fbpx
0850 220 71 70

Sosyal Medyada Biz}

KREDİ İLE İLGİLİ SORU-CEVAP

AKLINIZDA SORU İŞARETİ KALMASIN
Siz değerli ziyaretçilerimiz için sıkça karşılaştığımız soruları derledik ve cevapları ile birlikte bilginize sunduk.

Uzmanlar Kredi den Başvuru Yapmanın Avantajları Nelerdir ?

  • Kredi başvurusu yapmak ücretsizdir.
  • Üye bankalarının size özel kredi faiz oranları ile kredi kullanırsınız.
  • Kredi başvurusu yapmak için banka banka dolaşmaz, zaman ve para harcamazsınız.
  • Kredi başvurunuzu anında evraksız yaparsınız.
Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler ?
Genel Belgeler

Nüfus Cüzdanı fotokopisi veya noter tasdikli suret,
İkametgâh belgesi veya hatlı sabit cep telefonu, sabit telefon,
doğalgaz, su-elektrik faturası (Son 3 ay içinde düzenlenmiş),
Gelir Belgesi, Alınacak konutun tapu aslı üzerinden fotokopisi.

Ücretli Çalışanlar için Genel belgelere ek olarak;
Son aya ait maaş bordrosu veya şirket yazısı (Şirket yazısı alınıyorsa şirketin yetkili imza sirküleri).

Şahıs Firmasi Sahipleri/Serbest Meslek Sahipleri için Genel belgelere ek olarak;
Ticaret Sicil Gazetesi / Oda kayıt belgesi,
Vergi levhası,
Son üç yıl onaylı bilanço,
Gelir tablosu/Hesap özeti,
Cari yıl mizanı/Cari yıl hesap özeti.

Tüzel Kişi Firma Ortakları içinGenel belgelere ek olarak;
Ticaret Sicil Gazetesi (Kuruluş, son sermaye dağılımını gösterir),
İmza Sirküleri,
Vergi levhası,
Bilanço-gelir tablosu (son 3 yıl onaylı),
Cari yıl imzası,
Faaliyet belgesi.

Kredi Başvurularında Dikkat Edilmesi Gerekenler ?
Kredi başvurularında ilk etapta banka seçimi çok önemlidir. Kredibiliteye uygun olmayan banka prosedürlerine uygun olmayan bankaya yapılan başvuru kkb puanını etkilemektedir. En uygun kredi için ise; bankalar zaman zaman kampanya yapmaktadır. Bu durum kredibilitesi uygun müşteriler için önem arz etmektedir. KKB puanı iyi olan müşteriler çok ince detaylara kadar kredi hesaplaması yapmaktadırlar. Bu doğrultuda en uygun bankayı ve uygun krediyi seçmektedirler. Sonuç olarak unutulmaması gereken en önemli şey acaba bana kredi çıkar mı diyerek her bankaya başvuru yapılmamasıdır. Yapılan her başvuru mevcut kredi puanını düşürmekte ve başvuru sayısını arttırmakla olabilecek banka kanalını da tıkayabilmektedir. Kredi hesaplamalarının yapılması çok önem arz etse de bir önemli konu da kişilerin sicil durumlarıdır. Çoğu kişi ülkemizde takip ya da yapılandırma yaşadıktan sonra bankalara küserler ve yasal süre olan 5 senenin geçmesini beklerler. Bu belki banka mevzuatınca mantıklı gibi görünse de uygulamada çok yeterli bir yöntem değildir. Kişi takip ya da yapılandırma yaşayıp borcunu ödedikten sonra ileri ki dönemleri de düşünmeli ve çok abartılı olmadan ara ara kredi kartı ya da esnek hesap gibi risk ürünleri almaya çalışmalıdır. Nihayetinde özel sektör için takip kapamadan sonra yaklaşık 3 sene ve sonrası memurlar ve emekliler için de takip kapama sonrası 6 ay ile 1 sene geçtikten sonra kredi puanları iyi düzeye gelirse kredi kullanma durumları oluşur.
KKB 0 – Hiç Banka ile Çalışması Olmayanlar Kredi Kullanabilir mi ?
KREDİ BAŞVURULARINDA; DOĞRU BANKA SEÇİMİ YAPMAK ÇOK ÖNEMLİDİR !

BANKA BANKA DOLAŞIP KREDİ BAŞVURUSU YAPMANIN, MERKEZ BANKASI KAYITLARINDAKİ BAŞVURU SAYINIZI ARTTIRDIĞINDAN; KREDİ PUANINIZI DÜŞÜRDÜĞÜNÜ BİLİYOR MUSUNUZ?

* Bazı bankalar hane halkı geliri hesaplamalarında; sadece eş gelirini hesaba katarken, bazıları da aynı evde ikamet eden emekli anne-baba gelirlerini de hesaba katabilirler.
* Bazı bankalar gelirin 10 katına kadar kredi verebilirken, bazı bankalar gelirin 20 katına kadar kredi verebilir.Kredi veren banka
* Bazı bankalar gelirin %40 ına kadar taksit ödenmesine müsade edebilirken, bazı bankalar gelirin %80 ne kadar taksit ödenmesine müsade edebilir.

KONUSUNDA UZMAN PERSONELLERİMİZE DANIŞMADAN UMUTLARINIZI SONLANDIRMAYINIZ…

Kredi Notum Düşük Nasıl Kredi Alabilirim ?
Kredi notu, bankaların kredi ve kredi ürünlerini müşteriye kullandırıp kullandırmamak için belirledikleri kriterlerden birisi olmakta. Kişinin yaptığı düzenli veya gecikmeli kredi geri ödemeleri, kredi kartı borçlarını zamanında ödeyip ödemediği kredi puanının belirlenmesinde önemli bir faktör olmaktadır. Kredi notunuz eğer oluşmamış ise KKB puanınız sıfırdır. Bunun manası; sizin bu zamana kadar kredi veya başka bir banka ürünü kullanmamış olmanızdır.
Konut Kredisi Gecikirse Ne Olur ?
Konut kredisi kullanarak konut satın aldınız fakat kredi ödemelerinizi aksattınız. Bu durumda olabilecek gelişmeler; İki kez kredi taksidi geç ödendiğinde, banka tüketiciye uyarıda bulunur. Banka bu ikazını ilk taksidin ödenmediği tarihten itibaren 5 iş günü içinde iadeli taahhütlü bir mektupla ihbarname göndererek yapar.

Bankanın alıcıya gönderdiği ihbarname sonrasında, alıcı ikinci taksidi de ödememezlik yaparsa bu sefer noter yolu ile ihbarname gönderilir. Bu ihbarnamede iki taksidin de ödenmesi gerektiği vurgulanır.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim ?
Kredi notunu öğrenmek isteyen kişinin KKB sitesine kaydolması gerekmekte. Burada her türlü kimlik bilgisi telefon onaylı olarak istenmektedir. KKB sitesine kaydolduktan sonra hangi banka adına kaydolduysanız o bankadan ücret karşılığında kredi notunuzu isteyebilirsiniz. Şunu belirtmeliyiz ki Kredi notu tanıtım amaçlı ocak ayının 15 ine kadar bankalardan ücretsiz talep edilebiliyordu.

Şimdi ise kredi notunu öğrenmek isteyen şahıs 1tl ile 15 TL arasında ücret ödemek zorunda bırakılmaktadır. Dikkat eğer ki daha önceden kredi kullanmadıysanız kredi notunuz genel olarak 1564 dür. Kredi kullanabilmek için her bankada değişiklik gösterse de kredi notunuzun 1200 ve üzeri olması gerekmektedir.