Skip to content Skip to footer

Hangi Bankaya Yatırım Yapmalıyım

Hangi Bankaya Yatırım Yapmalıyım? Uzmanlar Kredi, Mevduat Faizi Önerileri Hangi Bankanın Mevduat Faiz Oranları Yüksek

Artık günümüz de salgın hastalık olan covid-19 ile baş ederken yatırım yapmak daha da zorlaştı. Fakat yatırım yapmanın kıymetini şu günler de daha çok anlamış olduk. Yatırım yapmanın birçok farklı farklı yolları vardır. Uzmanlar kredi danışmanlık olarak sizler için hangi bankalara yatırım yaparsanız daha fazla faiz elde edebileceğinizi araştırdık. Yatırım hesabı (mevduat faiz) açmanız artık çok kolay!

[iphorm id = “2” name = “hızlı kredi”]

Mevduat; bankalara ve finans kuruluşlarına yatırılan paralardır. Fakat mevduatın bankalara yatırılmasında bazı nedenler etkili olabilir. Bankalara para yatırmak için bazı nedenler olabilir bu nedenlerden birkaçını şu şekilde sıralanabilir. Birikim sahipleri bir getiri sağlamak amacıyla ellerindeki parayı bankaya yatırabilir. Ya da parayı biriktirmek amacı ile bankaya yatırabilir. Veya ellerindeki parayı çalınma, kaybolma vb. ihtimaline karşı güvence altına alıp bankaya yatırmak isteyebilirler. Bankalar açısından da mevduatın önemi büyük rol oynar ve her zaman mevduat rakamlarının yüksek olmasını isterler. Bankaların kredi kullandırmada ki en önemli kaynağı da mevduattır.

Hangi Bankaya Yatırım Yapmalıyım ?
Mevduat Faiz Oranları Yüksek Bankalar

Bankalar, müşterilerin yatırmış oldukları paraları müşterilerinin istekleri doğrultusunda vadeli ya da vadesiz hesaplara müşteriler adına açarlar. Bu açılan hesaplara mevduat hesabı denir.

Bankaların hesapları açıp hesaplara birikimleri kabul etmeleri yasal düzenlemelere göre olmak zorundadır. Açılan hesaplar her zaman alacak bakiyesi verir. Bunun sebebi de birikim yapmak isteyen kişilerin yatırdıkları paradan daha fazlasını çekemeyecek olmasıdır.

Mevduat Hesabı Çeşitleri Nelerdir?  Hangi Bankaya Yatırım Yapmalıyım
Hangi Bankaya Yatırım Yapmalıyım

Hangi bankaya yatırım yapmalıyım ? Mevduat hesabı çeşitleri iki tiptir.

Vadesiz mevduat hesaplarında genellikle getiri sağlanmayan (mevduat faiz oranı düşük) ve hesap sahibi tarafından istenildiği zaman para çekilebilen hesaptr.

Vadeli mevduat hesapları, belli bir vade de açılan ve açıldığı vadeye göre getiri sağlayan mevduat hesaplarıdır. Vadeden önce para çekimi olmaz. Fakat müşteri yine de vadesinden önce parasını çekmek isterse, hesabın o tarihe kadar elde ettiği faiz oranı getirisini alamaz.

İki tip mevduat hesabı vardır. Gerçek kişi mevduat hesapları ve Tüzl kişi mevduat hesapları. Gerçek kişi mevduat hesaplarını, ticari kimlik taşımayan gerçek kişilerin açmış olduğu hesaplardır. Ticari mevduat hesaplarını ise şirketler gibi tüzel kişiliğe sahip olan ve onların adına açılan hesaplardır.

Hatırlatmak fayda var ki yasal düzenlemelere göre, hesaplarda eğer ki 10 yıl içerisinde bir hareketlilik olmaz ise üzerinde biriken para ile birlikte hesaptaki toplam para Merkez Bankasına aktarılır.

Mevduat Faiz Oranlarının Bankalardaki Oranları
Hangi Bankaya Yatırım Yapmalıyım

Merkez bankası geçtiğimiz günlerde faiz artışına gitmiştir. Faiz artışının nedenlerinden birisi olan dövz kurlarının kontrol altına alınamayıp sürekli yükseldiği dönemde faiz artışına ihtiyaç duyulur. Faiz artışları yalnızca döviz kuruna etki etmediği için mevduat faiz oranlarına da etki etmiştir. Herkes parasını farklı şekilde değerlendirmeyi tercih eder. Şayet birikimlerinizi risk almadan değerlendirmek istiyorsanız bankalara göre değişiklik gösteren mevduat faiz oranlarında değerlendirebilirsiniz. Her bankasının mevduat faiz oranları farklıdır. Bu anlamda araştırma yapıldığında hangi bankadan en çok verimi nasıl alabileceğinizi görmüş olursunuz.

100.000,00₺ birikiminizi 6 ay süreli mevduat faiz oranına yatırıldığı düşünülür ise

ING Bank : %16

Halk Bankası : % 15,75

Akbank : % 13,50

Fibabanka : % 15

Cepte Teb : % 13,50’dir

100.000,0₺ birikiminizi 1 ay süreli mevduat faiz oranına yatırıldığı düşünülür ise

ING Bank: %16

Halk Bankası : %15,25

Akbank : % 15

Cepte Teb : % 14

Fibabanka: %15 olduğu gözükmektedir.

Uzmanlar kredi borçsuz günler diler.

Yorum Yap

0.0/5