Ev Sahibi Olmak İçin İhtiyaç Kredisi mi, Konut Kredisi mi Avantajlı?
konut kredisi hakkında bilmeniz gerekenler

Ev Sahibi Olmak İçin İhtiyaç Kredisi mi, Konut Kredisi mi Avantajlı?

Kredi Alamıyorum diyenlerden misiniz?

Günümüzde insanlar eş, dost, akrabadan borç bulma yolunu en son tercih olarak görmektedir. Bu tür borçların resmi şartlarda yapılmaması, geri ödeme zorunluluğunu ortadan kaldırmaktadır. Böylece tarafları huzursuz eden bir borçlanma meydana gelmektedir. İnsanlar, bu tür sebeplerden dolayı bankalardan kredi kullanmayı tercih etmektedir. Peki, elimizde birikmiş paramız mevcut, sadece tamamlamamız gereken küçük miktarda paraya ihtiyacımız varsa ihtiyaç kredisi mi yoksa konut kredisi mi kullanmalıyız? Aslında bu sorunun cevabı birçok değişkene bağlıdır.

Hangi Kredi Daha Kolay Alınır?

Bankalar, müşterilerine konut kredisi kullandırırken konuta ipotek koymaktadır. Yani müşterinin krediyi ödememesi durumunda banka, konut üzerinde hak sahibi olmaktadır. Bu yüzden bankalara özellikle yüksek meblağda kredi talebiyle başvurduğumuzda konut kredisinin onaylanma ihtimali daha fazladır.

Alacağınız Evi Satmayı Düşünüyor Musunuz?

Bugün birçok memur, çeşitli şehirler değiştirerek çalışmaktadır. Eğer kirada oturmak istemiyor, ev alarak yatırım yapmak mantıklı geliyor ancak alacağımız kredinin borcunu bitirene kadar o şehirde kalmayacaksak ihtiyaç kredisini tercih etmeliyiz. Örneğin Ahmet Bey, iki yıl Konya‘da ikamet etmek istiyor ancak ev fiyatlarının sürekli artmasından dolayı konut almayı doğru bir yatırım olarak görüyor. Eğer Ahmet Bey, bankadan 36 ay vadeli konut kredisi kullanırsa, iki yıl (24 ay) sonra başka bir şehre gitmesi gerektiğinde satın almış olduğu evi, banka ipoteğinden dolayı satışa çıkaramayacaktır. Oysa Ahmet Bey, iki yıl sonra başka şehre taşınmayı, almış olduğu evi satarak yeni yerleşeceği şehirden ev almayı düşünmektedir. Bu durumda Ahmet Bey’in ihtiyaç kredisini tercih etmesi çok daha doğru bir yol olacaktır.

Kredi Masraflarını Hesaba Katmayı Unutmayın

Eğer kredinizi çok kısa vadeyle isteyecekseniz kredi masraflarını ve kredi tahsis sürelerini göz önünde bulundurmalısınız. Konut kredisi başvurularında kredinin tahsis edilmesi daha uzun sürecektir. Siz konut kredisi için bankaya müracaat ettikten sonra eviniz bilirkişi tarafından incelenecek, gerekli evraklar tamamlanacak ardından krediniz verilecektir. Bu işlemler, bir iki haftanızı alacaktır. Ancak ihtiyaç kredisi saatler içerisinde onaylanıp hemen hesabınıza yatırılmaktadır. Konut kredisinde uzman incelemesi (ekspertiz) ücreti olduğunu da unutmamak gerekir. Her ne kadar konut kredisinde faiz oranları düşük tutulsa da kredi masrafı daha fazla olduğu için, bir yıldan daha kısa süreli kredi kullanımlarında, toplam geri ödeme tutarınız ihtiyaç kredisine göre daha fazla olabilir. Eğer vaktiniz varsa bankanızdan iki kredi için ayrı ayrı fiyat almak doğru olacaktır. Bu işlemi bankaların internet üzerinden hizmete sunduğu hesaplama araçlarıyla da yapabilirsiniz.

Ben Uzun Vadeli Kredi Kullanacağım

Şayet ben uzun vadeli kredi kullanacağım ve aldığım evi borcu bitmeden satmak isteyeceğime hiç ihtimal vermiyorum diyorsanız, konut kredisi sizin için daha kârlı olacaktır. Farklı bankaların kredi tahsis ücretlerini ve faiz oranlarını inceleyerek en uygun bankayı seçmeye çalışmalısınız. Kredi başvurusunda bulunmak için gittiğiniz banka görevlisinin ayrıca kredi faiz oranlarında, küçük de olsa, indirim yapma hakkı bulunduğunu unutmayın. Ayrıca konut kredilerinde yüzde yirmi peşinat şartı aranmaktadır. Bankaya kullanacağınız konut kredisinin yüzde yirmisini kredi kullanabilmek için önden vermeniz gerekmektedir.

İhtiyaç kredisi,borç kapatma kredisi gibi en uygun kredi seçenekleri için kredi başvurusu yapabilirsiniz.

This Post Has One Comment

  1. Mine

    İhtiyaç kredisi çekilerek alınan evin tapusunu başkasına yapabiliyor muyuz ?

Bir cevap yazın