Arsa Kredisi Nasıl Alınır?
arsa kredisi nasıl alınır

Arsa Kredisi Nasıl Alınır?

Bankalar çok farklı sebeplere bağlı olarak başvuru yapan kişilere kredi kullandırmaktadır.  Bu krediler içerisinde konut kredisi,  araç kredisi,  ihtiyaç kredisi yeni aldığı gibi ayrıca arazi ve arsa kredileri de yer almaktadır.  Pek çok kişi için fırsat oluşturulan kredilerin içerisindeki arsa kredisi bankacılık sektörünün her geçen gün hızlı bir şekilde gelişmesine bağlı  olarak yaygınlaşmaktadır.  Kimi zaman kişiler bir arsayı almak için niyet etmektedir ancak her arsanın bir de yeri olduğu için kendilerine sunulan fiyatı karşılamamaktadır.  İşte bu gibi durumlarda arsanın fiyatı olan nakdi karşılamak amacıyla bankaların kredi sistemi devreye girmektedir. Arsa almak için bir bankaya başvuru yaptın mı zaman alacağınız kredi arsa kredisi olmaktadır.  Arsa kredileri son dönemlerde bankalara kredi için en çok başvurulan  kredilerden bir tanesidir.  Arsa kredisi alabilmek için bazı yolları takip etmek gerekmektedir. Arsa kredisi daha çok elindeki mevcut bakiyesi ile arsa almak  isteyen kişilerin arsanın fiyatını nakit olarak  karşıladıkları zaman kullandıkları bir kredidir.  Arsa almak isteyen kişi bankaya bu konuyla ilgili başvurusunu yaptıktan sonra ihtiyaç duyduğu fiyatı bankadan talep etmektedir.  Kişinin başvurusu üzerine banka birtakım araştırmalar  gerçekleştirir.  Öncelikle kişiye ait ödeme geçmişini araştırır.  Başvuruda bulunan kişinin herhangi bir kredi ödemesi olup olmadığını,  eğer daha önceki dönemlerde kredi kullanmış ise ödemelerinde bir aksaklık yaşadık yaşanmadığını bakılır.  Yani bankalar  kendilerinin referans olabilmesi adına başvuruda bulunan kişinin kredi notuna bakarlar.  Eğer başvuru yapan kişinin kredi puanı arsa kredisi için yeterli ise banka kendisine yapılan başvuruyu olumlu olarak sonuçlandırır.

 

İhtiyaç kredisi,borç kapatma kredisi gibi en uygun kredi seçenekleri için kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Kredi notu 1500 puan üzerindeki kişiler ister rahatça bankalardan kredi kullanabilmektedir. Yine kredi kullanabilmek için kişinin kredi ödemesini bakılmaktadır.  Eğer mevcut bir kredi ödemesi varsa ve bu ödemeler gelirinin yüzde yetmişini aşıyorsa bankalar yeni kredi kullanılmasına izin vermemektedir.  Ancak kişinin herhangi bir engeli yok ise bankalar arası kredi kullanımına izin vermekte ve kişinin talep ettiği miktarı karşılamaktadır.  Arsa kredisi alabilmek için izlenebilecek ilk yol budur.  Bu kadar iyi kullanmak için izlenecek ikinci yol ise yine elinde arsayı  alabilecek nakdi olmayan kişinin almak istediği arsayı bankaya ipotek ederek almasıdır. Artık kredisi almak isteyen kişi almak istedi arsanın tapusunu da bankaya götürerek kredi başvurusunda bulunacaktır.  Bu başvuru sırasında en uygun arsa kredisini almak için alacağı arsayı bankaya ipotek ettireceğini de tebliğ eder.  Kişinin  kredi çekme konusunda önünde herhangi bir engelli yoksa banka tarafından teklifi olumlu karşılanacaktır.  Böylece istediğim miktarı bankadan alabilecek ve arsayı bankaya ipotek ettirmek suretiyle kredisini çekecektir.  Ancak burada ilk izlenen yoldan farklı olarak ödemelerde herhangi bir sorun yaşanması durumunda banka ipotek etmiş olduğu arsayı borçlu olan kişinin elinden almaktadır.  Biraz çabuk kredilerde olduğu gibi arsa kredisinde bankaların birbirinden farklı uygulamaları mevcuttur.

 

Bazı bankalar ekspertiz değerinin %50 oranında arsa kredisi kullanımına izin verirken bazı bankalarda ise bu oran ekspertiz değerinin % 75 ne kadar çıkabilmektedir.  Vadi konusunda da bankaların  birbirinden farklı uygulamaları vardır.  Kimi bankalar artık kredisi kullanımını 36 ay vade ile sınıflandırırken kimi bankalarda bu vade 60 aya kadar çıkabilmektedir. Eğer artık kredisi kullanacaksanız dikkat etmemiz gereken iki nokta vardır.  Bunlardan birincisi bütçenizi zarar vermeden bir bade belirlemelidir.  İkincisi ise belirlenen ekspertizi değeridir ki burada belirlenen değer  arsanın fiyatını tamamını karşılamayacağı için geri kalan kısmını nakit olarak elinizde bulunmasıdır.

Bir cevap yazın