You are currently viewing Kömür Kredisi Nedir Kömür Kredisi
Kömür Kredisi Nedir Kömür Kredisi

Kömür Kredisi Nedir Kömür Kredisi

Kömür Kredisi Nedir?

Kömür Kredisi Nedir Kömür Kredisi Katmanlı tortul çökeltilerin arasında bulunan, koyu renkli, karbon ve yanıcı gazlar içeren maddeye kömür adı verilmektedir. Karbon, oksijen ve hidrojen türevi elementlerin bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Ülkemizde Zonguldak, Afşin Elbistan, Soma, Karaisalı, Merzifon ve Tavşanlı’da kömür yatakları bulunmaktadır. Bazı bankalar işçi emekçilerine kömür alımı için kredi vermektedirler. Havanın soğumasına rağmen odun ve kömür pazarlarında hareketlenme olmazken, mahrukatılar kredi kartına 12 ay vadeli satış yaparak müşteri çekmeye çalışmaktadırlar. Bu durum kömür alıcılarına avantajlı gözükerek onları cezbetmektedir. Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı BELKO Şirketi, yaz dönemi taksitli ithal kömür satışlarına başlamıştır. Bu sayede vatandaşlar ithal kömürün tonunu 480 TL’ye 3 taksitle alabilme imkanına sahip olmaktadırlar. Ayrıca BELKO’nun Emekli Sandığı ile yaptığı protokol ile emekliler 6 taksitle kömür alabileceklerdir. Kömür kredisi veren İş Bankası’nın kampanyaları arasında bulunan 3 taksit avantajı 300 TL ve üzeri 2-3-4-5-6-7-8-9 taksik seçenekleri yer almaktadır. Kömür kredisi alacak işçi emekçileri için azami vade 12 taksit olabilmektedir. Kömür kredisinin ödenmesi artık kredi kartı özelliği ile kapıda ödeme imkanı bulunmaktadır.

Kömür Kredisi Nasıl Alınır?

Kömür Kredisi Kömür kredisinden yararlanmak isteyen Emekli Sandığı emeklileri, tanıtım kartlarıyla birlikte BELKO Kömür Satış Bürosu’na başvurmaları gerekmektedir. Kömür kredisi için yapılacak olan taksitli satışlar birçok banka aracılığı ile hizmet vermektedir. Bunlar: Yapı Kredi Bankası World Card, Garanti Bankası Bonus Card,  İş Bankası Maximum Kart, Vakıfbank Vakıf Kart, Akbank Axess Card ve Halk Bankası Paraf Card’la yapılmaktadır. Kömür kredisi almak isteyen kişiler bu bankalara başvurarak kredi alımı sağlayabilmektedirler. Kredi sertifikasyonlarının alınması; gerçekleştirilen emisyon azaltımına yönelik zor ve karmaşık olarak nitelendirilebilecek planlama, başvuru, kayıt, onay ve takip süreçleri ile birlikte proje geliştirme faaliyetinin başarıyla tamamlanmasını gerektirmektedir. Bu krediler dünya çapında ticari olarak alınıp satılmakta ve hızla büyüyen bir pazar yaratmaktadır.

Kömür Kredisi Dolandırıcılığı

Kömür Kredisi Son zamanlarda ortalıklarda kömür kredisi dolandırıcıları gezmektedir. Bu kişilerin, sahte belge ibraz ederek SSK Emekli, dul ve yetimleri adına kredili kömür aldığı belirlenince emeklilere taksitle kömür satışının bazı bölgelerde yasaklandığı bildirilmektedir.  Bazı bölgelerde SSK emekli, dul ve yetimler adına kömür alan kişiler kömürleri hak sahiplerine vermeyip piyasaya sattığı ve bu nedenle de tutuklandıkları bilinmektedir. Bölgede meydana gelen sahte evrak düzenleme ve maddi kaybımızı tazmin etmek konusunda yasal yollara başvurulması çalışmaları sürmekte olduğundan, 1998’de 1997 yılı protokol şartlarında SSK emekli, dul ve yetimlerine kredili kömür verilmesinin yasaklandığı belirtilmektedir. Kömür kredisi dolandırıcıları, gözüne dar gelirli emekçileri kestirmektedir. İşçi emeklisinin kömür almadığı halde borçlu gibi gösterilip, maaşından taksitle belli bir fiyatta kesinti yapıldığı anlaşılmaktadır. Birçok emekliyi bu yolla dolandırabilmektedirler.

Kömür Kredisi Nasıl Alınır

Emekçilerin kredi kullanmadıkları halde kredi kullanmış gibi göstererek onları zarara uğratmaktadırlar. Emekli derneği kendi belirlediği kömür ofisiyle, müteahhitle, yasal gibi görünen tefeci ile anlaşma yapmaktadır. Emekli vatandaş kömür alır gibi kredi alıp, kömür aldığı kuruma borçlanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden talimat verilerek tahsilatı da maaşından otomatik olarak kesilmektedir. Bu durumda alınan kömür değil kredi olmaktadır. Ankara’da kömür satma izninin, Ankara Valiliği İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’nce verildiğini kaydeden BELKO yetkilileri, vatandaşları, sahte BELKO torbalarıyla satış yapan kaçak kömür satıcılarına karşı dikkatli olmaları konusunda uyarmaktadır. Kaçak kömür satıcılarından alışveriş yapanların mağdur duruma düşebileceklerini hatırlatan yetkililer, vatandaşlardan şüphelendikleri kömür satıcılarını ve şikayetlerini “153 Mavi Masa”ya bildirmeleri gerektiğini belirtmektedir.

Bir cevap yazın