fbpx
0284 212 42 01 - 0284 212 74 53

Sosyal Medyada Biz}

ACİL KREDİ
Kredi ihtiyacınız için hemen şimdi başvurunuzu yapın.
KREDİ BAŞVURU FORMU

Asgari Ücretle Ne Kadarlık Kredi Çekilebilir

Asgari Ücretle Ne Kadarlık Kredi Çekilebilir

Artan ihtiyaçlar ile birlikte birçok kişi nakit paraya zaman zaman sıkışmaktadır. Günlük ihtiyaçlar olsun, ev masrafı olsun tüm bunlar kişiyi belirli dönemlerde zora sokabilir. Aynı zamanda yaşam kalitesinin artması ve standartların yükselmesi ile birlikte nakit ihtiyacı büyük bir artış göstermiş aynı zamanda eskiden lüks olarak nitelendirilen grupların günümüz de ihtiyaç haline gelmesi ile birlikte alınan maaşlar yeterli gelmemektedir. Hayatın bazı dönemlerinde ani masrafların çıkması da nakitte ki ihtiyacı arttırmaktadır. Bu noktada özellikle asgari tutar ile çalışan bireyler zorluk yaşamaktadır. Günümüz de asgari ücretin toplamı 1.404 TL olarak belirlenmiştir. Bir aile bu tutarı ihtiyaçları dâhilinde harcadığında zaten ayırıp kenara atabileceği bir tutar kalmamaktadır. Bu noktada acil nakit ihtiyaçlarında da asgari ücret karşısında kenara para atmak imkansız denecek bir durumdur. Bu noktada başvurulacak en iyi yöntemlerden birisi bankadan nakit ihtiyacı için kredi kullanmaktadır. Öncelikle faiz oranlarını inceleyerek en düşük faiz oranına sahip bankayı tercih ederek başvuruda bulunabilirsiniz, başvurunuzun kabul görmesi halinde kredinizi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

İhtiyaç kredisi,borç kapatma kredisi gibi en uygun kredi seçenekleri için kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Ancak bu noktada birçok kişi asgari ücretle çalışan birisi ne kadar tutarda bir kredi çekebilir bu konuyu merak etmektedir. Ülkemizde milyonlarca insan asgari ücretle çalıştığı için bu konuyu birçok merak eden kişi bulunuyor. Bu yazımızda sizler için asgari ücret ile ne kadar tutarda bir kredi çekilebilir bilgilendirme sağlayacağız.  2017 yılı ile birlikte bir asgari tutar 1.404 TL dir. Bu noktada birçok ülkenin uyguladığı gibi Türkiye’de aynı formülü uygular. Kişiler bu noktada maaşın yarısı olacak şekilde ödeme ön görülen kredileri kullanabilir. Formül üzerinden açıklamak gerekirse bir asgari ücretlinin tam yatan maaşı 1.404 dir. Aylık net geliri olan 1.404 TL sistem tarafından ikiye bölünür.  1.404 TL / 2 = 702 TL olarak bir rakama tekabül eder. Bu rakamda aylık kredi taksiti olarak hesaplanır. En yüksek ihtiyaç kredisini 48 ay olarak hesapladığımızda ortalama 24. 000 TL lik bir kredi kullandırılabilir. Genel olarak toparladığımızda asgari gelire sahip olan bir kişi ortalama olarak yuvarlama ile 25.000 TL lik bir krediyi 48 ay taksitlendirme ile kullanabilmektedir. Bununla birlikte eğer ödemeleri düzenli ise farklı faiz oranları ile 30. 000 TL ye kadar kredi imkanı tanınmaktadır. Ancak bu noktada dikkat edilecek bir husus bulunur. Bu hesaplama asgari ücreti düzenli alan ve farklı bir kredi borcu olmayan kişiler için geçerlidir. Bu sebeple her asgari ücret alan kişi için bu uygulama uygun ve doğru değildir. Aynı zamanda internet üzerinde mobil başvurular da çağrı merkezi üzerinden temsilci aracılığıyla yapılan başvurular şubeye göre farklılık gösterebilmektedir. Şube üzerinden maaş bordosu ve ipotek ile kefil gösterimi sayesinde daha fazla kredi tutarı alınabilir. Bu noktada asgari ücret alan kişiye daha büyük meblağlar verilebilmektedir. Bu durum ise banka prosedürleri gereği gizli tutulmakta ve bankanın kriterleri ile verilebilecek tutar belirtilmektedir.

Eğer asgari ücret alam kişinin buna ek bir geliri var ise bu noktada hesaplama daha farklı yapılmaktadır. Standart hesaplamada aylık net gelirin yarısı en yüksek kredi taksiti olarak belirlenirken ek gelir durumunda farklı hesaplamalar mevcuttur. Ancak bu aşamada ek gelirin kredi için hesaplanması adına ilk olarak gelirin düzenli ve kayıtlı bir düzen olması gerekmektedir.  Bu noktada kriter her aylık değildir. 3 aylık alınan ücretler, 6 ayda bir alınan ücretler ve yıllık düzenli olarak gelen gelir de banka tarafından ek gelir olarak hesaplanır. Bunlar aya bölünür ve asgari tutar ile toplanarak yarısı kredi taksiti olarak kabul edilebilir.

Bir önceki yazımız olan Bayram Kredileri başlıklı makalemizde ihtiyaç kredisi, kredi danışmanlık ve acil kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazıyı puanla!
[Toplam: 8 Ortalama: 4]
09 Haziran 2019
3.470 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN