Ev Kredisi Erken Kapatma İşlemi Hakkında

 

Ev Kredisi Erken Kapatma İşlemi Hakkında Önemli Detaylar İçin Kredi Başvurusu Yapın ! Borç Kapatma Kredisi Ve Diğer Kredi Türleri Hakkında Bilgiler Edinin

Sitemizde yer alan KVKK Aydınlatma Metni
Please wait...

Ev Kredisi Erken Kapatma belli bir süre önce olumlu sonuçlanarak bankadan alınan kredi desteğinin borçlanma zamanından önce ödenmesine krediyi erken kapatma işlemi adı verilir. Bu işlem sırasında tüketici, kredi miktarının tamamını kapatabileceği gibi ödediği taksit tutarından çok daha fazlasına tekabül eden bir bölümü ile de ara ödeme gerçekleştirebilir.

Yukarıda bahsettiğimiz ev kredisi erken kapatma işleminde söz konusu ihtiyaç kredisi ya da araç kredisi olduğunda bankalar kredi sahibine erken ödeme avantajları sunmaktadır. Fakat eğer sahip olduğunuz kredi türü ev kredisi ise ve erken kapatmak istiyorsanız bu noktada bankalar tarafından indirimle değil aksine ekstra bir ödemeyle karşılaşmanız mümkün.

Konut kredisi başvurusu esnasında kredi sahibi ve bankalar arasında imzalanan sözleşmeye dayanarak uygun bir ödeme planı oluşturulmaktadır. Bu ödeme planının dışına çıkıldığı takdirde ise bankalar ceza olarak tanımladıkları bir işlem uygularlar. Kısacası, kişinin sahip olduğu ev kredisi ödemesini erken bir dönemde bitirmek istemesi durumunda ev kredisi borcunu erken kapatma cezası uygulanmaktadır. Peki, bu ceza nasıl hesaplanır ve bu ödemeden kurtulmanın herhangi bir yolu var mıdır? Gelin, birlikte inceleyelim.

Ev Kredisi Erken Kapatma İşlemleri Nasıl Hesaplanır? Yukarıda da bahsettiğimiz üzere borç kapatma işlemi için uygulanan ceza sadece ev kredisine özeldir. Eğer kapatmak istediğiniz kredi türü hızlı kredi, ihtiyaç kredisi ya da taşıt kredisi ise bu konuda endişelenmenize gerek yok. Eğer konut kredisini kapatırken nasıl bir ceza ile karşılaşacağınızı merak ediyorsanız kredi kapatma işlemlerinin nasıl hesaplandığını sizler için inceledik.

 

Ev Kredisi Erken Kapatma tüm bankalar konut kredisini erken kapatma cezasını Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği üzerinden değerlendirmektedir. Bu sözleşmede ise uygulanacak mevcut tazminat cezasının kredinin anaparası üzerinden hesaplanması gerektiği ve bu tutarın %1 ila %2 arasında değişkenlik gösterebileceği belirtilmekte. Bu yüzdelik dilim ise kredi vadesine göre belirlenir. Eğer ev kredisi borcunuzun geriye kalan vadesi 36 ay altında ise %1, 36 ay üzerinde ise %2’lik bir ceza işlemi uygulanmaktadır.

Fakat yukarıda bahsettiğimiz maddenin ev kredisinin tamamen kapatılmasına yönelik olduğunun ve bankaların ara ödeme durumlarında farklı koşullar yaratabileceğinin altını çizmeliyiz. Bu nedenle eğer borcunuzun tamamını değil de elinize geçen para kadarını kapatmak istiyorsanız mutlaka bankadaki müşteri temsilciniz ile görüşmelisiniz.

Kredi faiz oranları ise erken kredi borcu kapatma işlemlerinde değişkenlik göstermektedir. Eğer mevcut ev krediniz sabit faizli bir konut kredisi ise erken ödeme işlemlerinizde sözleşmede yer alan akdi faiz oranı uygulanacaktır. Eğer kredi türünüz değişken faizli ev kredisi ise erken ödemeyi gerçekleştireceğiniz tarih baz alınmaktadır. Bu konuda faize ek olarak vergi ve farklı borçlar da birlikte değerlendirilerek tüketiciden talep edilir. Ara ödemelerde gerekli tüm ödemeler tahsil edildikten sonra yeni bir taksit ve ödeme planı oluşturulur ve ev kredisinde yapılandırma sağlanır.

Ev Kredisi Erken Kapatma Sonrasında Ek Ücret Ödemek Zorunlu Mudur?

Sahip olduğunuz ihtiyaç kredisi veya taşıt kredisi için erken ödeme yapmak istediğinizde yalnızca anaparayı ödemeniz yeterli olacaktır. Fakat konut kredilerini vadesi gelmeden kapatan kişiler ne yazık ki ek ücrete tabi tutulur. Bu ücret bankalara göre değiştiği için müşteri temsilciniz ile olan ilişkinizle de doğrudan bağlantılıdır. Bu nedenle eğer konut kredisi erken kapatma işlemi yapmak istiyorsanız mutlaka bankanız ile görüşmeli, hangi yöntemin sizin için daha karlı olduğuna birlikte karar vermelisiniz.

Ev kredisi erken kapatma cezası ödenmemesinin tek yolu ise kredi sözleşmesi yapılırken ileride erken bir ödeme gerçekleşebileceğini belirtmektir. Eğer kredi başvurunuzda bu unsuru belirttiyseniz ve banka ile aranızda yapılan sözleşmede erken ödeme tazminatına dair bir madde bulunmuyor ise bu durumda hiçbir kurum size krediyi erken ödeme ya da kapatma cezası uygulayamayacaktır.

Bir cevap yazın