Skip to content Skip to footer

Esnafa 3 Yıl Geri Ödemesiz Kredi Hamlesi Rahatlama Planı! Kimler Faydalanacak?

Geri Ödemesiz Kredi ile Esnafa Kredi Desteği ve Şartları Neler? Gelirinde eksilme olmuş, nakit alış düzeni bozulmuş istihdamını koruyan mikro ve küçük ölçekli mikro işletmelere 30 bin gibi bir miktara kadar, küçük işletmelere ise 75 bin gibi bir miktara kadar olmak üzere 3 yıl geri ödemesiz ve faizsiz kredi verilmesidir.

Gelir Kaybı Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Covid-19 salgınının faaliyetlerini olumsuz anlamda etkilediği esnaf ve küçük işletmelere yapılan aylık 1000 TL gelir desteği 750 ve 500 lira arasındaki kira desteğinin süresi uzatılmıştır. Destek almak istiyorsanız başvuruları e-Devlet üzerinden yapmanız gerekiyor.

Ödemeler Nasıl Olacak?

Cirosu 2020 yılında yüzde 50 ya da daha fazla azalan işletmelere destek olmak amacı ile hesaplama yapılacaktır.

Başvuru ve Değerlendirme Nasıl Yapılacak?
Tebliğ kapsamında ciro kaybettiyseniz destekten faydalanma hakkına oluyorsunuz ve işletmeniz adına e-Devlet’ten başvuruda bulunmanız gerekiyor. Başvuru, işletmeyi temsile yetkili kişilerce yapılacak ve başvuru ile eki taahhütname elektronik ortamda onay verilecektir.

Tebliğ kapsamında ciro kaybı desteğinden faydalanma hakkına sahip işletmelerdenseniz yapılabileceğiniz itirazlar, başvuru yaptığınız tarihten itibaren 10 gün içinde İç Ticaret Genel Müdürlüğüne yapacaksınız. İtirazlarınızın değerlendirilmesinde vergi dairesi kayıtları esas alınacaktır. Bakanlık, destek programlarının uygulanmalarına ilişkin olarak başvuru, değerlendirme, kabul, ödeme, uygulama ve diğer süreçlerde protokol yapılan diğer kurum ve kuruluşlar ve bunların taşra teşkilatına görev ve yetki verilebilecektir. Ciro kaybı desteğinden faydalananın başvuru yapma esnasında bildirdiği ve elektronik ortamda doğrulanan banka hesabına yatırılacaktır.

Kredi Danışmanlık Başvurusu

    Yorum Yap