fbpx
0850 220 71 70

Sosyal Medyada Biz}

ACİL KREDİ
Kredi ihtiyacınız için hemen şimdi başvurunuzu yapın.
KREDİ BAŞVURU FORMU

Boşanma Sonrası Kredi Borçları Kime Kalıyor Evlilik Kredisi

Boşanma Sonrası Kredi Borçları Kime Kalıyor Evlilik Kredisi

Evlilik Kredisi

Boşanma sonrasında mal paylaşımı ile birlikte aynı zamanda borç paylaşımı da söz konusu olmaktadır.  Evlilik birliği kişilerin sadece duygusal olarak bağlanması olmayıp bunun yanında ekonomik olarak da ortak hareket ettikleri bir kurumdur.  Bu sebeple de eşler arasındaki ekonomik ortaklık boşanma sonrasında ortadan kalkmaktadır. Hukuk sisteminde evlilik boyunca malların nasıl idare edileceği,  harcamaların nasıl yapılacağı ve boşanma sonrasında elde edilmiş olan malların eşler arasında paylaşımını nasıl olacağını düzenleyen hukuk kuralları mevcuttur.  Bu hukuk kurallarına da mal rejimi denilmektedir. 1 Ocak 2002 yılında yürürlüğe giren  4721  sayılı medeni kanuna göre eşler arasındaki ekonomik ortaklık birbirinden farklı dört mal rejimi belirlenmiştir.  Bunlardan birincisi mallara katılma rejimi,  ikincisi mal ayrılığı rejimi,  üçüncüsü paylaşmalı mal ayrılığı rejimi ve sonuncusu da mal ortaklığı rejimidir.  Malların paylaşımı sırasında bu dört mal rejiminden hangisini tabii oldukları belirlenerek mal paylaşım bu doğrultuda yapılmaktadır.  Ülkemizde yasal olarak mallara katılma rejimi uygulanmaktadır.  Yanlış şu vardır ki eşler isterse bu mal rejimlerinden kendilerini uygun olanı belirleyebilirler. Ya da kendi aralarında bir evlilik sözleşmesi imzalayarak yine mal rejimini kendileri belirleyebilirler.

Kredi alamıyorum

Boşanma durumu gerçekleşirse eğer  kredili olarak alınan konutların paylaşımı yine hukuk çerçevesinde yapılmaktadır.  Eğer anlaşmalı boşanma söz konusu ise ya da taraflar herhangi bir mal rejimi seçmişlerse buna göre konutun ne olacağı konusunda karar verilir.  Ancak herhangi bir anlaşma söz konusu değilse bu kez mallara katılma rejimi uygulanır ve 1 Ocak 2002 tarihinde sonra edinilmiş mallarda rejim geçerlidir.   1 Ocak 2002 tarihinden önce yapılan evliliklerde ise malların paylaşımında mal ayrılığı rejimi uygulanmaktadır.  Evlilik boyunca kredili olarak alınmış olan edinilmiş mal olarak kabul edilir.  Bu sebeple boşanmanın başladığı tarihe kadar olan ödemeler ya da değeri üzerinden tasfiye edilmektedir.  Bu şekilde oluşan alacak hakkı mahkeme kararı  bağlanması ile ve karar için harç ödemek yoluyla elde edilir.  Ancak boşanma davası devam ederken eğer kredi ile ev alınmışsa buke ev kimin mülkiyetinde ise onun mülkiyetinde kalmaya devam eder. Fakat  mal rejimine göre edinilmiş malı olduğu için karşı tarafa evin tutarı oranında bir payı ödemesi kararı verilir.

Kredi Başvurusu
Borç kapatma kredisi gibi en uygun kredi seçenekleri için Uzmanlar Kredi üzerinden kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Kredi Başvurusu

Evlilik süresince kullanılmış kredi borçları ödemeleri de yine hukuki çerçevede düzenlenmektedir.  Eğer bireysel kredi kullanılmışsa bankalar krediyi kullanan kişiden tahsil ederler.  Yani bu şekilde yapılan borçlanmalarda borçlu olan eşin borcundan diğeri sorumlu değildir.  Ancak eş kendi adına kredi çekilerek borç kullan olduğundan haberdar değiliz dava açarak hukuki bir süreç başlatabilir.  Çıkacak karar doğrultusunda da  banka borçluyum değiştirme hakkına sahip olmaktadır. Evlilik süresince kullanılan bireysel krediler için en geçerli durum eşlerden birinin eğer bankaya borcu var ise diğer eş bundan kesinlikle yükümlü değildir.  Sen ne kadar kredi diğer eş adına çekilmiş olsa da bankaların nezdinde borcu olan kişi borcu kullanan kişidir.  Ancak kredi çeken kişi eğer işi için kredi çektiğini ve kredi kullananın işi olduğunu ispat ederse bu kez mahkeme kararı ile para parayı kullanan kişiden alınır.  Boşanma sırasında sorun olan konulardan bir diğeri ise kredi kartları borçlarını akıbetidir. Yine bir Ocak 2002 tarihinde yürürlüğe girmiş olan Türk Medeni  Kanununun  224. Maddesine göre borcu olan eşlerden her biri sadece kendi borçlarından sorumludur.  Bu sebeple de kredi borcu hangi işi aitse bankaya yeni alacağını borçludan tahsil edilecektir.  Hukukun öngördüğü edinilmiş mallara katılma rejimi evlilik süresi boyunca işlerim mallarının ayrı olduğunu öngörmektedir.  Yani evlilik boyunca mal kimin üzerinde ise onun sayılmaktadır.

Uzmanlar Kredi üzerinden kredi başvuru formuna tıklayıp başvurunuzu gönderebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bayram Kredileri başlıklı makalemizde ihtiyaç kredisi, kredi danışmanlık ve acil kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazıyı puanla!
[Toplam: 17 Ortalama: 4.2]
30 Haziran 2019
10.115 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN