Skip to content Skip to footer

Kentsel Dönüşüm Kredisi

Kentsel Dönüşüm Kredisi Bankaların sunmuş olduğu kredi seçenekleri arasında yer alan kentsel dönüşüm kredisi diğer kredilerden farklı olarak bakanlık tarafından lisanslandırılmış kuruluşlara başvuruda bulunduktan sonra alınabilmektedir.  Kentsel dönüşüm kapsamına giren ekonomik ömrünü tamamlamış,  depreme dayanıksız olan,  eski,  hasarlı binaların yeniden yapımı sırasında ya da takviye ve  güçlendirilmesi sırasında kullanılmak amacıyla kentsel dönüşüm kredisi almak mümkündür.

Kentsel Dönüşüm Nedir

Bunun için öncelikle deprem risk raporu almak gerekmektedir.  Daha sonrasında ise bakanlık tarafından lisanslandırılmış  kuruluşlardan alına bu deprem risk raporu ile birlikte kredi başvurusu yapılmaktadır. Risk raporunu alabilmek için öncelikle çevre ve şehircilik bakanlığının lisans verdiği kuruluşları başvuruda  bulunmak gerekir.  Daha sonra ise bakanlık tarafından risk raporu onaylanır ve binanın takviye edip güçlendirilmesi için ya da binanın yeniden inşaatı için bakanlıkla anlaşmalı olan bankalardan çok uygun koşullarda kredi almak mümkün olmaktadır.  Kentsel dönüşüm kredisini hemen her banka vermektedir.  Çevre ve şehircilik bakanlığı neredeyse bütün bankalarla anlaşma sağlayarak bu kredinin verilmesini kolaylaştırmaktadır. 

Kentsel Dönüşüm Kredileri

Kentsel dönüşüm kredileri bakanlık tarafından sübvanse edilmiş krediler ve her banka tarafından kullanılmaktadır.  Bunun için bankalar müşterileri birbirinden farklı faiz oranları ile vade olanakları sunmaktadır. Kentsel dönüşüm kredisini faiz oranı %50 civarındadır ve 24 ay ile 120 ay arasında madde sunulmaktadır.  Bankalarda 2 yıl boyunca anapara ödemeden kredi kullanmak mümkün olmaktadır. Kentsel dönüşüm kredisini alabilmek için öncelikle çevre ve şehircilik bakanlığı  tarafından lisans verilmiş olan kuruluşları başvurulup risk raporu çıkartılması gerekir.  Daha sonra riskli olan binada en az 1 seneden beridir kiracı olduğunu ispatlamak  gerekmektedir.  Eğer bu kiracılar başka bir yerde oturmak istiyorsa  yine kentsel dönüşüm kredisi kullanabilmektedir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Alınır Mı

Daha sonrasında ise bakanlık tarafından bu risk raporunun onaylanması söz konusudur.  Onayın hemen arkasından bankalara başvurarak  kentsel dönüşüm kredisinden faydalanmak mümkündür. Bakanlık tarafından deprem risk raporu onaylandıktan sonra binadaki mülk sahipleri kentsel dönüşüm kira yardımı alabilmektedir.  Riskli olan binadaki kiracılar hisse 1300 TL değerinde geri ödemesiz taşınma yardımı almaktadır.  Ancak bu kredilerden kentsel dönüşüm kredisi ile kentsel dönüşüm kira yardımından sadece bir tanesinin kullanılması söz konusudur.  Bakanlık tarafından sübvanse edilmiş olan kentsel dönüşüm kredisini hasarlı,  eski,  deprem riski olan ev için almak söz konusudur. Bu konuda ise bir takım ölçütlerin sağlanmış olması gerekir. 

 Kentsel Dönüşüm Kredisi Ne kadar Alınır

Eğer kentsel dönüşüm kapsamındaki konut 100 metrekare ise kullanılacak olan kredi 100 metrekare ile 600 TL çarpımına eşittir.  Yani yaklaşık 60 bin TL değerinde kredi kullanılması söz konusudur. Tabii kentsel dönüşüm kapsamında olan dairelerin büyüklüğü ne olursa olsun her daire için kullanılacak olan kredi tutarı 100 bin TL ‘ye geçmemektedir. Binada hak sahibi olan bir kişi için ise en fazla 500 bin TL değerinde kredi kullanılmasını izin verilmektedir.  Tabi bununla birlikte bu belirlenen oran çevre şehircilik bakanlığı tarafından silinmiş faiz oranları için geçerlidir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nereden Alınır

Her ne kadar çevre ve şehircilik bakanlığı böyle bir sübvanse ile kredi kullanılmasına izin verse de bankalar kendi inisiyatiflerini kullanarak çok daha farklı   ek krediler kullanmaktadırlar. Diğer bir konu yüksek kentsel dönüşüm kira yardımıdır.  Bu da yeni bakanlığın lisans verdiği kuruluşlar tarafından deprem risk raporu çıkarılıp onaylanması ile birlikte kullanılan bir kredidir. Kentsel dönüşüm kapsamında yer alan binanın risk raporu çıkartılıp onaylandıktan sonra kentsel dönüşüm kira yardımı için bakanlık il müdürlüğünü başvurmak gerekir.  Kentsel dönüşüm kira yardımı  18 ay için verilmektedir.  Ayrıca kentsel dönüşüm kira yardımı 650 tl ile sınırlandırılan ve geri ödemesiz olan bir kredidir. 
Uzmanlar Kredi 
borçsuz günler Diler..

Yorum Yap

0.0/5