Skip to content Skip to footer

Borç Kapatma Fikirleri

BORÇ KAPATMA FİKİRLERİ NELERDİR?

Borç kapatma fikirleri borç almış olan herkes borçlarını kapatmak için farklı fikirler aramaktadırlar. Tabii düzenli ödeme yapmak borçları kapamak için ilk yol olsa da izlenebilecek birkaç adım daha bulunuyor. Öncelikle bir borç tablosu yapılmalıdır. Kime ne kadar borcun olduğu ve borçların vadeleri, aylık taksitleri tek tek sınıflandırılmalıdır. Ayrıca borcun büyümesini engellemek bir diğer önemli husus. Asgari ödemeler yaparak borcun tamamı kapatılamasa da en azından büyümesi engellenebilir. Eğer çeşitli bankalara çeşitli tutarlarda borçlar bulunuyorsa borç birleştirme kredisi iyi bir fikir olabilir. Tüm borçları bir araya toplamak ödemelerin takibini kolaylaştıracağı gibi daha uygun faiz oranları ve daha iyi ödeme planları sunabilir. Son olarak ta borçlar azaldıktan veya kapandıktan sonra da yine aynı sıkıntılı süreçleri yaşamamak için bir fon kesinlikle oluşturulmalıdır.

KREDİ BAŞVURUSU

[iphorm id=”2″ name=”hızlı kredi”]

TOKİ BORCU NASIL KAPATILIR?

Borç Kapatma Fikirleri

 Borç kapatma fikirleri toplu Konut İdaresi Başkanlığı ev sahibi olmak isteyenlere fırsatlar yaratmaya devam ediyor. Her yıl TOKİ borcunu kapatmak isteyen kişilere erken ödeme indirimleri uygulanıyor. Geçtiğimiz yıl 21 ekim ve 19 kasım tarihleri arasında borcunu peşin olarak ödeyen alıcılara % 20 oranında indirim uygulandı. Ama taksit sayısı 12 aydan daha az kalmış alıcılar bu projeden ne yazık ki yararlanamıyorlar. Ayrıca bu borçları kapatmak için bankalarda bu kampanya döneminde kredi seçenekleri de bulunuyor. Ayrıca bu fırsattan TOKİ borcunun tamamını kapatamayacak alıcılar da yararlanabiliyorlardı. Toplam borcun %25’inden fazla olması şartıyla yapılan peşin ödemede %20 indirim fırsatı alıcıların kalan ödemelerini fazlasıyla rahatlatmalarını sağladı.

BORÇ KAPATMA İÇİN EN İYİ YOLLAR NELERDİR?

Borç kapatma fikirleri şimdi öncelikle bu herkesin başına gelebilecek bir durum, derin bir nefes alıp probleme değil çözüme odaklanmak gerekiyor. Öncelikle borçların oluşmasındaki ana sebep bulunmalı. Yani sorunun köküne inilmeli. Ve sonrasında bir borç listesi çıkarılmalı ve tek tek nereye ne kadar borç bulunuyorsa hepsi yazılmalıdır. Öncelikle vadesi en kısa olan borçtan başlayarak aciliyetleri ile beraber bir şema oluşturulmalı. Bu süreçte kredi kartı asla kullanılmamalı.

Kredi Borcu Büyüdü Ne Yapmalıyım?

Borcun büyümemesi için uğraşılmalıdır. Bir bankayla görüşerek borç transferi yani borç birleştirme kredisi alarak tüm borçları tek bir çatı altında toplanmaya çalışılabilir. Gelir ve varlıklar yazılarak gelir-gider hesapları yapılabilir. Borç kapatmada 3 büyük temel ihtiyaç vardır. Öncelikle tabii ki nakit akışı ancak diğer iki şey ise psikolojik destek ve motivasyon. Borç kapatma için çok etkili bir diğer fikir ise borç kartopu yöntemi. Adım adım yapılması gerekenlere bakalım;

Borç Kapatma Fikirleri Maddeleri

  • En azdan başlayarak en çok borca kadar hepsini listelemek
  • En az borç hariç diğer tüm borçların sadece asgari ödemesini yapmak
  • En az borca yapılabilecek maksimum ödeme yapılmalı
  • Tüm borçlar bitene kadar bu döngü devam ettirilmeli

BORÇ KAPATMA MESAJI GELDİ, NE YAPMALIYIM?

Öncelikle bankalar vatandaşa borçlarını bildirmek için ihtarda bulunurlar. Ancak yasal takibin olup olmadığını sadece bankanın müşteri temsilcisi veya şube üstünden kontrol edebilirsiniz. Bu mesajın dolandırıcılar tarafından kişinin kart bilgilerine ulaşmak için atılan mesajlar olduğu bir çok kez kanıtlanmıştır. Genelde vatandaşın yaptığı hata mesajın geldiği numaraya geri dönüş yapmak oluyor zaten onlarında tam olarak istediği bu.

Borç Kapatma Fikirleri Nelerdir?

Ardından vatandaş bu numaraya geri dönüş yapıyor ve bu kişiler  yasal takibi kaldırmak için kart bilgilerini talep ediyorlar ve bir çok insan bankadan arandığını sanarak istenilen bilgileri veriyor ne yazık ki. Borç kapama, yasal takip kaldırma bu gibi mesajlar geldiğinde kesinlikle bu numaralara geri dönüş yapmamalıyız, ilgili bankayı arayarak böyle bir durum olup olmadığını kontrol etmeli ve kart bilgilerimizi kimseyle paylaşmamalıyız. Bu yöntemle dolandırılan kişilerin sayısı ne yazık ki hızla artmaktadır. Asla unutmamamız gerekir ki bankalar borç ödeme işlemleri için telefon yoluyla kart bilgileri istemezler.

Uzmanlar kredi borçsuz günler diler.

Yorum Yap

0.0/5