olarak göstermeniz gerekmekte. Geçtiğimiz yıllarda peşinat oranının %25 olduğunu düşünürsek aslında bu kriter ev kredisi almak isteyen sizleri çok da zorlayacak bir problem yaratmamakta.

Eğer siz de yukarıdaki kriterleri karşıladığınıza inanıyor ve ev kredisi için başvuru yapmak istiyorsanız, farklı bankaların faiz ve vade oranlarını değerlendirebilir, az faizle kredi veren bankalar arasından size en uygun olanı seçerek başvuruyu gerçekleştirebilirsiniz.

Uzmanlar Kredi borçsuz günler diler..

Yorum Yap

0.0/5