Skip to content Skip to footer

Askerlerin Banka Borçlarına Ne Olur?

Askerlerin Banka Borçlarına Ne Olur?

Kredi Başvurusu

  Askerlerin Banka Borçlarına Ne Olur? Askerlik yaşına gelmiş vatani görevlerini yapmak isteyen gençlerin finansal yönde bir çok soru işaretleri bulunmakta. Bunlardan ilki ise zaten var olan borçlarına ne olacağı… Öncelikle borçlar hiçbir koşulda silinemez veya dondurulamaz. Bankalar aylık taksitlerini talep etmeye devam edeceklerdir. Yani askerler banka borçlarını vatani görevlerini yaparken ödemeye devam etmek zorundadır. Askerdeyken borç ödemek zor olacağı için askere gidecek gençlerin gitmeden önce tüm borçlarını kapatması ve vatani görevlerine öyle başlaması daha faydalı olacaktır. Bu sayede askerden döndüklerinde alabilecekleri olası krediler için de kredi notlarını düşürmemiş olurlar.

   

  Askere Gidenin Banka Borçlarına Ne Olur?

  Askerlerin Banka Borçlarına Ne Olur? Döndüklerinde de kredi alma imkanları devam eder. Ancak eğer borçların kapatılmasına durum el verişli değil ise o zaman kesinlikle yapılandırma fikri düşünülmelidir. En azından vade uzatılarak daha az miktarda taksitlerle ödenebilir. Eğer borç ödenmezse zaten hem bankaların kara listesine alınmış olunur hem de faiziyle daha yüklü bir şekilde ödenmesi gerekir ki bu hiç iç açıcı bir sonuç olmaz ne yazık ki.

  Asker Banka Hesabı Nedir?

  Askerlerin Banka Borçlarına Ne Olur? Öncelikle askere giden kişinin daha önceden edinilmiş bir birikimi yoksa dışardan para talep etmesi gerekecektir. Devlet tarafından bir er maaşı veriliyor olsa da bu ödeme askerlerin ihtiyaçlarına maalesef yetmemektedir. Askere ilk gittiklerinde kişilere kredi kartı özellikli Ziraat Bankası banka kartı verilir. Askerde nakit para kesinlikle geçmez ve askerler tüm harcamalarını bu kartla yapmaktadırlar. Ve karttaki 16 haneli kart numarası ya da hesap numarası ile kolaylıkla para transferleri yapılabilmektedirler. Yani asker banka hesabı ve normal banka hesabı arasında hiçbir fark yoktur.

  Asker Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

  Askerlerin Banka Borçlarına Ne Olur? Tüm kışlalarda atm bulunduğu halde nakit para taşınması kesinlikle tavsiye edilmez. Hatta yüklü miktarda nakit para taşımak askeriyede bir suçtur. Tamamen kişinin can ve mal güvenliğini korumak için alınmış bir önlemdir. Askeriyelerde hırsızlık sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu yüzden kesinlikle kredi kartı kullanılması gerekmektedir. Askere özel tahsis edilmiş banka kartının kredi özelliği de bulunmaktadır. Ve bu kartın limiti askerin talebine göre oluşturulmaktadır. Peki askerler kendi kredi kartlarını kışlaya götürebilirler mi en çok merak edilen bir diğer soru. Tabii ki kendi kartlarını da götürebilirler ancak Ziraat Bankası Kartı değilse eğer kışla içinde ne yazık ki kullanamayacaklardır. Ayrıca askerden döndükten sonra da bu banka ve kredi kartı kullanılmaya devam edilebiliyor.

  Asker Desteği Nedir?

  Askerlerin Banka Borçlarına Ne Olur?

  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından “Muhtaç Ailelere Yardım Programı” kapsamında yürütülen asker ailelerine yardım çalışmasıdır. İki ayda bir aylık 275 TL olmak üzere nakdi ödeme yapılır. Peki bu yardımdan kimler faydalanabilir? Zorunlu askerlik görevini yapan kişinin, sosyal güvencesi olmayan muhtaç durumda olduğu kanıtlanabilir resmî nikahla eşi veya anne babası bu destekten faydalanabilir. Eğer zorunlu askerlik görevi yapacak kişi bekarsa başvuru önceliği annenindir. Ailenin kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 1/3’ünden az olması gerekir. Başvuru ikamet edilen yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılabiliyor. Hane başvuru kayıt formu, sorgu dilekçesi ve ‘MAAY’ dilekçesi formu doldurularak teslim edilmesi gerekiyor. Valilik tarafından değerlendirmeler yapılıyor. Başvuruya giderken nüfus cüzdanı dışında hiçbir belge gerekmiyor. Ve her iki ayda bir toplam 550 TL olarak PTT üzerinden bu yardım tahsil edilebiliyor. Asker destek yardımı askerlik süresince devam ediyor ancak maksimum 12 ay alınabilmektedir. Askerin kendisi, kardeşleri, büyükannesi, amcası, teyzesi gibi kişiler bu yardımdan faydalanamaz. Ayrıca askerle aynı hanede ikamet etme gibi şartlar aranmaz. Yardım ödemeleri yılın çift aylarında yani şubat, nisan, haziran, ağustos, ekim, aralık aylarında 24-28 arasında yapılır. T.C. Kimlik numarasının son rakamına göre yani;
  • 0 olanlar ayın 24’ünde
  • 2 olanlar 25’inde
  • 4 olanlar 26’sında
  • 6 olanlar 27’sinde
  • 8 olanlar ayın 28’inde ödeme alacaklardır.

  Uzmanlar kredi borçsuz günler diler. Askere Kredi kampanyaları ile ilgili tüm detaylı bilgiyi Uzmanlarımızdan birebir alabilirsiniz.

  En güncel kredi faiz oranları videolu anlatım için TIKLAYIN

  Yorum Yap