ÇKS Belgesi Tarım kredisi seçenekleri

 

ÇKS Belgesi Tarım Kredisi Seçeneklerinden Faydalanmak İsteyen Çiftçiler İçin Kredi Başvurusu Tarım Kredisi Alma İmkanları Ve Şartları Nelerdir

Sitemizde yer alan KVKK Aydınlatma Metni
Please wait...

ÇKS Belgesi

         ÇKS belgesi, çiftçiler için bir nevi maaş bordrosu özelliğindedir. Tarım kredisi seçeneklerinden faydalanmak isteyen çiftçiler kredi talebinde bulunurken ÇKS belgelerini bankaya ibraz etmek zorundadırlar. Bankalar ihtiyaç kredi tanımları nakit ihtiyacı olan çiftçilerin taleplerini karşılamamakta ya da bankalar sabit gelir belgesi olmayan çiftçilere normal ihtiyaç kredisi verememektedirler. Bunun için bakalar çiftçilere özel tarım kredileri piyasaya sürmüşlerdir. Böylelikle hem çiftçilerin nakit ihtiyacı karşılanış olup, hem gelirlerine göre adil bir ödeme planı oluşturulma imkanı olmuştur. Çiftçiler için hazırlanan tarım kredileri geri ödemeleri çiftçinin hasat zamanına göre organize edilmektedir. Tarım kredileri de kendi içerisinde işletme kredisi ve tarımsal yatırım kredisi olarak sınıflandırılabilmektedir.

ÇKS İle Kredi Veren Bankalar

ÇKS belgesi olan çiftçilere pek çok banka kredi kolaylığı sağlamaktadır. ÇKS belgesiyle kredi kullanabileceğiniz bankalar;

Ziraatbank: ÇKS belgeniz ile çeşitli tarım kredileri kullanabilir. Geri ödemesini hasat döneminde gerçekleştirebilirsiniz.

Vakıfbank: ÇKS belgeniz ile hasat ve faaliyet dönemlerinize uygun geri ödeme seçenekleriyle kredi çekebilirsiniz.

Halkbank: ÇKS belgesi ibraz eden çiftçilere hasat zamanıyla doğru orantılı ödeme planı hazırlamaktadır.

Şekerbank: ÇKS belgesi kullanılarak 2 yıla varan vade seçenekleri ve hasat dönemine uygun ödeme planıyla kredi çekebilirsiniz.

Fibabank: ÇKS belgesi olan çiftçilere, faaliyet konularına göre düzenlenen ödeme planıyla kredi desteği sağlamaktadır.

Denizbank: Denizbank müşterisi olduğu ÇKS belgeli çiftçilere, sms ile kredi hizmeti sağlamaktadır. 3 yıla varan vade seçenekleri ve yılda bir hasat zamanı ödemesiyle 50.000 TL’ye kadar Denizbank’tan sms ile kredi almanız mümkün

TEB: ÇKS belgesi olan çiftçilere ihtiyaçlarına uygun kredi seçeneği sunmaktadır.
Borç kapatmalı kredi

ÇKS Olan Her Çiftçi Kredi Çekebilir Mi?

Çks belgesi çiftçilerin kredi çekmesi için gerekli ama yeterli bir belge değildir. Bankalar ÇKS’nin yanında çiftçinin kredi notunun da yüksek olmasını isterler. Bunun yanı sıra yüksek tutarlı krediler için ipotek istenebilmektedir.

İlk etapda sadece devlet destekli bankalar tarafından verilen tarım kredileri, müşteri portföyünü genişletmek ve elinde tutmak isteyen özel bankalar içinde rekabet unsuru haline gelmiştir. Bu sebeple günümüzde pek çok banka çiftçiye nakit ihtiyacı sağlayan kredi seçeneklerini piyasaya sürmüştür.

ÇKS İle Alınabilecek Kredi Türleri

Her banka ÇKS belgeli çiftçi müşterileri için farklı seçeneklerde kredi seçenekleri sunmuştur.  Bu durumda çiftçi ihtiyacı doğrultusunda kredi türlerin birini seçmektedir. ÇKS belgeli çiftçilerin kullanabilecekleri kredi seçenekleri şunlardır:

 • Organik tarım
 • Arazi alım satım kredisi
 • Üretim destek kredisi
 • Modern basınçlı sulama kredisi
 • Tarımsal mekanizasyon kredisi
 • Tarımsal küçük ekipman kredileri
 • Hasat ve pazarlama kredisi
 • Taksitli tarım destek kredisi
 • Genç çiftçi destek kredisi
 • Seracılık faaliyetleri kredisi
 • Çiftçilik inşası kredisi
 • Sözleşmeli üretim kredisi
 • Tarımsal gelir kredisi
 • İyi tarım uygulamaları kredisiUzmanlar kredi borçsuz günler diler.
  Borç Kapatma Kredisi2021 Üretim Yılı ÇKS kayıtları Başlamıştır.

Bir cevap yazın