Skip to content Skip to footer

Banka Ev Kredisi Hesaplama ve Başvuru Şartları

Banka Ev Kredisi Nasıl Alınır? Konut kredisi ya da ev kredisi, ev sahibi olmak isteyenlerin başvurduğu bir kredi çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle de faiz oranlarının uygun olduğu dönemlerde hem ev sahibi olmak hem de yatırım yapmak gibi amaçlarla konut kredilerine başvurulmaktadır.

Satın alınacak olan evin değerinin, enflasyona bağlı olarak, kredi ödeme süresi boyunca artması ve bu sürede ev kirasına harcanacak paranın krediye ödenmesi gibi faktörler konut kredisi kullanımını oldukça cazip hale getirmektedir.

Konut kredilerinde, satın alınacak konutun üzerine kredi borcu tamamen bitene kadar ipotek uygulanmaktadır. Bu nedenle, konut kredisi vermek bankalar için daha az risklidir. Kredi kullanan kişilerin ödeme yapmaması durumunda banka eve el koyar ve satışını gerçekleştirip tahsilatını yapar.

Ev Kredisi Almak İçin Şartlar

Ev kredisi almak için gereken şartlar diğer kredi türlerine benzerdir. Konut kredisi almak için gerekli olan şartlar genel olarak şu şekildedir;

  • Kredi kullanmak isteyen kişinin kredi notu yeterli düzeyde olmalıdır. Geçmiş zamanda yapılan düzensiz ödemeler ve borçlar, kredi notunu olumsuz etkiler.
  • Başvuru yapan kişilerin gelirlerini beyan etmesi gerekir. Bu noktada ev kirası gibi ek gelirler de aylık gelire dahil edilebilmektedir.
  • Krediler evin tüm değerini kapsamaz. Bilirkişi tarafından eve biçilen değerin maksimum %80’i kadar kredi talebinde bulunulabilir.
  • Kredi için başvurulacak konutun krediye uygun olması gerekir. Yaşı büyük konutlara kredi çıkma ihtimali daha zayıftır.

Kredi Danışmanlık Başvurusu

    Yorum Yap