You are currently viewing Devletin Olan Bankalar

Devletin Olan Bankalar

Devletin  Olan Bankalar Hangileri?

Devletin Olan Bankalar kamu bankaları, devlete hizmet eden bankalardır. Devlet sermayesiyle kurulmuşlardır. Günümüzde banka hizmetlerinden yararlanmayanlar yok denecek kadar azdır çünkü en azından bir işte çalışıldığında maaş banka üzerinden alınır. Ayrıca bir çok bankacılık sistemleri de var. Kamusal sermayeli olan devletin olan bankalar, özel sermayeli bankalar, kar payı alan katılım bankaları vardır. Bu bankalar tarafından vatandaşlara bir çok bankacılık ürünü sunulur. İhtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi, girişimci kredileri gibi çeşitli imkanlar sağlanır. Devlete ait en eski banka Ziraat Bankası’dır.

Devlete ait bankaların tümü şu şekilde sıralanabilir;

  • Ziraat Bankası
  • Ziraat Katılım Bankası
  • Vakıfbank
  • Vakıf Katılım Bankası
  • Halk Bankası
  • Emlak Katılım Bankası
  • İller Bankası
  • Türk Eximbank
  • Türkiye Kalkınma Bankası
  • Birleşik Fon Bankası

 

En Büyük Devlet Bankası Hangisidir?

Devletin olan bankalar arasında 1863 yılından bu yana hizmet veren en eski ve tabii ki en çok bilinen banka Ziraat Bankası’dır. Özel bankalara oranla çok düşük faiz oranları sunar. Ziraat adından anlaşılacağı üzere tarım ve hayvancılık yapanlar için kurulduğu günden beri destekçi bir banka olmuştur. Hatta bununla daha çok bilinse de daha bir çok ürün ve hizmetleri vardır. Özellikle son günlerde yaşanan finansal krizler için vatandaşa sunduğu destek paketleriyle çok fazla gündemde olmuştur. Tabii ki bu destek paketleri Ziraat Bankası yanı sıra yine devlet bankası olan Halk Bankası ve Vakıfbank tarafından da paylaşıldı.

Özel Bankalar Hangileridir?

Türkiye bankacılık sisteminin verileri şu şekildedir;

 

Kamusal Sermayeli Mevduat BankalarıÖzel Sermayeli Mevduat BankalarıTürkiye’de Kurulmuş Yabancı Sermayeli BankalarTürkiye’de Şube Açan Yabancı Sermayeli BankalarKamusal Sermayeli Yatırım BankalarıÖzel Sermayeli Yatırım BankalarıYabancı Sermayeli Kalkınma Ve Yatırım Bankaları
Ziraat BankasıAdabankAlternatif BankBank Mellatİller BankasıAktif Yatırım BankasıBank Of America Yatırım Bank
Halk BankasıAkbankArap Türk BankasıHabib Bank LimitedTürk EximbankDiller Yatırım BankasıBank Pozitif Kredi ve Kalkınma Bankası
Vakıflar BankasıAnadolu BankBank of China TurkeyIntesa SanpaoloTürkiye Kalkınma ve Yatırım BankasıGolden Global Yatırım BankasıPasha Yatırım Bankası
FİBA BankaBURGAN BankKPMorgan Chase BankGSD Yatırım BankasıStandard Chartered Yatırım Bankası
ŞekerbankCitibankSociete Generaleİstanbul Takas ve Saklama Bankası
TurkishBankDenizbankNurol Yatırım Bankası
Türk Ekonomi BankasıDeutsche BankTürkiye Sınai Kalkınma Bankası
İş BankasıHSBC
Yapı KrediICBC
ING Bank
MUFG Bank
ODEA Bank
QNB Finansbank
RaboBank
Turkland Bank
Garanti Bankası

 

Borç Kapatmalı Kredi Başvurusu

Sitemizde yer alan KVKK Aydınlatma Metni
Please wait...

 

Halkbank Devletin Mi?

1933 yılında devlet bankası olarak hizmet vermeye başlamıştır. Günümüzde konut, taşıt, ihtiyaç Kredisi gibi bir çok ürünüyle ve cazip avantajlarıyla hizmet vermeye devam etmektedir. Özellikle KOBİ kredileri için finansman kaynağıdır. Hibe ve faizsiz kredi imkanları da vardır. %51’i devletin, %49’u da halka açıktır.

 

Vakıfbank Devletin Mi?

1954 yılında kurulan Vakıflar Bankası günümüzde uygun faiz oranlarıyla devlet bankası olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Türkiye dışında New York, Erbil, Bahreyn ve Katar olmak üzere 4 ülkede şubesi bulunmaktadır. Ayrıca Vakıfbank İnternational AG Viyana ve Köln İle faaliyetlerini sürdürmektedir. %58 oranla devletin, %25 oranı halka açık ve %17’si ise bazı devlet vakıflarına aittir.

 

Devletin olan bankalardan kredi almak istiyorsanız ama hangi bankanın hangi kredisinin size uygun olduğunu bilmiyorsanız, hemen başvuru formumuzu doldurun. Size en uygun bankanın en karlı kredisini, en hızlı şekilde bulalım.

Uzmanlar kredi borçsuz günler diler.

Bir cevap yazın