Doğru Kredi Kartı Nasıl Seçilir?
kredi borcu,kredi kartı borcu,ihtiyaç kredisi,kredi danışmanlık

Doğru Kredi Kartı Nasıl Seçilir?

Kredi kartının doğru kullanımı kadar kredi kartlarını alırken de doğru seçimler yapmak önemlidir. Bu noktada ülkemizde birçok insan kredi kartlarını bilinçsiz bir biçimde kullanmaktadır. İhtiyaç doğrultusunda ve amacına uygun olmayarak alınan kredi kartları çoğu kişiyi zor duruma sokmakta ve bununla birlikte borç batağına kullanıcılar kapılmaktadır. Bu doğrultuda kredi kartları günümüz de bankaların saha satışları ile her insana ulaşmaktadır. Ancak kredi kartları doğru seçilmediği takdirde ne yazık ki hiçbir kampanyadan kişiler faydalanmamakta ve bununla birlikte avantajlardan yararlanamamaktadır.

İhtiyaç kredisi,borç kapatma kredisi gibi en uygun kredi seçenekleri için kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Kredi kartı seçerken ilk olarak kendinize uygun bir limit belirlemelisiniz. Şöyle ki eğer maaş oranınız düşük ise kimi zaman bankalar yüksek düzeyde limit tanımlayabilir. Bu noktada ödeyebileceğiniz doğrultuda bir limit belirlemeniz gerekmektedir. Limitinizi çok yüksek düzeyde tutmanız harcamaları otomatik olarak arttıracağı için bu noktada son derece dikkatli davranmak önemlidir. Limit konusunu belirledikten sonra kredi kartının türü de son derece önemlidir. Bu noktada VİSA ve Master Card kredi kartlarını her noktada kullanabileceğiniz gibi isterseniz kredi kartınızı alırken Troy Özelliği ile de kartınızı kullanabilirsiniz. Türkiye ödeme yöntemi olan Troy ile yerli bir sistem kullanabilirsiniz. Bununla birlikte kredi kartını seçerken amacınıza uygun seçimler yapmaya dikkat etmelisiniz. Oturduğunuz bölge, yaşam alanınız ve harcamalar bu nokta da büyük önem arz eder. Alışverişleriniz de taksit imkanı sunan kredi kartları kullanmak istiyor iseniz bu doğrultu da kredi kartlarına yönelmelisiniz. En çok taksit imkanı sunan bankaların kartlarına baktığımızda Yapı kredinin Worldcard’ın görmekteyiz. Bununla birlikte Garanti Bankası Bonus Card ile birçok imkan sunmaktadır. İş Bankasının Maximum kartı buna ek olarak FinansBank’ın Card Finansını yahut Akbank’ın Axess kartını seçebilirsiniz. Bununla birlikte en sık yaşanan sorunlardan birisi kartların yıllık aidat ücretleridir. Hesap kartlarında ki ücretlerin mahkemelik olması ve durdurulmasının ardından birçok kullanıcı kredi kartlarında da yıllık aidatların kaldırıldığını düşünerek kredi kartı almaktadır. Ancak bu noktada yapılan düzenleme gereği kredi kartlarından yıllık aidat alınmakta olup her bankaya bir adet yıllık aidatı olmayan kart basmaları konusunda düzenleme ön görülmüştür. Eğer kredi kartına yıllık olarak kredi kartı aidatı ödemek istemiyor iseniz kredi kartı ücreti olmayan kartlardan tercih yapabilirisiniz. Bu noktada ilk kredi kartını alırken yıllık aidatını sormanız da fayda var. Yılın ortasında gelen kredi aidatları ile karşı karşıya kalmamak için kredi kartı seçimi bu noktada dikkatli yapılmalıdır.

Bireysel ihtiyaçlar dahilinde kredi kartı seçerken kampanyaları da bu noktada takip ederek seçim yapmanız doğru olacaktır. Şöyle ki eğer çok sık olarak uçak yolculuklarını tercih ediyor iseniz bu noktada mil puan toplamak adına bankaların sunduğu kredi kartı hizmetleri bulunmaktadır. Örneğin Akbank’ın kullanıcılara sunduğu Wings card mil puan için tercih edilen bir kart olup alışverişler ile birlikte kişiler mil puanı toplamakta ve ardından uçuşlarını bu mil puanlar ile gerçekleştirmektedirler. Buna ek olarak diğer bankalarda da mil puan avantajı çerçevesinde Maximiles ve Miles&Smiles gibi kartlar sunulmaktadır.

Aynı zamanda ödemeler noktasında asgari tutarlara faiz oranlarına dikkat etmeniz kredi kartı seçiminde önemli unsurlardır. Genel olarak akdi faiz oranı 2.02 iken bazı bankalarda bu durum farklılıklar taşıyabilmektedir. Toparlamak gerekirse eğer taksit imkanı arıyor iseniz bu doğrultuda kart seçimi yapmalı, mil puan için mil puan hizmeti sunan kartlar tercih edilmeli bununla birlikte sık olarak gaz ve petrol alışverişinde bulunuyor iseniz sık sık bu kampanyaları sunan kartlara yönelmeniz doğru bir seçim olacaktır.

Bir cevap yazın