Skip to content Skip to footer

Kara Listeye Girdim (KIRMIZI KALEM) Kredi Alamıyorum

Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkılır? Kırmızı kalemliler kredi alabilir mi? Kara listeden nasıl çıkılır sorusu birçok kişi tarafından sık sık soruluyor. Günümüz şartlarında kredi çekmek, bir hayli zorlaştırılmıştır. Bankalarla olan ilişkiler, Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altında tutulmaktadır. Bu kayıtlar doğrultusunda da kredi sicili oluşturur. Ödemelerin düzenli yapılmadığı takdirde halk arasında ‘kara liste’ şeklinde tabir edilen listeye düşme ihtimali artmaktadır. Bankalarla olan ilişki derken şunlar kastedilmektedir;

 • Geçmişte çekilen ve mevcut kredilere dair yapılan ödemelerin düzeni
 • Kullanılan kredi kartlarının hesap hareketleri ve ödeme düzeni
 • Bireysel çekler
 • Senetler

Kara Listeye Neden Girilir?

   

  Çekilen krediler ve kredi kartı kullanımları, ödeme tarihleri aksatılmadan mümkün olduğunca düzenli şekilde ödenmelidir. Bu ödemelerin gecikmesi durumunda ya da ödeme yapılmaması durumunda ise kredi sicili olumsuz etkilenmektedir. Borçlara dair 90 gün boyunca herhangi bir ödeme yapılmaması durumunda ise yasal takip süreci başlatılır. Bu sürenin ardından ödeme yapılmış olsa dahi, bu durum kredi siciline olumsuz bir şekilde yansıyacak ve kredi notunu düşürecektir.

  Kara Listeden Nasıl Çıkılır? Kırmızı kalem (Avukatlık-İcralık)

  Bankalar olan tüm borçlarınızı ödedikten sonra ‘borcu yoktur’ kağıdı almanızın ardından kısa bir süre sonra kara listeden çıkabilirsiniz. Fakat şunu unutmamak gerekir ki her ne kadar borcunuzu ödemiş olsanız da kayıtlarınız silinmeyecektir.

  Kara listedeyim kredi alamıyorum gibi sorunlarınıza çözüm bulmak için bu aladaki tecrübesi ile bilinen ve müşteri odaklı hizmetler sunan Uzmanlar Kredi’den destek alabilirsiniz.

  Yorum Yap